Radio Białystok | Wiadomości | Zabójstwo w Ełku – Algierczyk skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę

Zabójstwo w Ełku – Algierczyk skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę

23.04.2018, 12:53, akt. 13:48

Na rok więzienia w zawieszeniu i 6 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek (23.04) Sąd Rejonowy w Ełku Algierczyka, oskarżonego o udział w bójce i nieudzielenie pomocy 21-letniemu mężczyźnie, śmiertelnie pchniętemu nożem w noc sylwestrową 2016-2017.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wyrok jest nieprawomocny, zapadł po wniosku o dobrowolne poddanie się karze, uzgodnionym z prokuraturą i zaaprobowanym przez rodzinę zmarłego. Skazany ma też matce i siostrze 21-latka, które miały w procesie status oskarżycieli posiłkowych, zapłacić w sumie 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Tragedia w sylwestrową noc

Sprawa dotyczy głośnych wydarzeń w nocy z 31 grudnia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. w pobliżu prowadzonego przez cudzoziemców baru z kebabem w centrum Ełku.

Do awantury doszło po tym, jak młody mężczyzna zabrał z lokalu dwie butelki napojów i z niego wybiegł. W pościg ruszyli pracujący w barze Tunezyjczyk i właściciel lokalu - Algierczyk z pochodzenia (z polskim obywatelstwem) Larbi A. Doszło do szarpaniny, w trakcie której ełczanin został śmiertelnie ugodzony nożem.

Właściciel baru został przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach oskarżony o udział w bójce i nieudzielenie pomocy, zaś Tunezyjczyk - o zabójstwo. Z racji wagi zarzutów proces tego drugiego toczy się nie w Ełku, lecz przed Sądem Okręgowym w Suwałkach.

Proces Algierczyka miał się rozpocząć we wrześniu 2017 r.

Proces Algierczyka miał się rozpocząć we wrześniu 2017 roku. Do ełckiego sądu trafił wtedy wniosek o orzeczenie kary bez przeprowadzania rozprawy. We wniosku była propozycja roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, dozoru policyjnego i 5 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego Daniela.

Rodzina zmarłego, występująca w sprawie w charakterze oskarżycieli posiłkowych, nie zgodziła się jednak na taką karę, dlatego proces rozpoczął się w normalnym trybie. W poniedziałek (23.04) obrońca oskarżonego złożył nieco zmodyfikowany wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Tym razem bliscy ofiary nie zgłosili sprzeciwu.

Kara orzeczona przez sąd w Ełku to rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 6 tys. zł grzywny i w sumie 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Uzasadniając wyrok, sędzia Renata Berkane mówiła m.in., że nie ma wątpliwości, iż oskarżony uczestniczył w bójce, co potwierdzili świadkowie. Sąd zaznaczył, że mężczyzna nie zadawał ciosów nożem, bo go nie miał, ale - jak mówiła sędzia - musiał być świadomy, że chłopak został ugodzony, a mimo to ani sam nie udzielił mu pomocy, ani nie wezwał pogotowia.

Sędzia Renata Berkane oceniła, że kara orzeczona wobec Larbiego A. jest "adekwatna" do przewinienia; przypominała, że nie był on dotąd karany, współpracował ze śledczymi w postępowaniu przygotowawczym, wyraził skruchę i przeprosił rodzinę zmarłego. Zaznaczyła, że w tej sytuacji był to ważny gest.

Sam skazany, który był obecny w sądzie, powiedział, że żałuje tego, co się stało. Zapewniał, że współczuje rodzinie zmarłego i rozumie jej sytuację, bo sam jest ojcem.

Reprezentująca oskarżycielki posiłkowe adwokat Ewa Perkowska powiedziała po ogłoszeniu wyroku, że zgodziły się one na taką karę, bo równolegle toczy się proces głównego oskarżonego w sprawie - Tunezyjczyka, któremu prokuratura zarzuca zabójstwo. Jak mówiła, rodzina zmarłego Daniela bardzo przeżywa sprawę, stąd decyzja, aby ograniczyć cierpienie bliskich poprzez udział w jednym, a nie w dwóch procesach.

Proces Tunezyjczyka ma być przed sądem w Suwałkach kontynuowany od wtorku (24.04).

Zamieszki w Ełku po śmierci 21-latka

Po śmierci 21-latka w Ełku wybuchły zamieszki. W tłumie mieszkańców, którzy zebrali się wtedy przed barem, były osoby pijane i agresywne. Rzucano petardami, butelkami i kamieniami w stronę policjantów i radiowozów, wybijano szyby w lokalu. 

Policja zatrzymała wtedy ponad 30 osób. Większość już dobrowolnie poddała się karze.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Początek procesu w głośnej sprawie zabójstwa przed barem w Ełku

12.03.2018, 08:35

Przed Sądem Okręgowym w Suwałkach rozpoczął się (12.03) proces Tunezyjczyka, oskarżonego o zabójstwo w Ełku w noc sylwestrową 2016. Tej nocy od ciosu nożem zginął 21-letni mężczyzna.


Proces właściciela baru w Ełku, przed którym doszło do zabójstwa

1.02.2018, 11:02

Właściciel baru z kebabem w Ełku, obok którego w noc sylwestrową 2016/2017 doszło do zabójstwa 21-letniego mężczyzny, składał w czwartek (01.02) wyjaśnienia przed Sądem Rejonowym w Ełku. Algierczyk przyznał się do udziału w bójce i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu.


Śmierć k. baru w Ełku - nie ma wyroku bez przeprowadzania rozprawy, będzie proces Algierczyka

11.09.2017, 09:05

Będzie proces Algierczyka - właściciela ełckiego baru z kebabem, koło którego w noc sylwestrową doszło do zabójstwa 21-letniego mężczyzny. Wskutek sprzeciwu rodziny zmarłego, Sąd Rejonowy w Ełku nie orzekł w poniedziałek (11.09) kary bez przeprowadzania rozprawy.


Wizja lokalna w Ełku w związku z zabójstwem 21-latka

2.03.2017, 13:01

Suwalscy prokuratorzy przeprowadzili w Ełku w środę (01.03) wizję lokalną w związku z zabójstwem 21-latka. Do głośnej już tragedii doszło tam w sylwestrową noc. W trwającym 5 godzin wieczornym eksperymencie procesowym wzięli udział czterej świadkowie zdarzenia, a także obrońca cudzoziemców podejrzanych o to zabójstwo.


Tunezyjczyk i Algierczyk usłyszeli zarzut zabójstwa 21-letniego mieszkańca Ełku

2.01.2017, 10:31

Zamordowany miał trzy rany kłute. Jedna z nich, zlokalizowana w okolicy serca, spowodowała śmierć pokrzywdzonego
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok