Radio Białystok | Wiadomości | Czy śledztwo ws. mordu w Jedwabnem będzie wznowione?

Czy śledztwo ws. mordu w Jedwabnem będzie wznowione?

25.04.2018, 08:50, akt. 09:02

Śledztwo w sprawie mordu w Jedwabnem może zostać wznowione, jeśli pojawią się nowe okoliczności - powiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który powiedział w ostatnich dniach, że źle się stało, że ekshumacje przerwano. Śledztwo może być wznowione na wniosek prokuratora generalnego.

- Ja rozumiem wypowiedź zastępcy prezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka jako zgłoszenie gotowości, że gdyby śledztwo zostało wznowione, to on jako dyrektor biura poszukiwań i identyfikacji, zajmującego się ekshumacjami, gotowy jest ją przeprowadzić. Jeśli taka będzie decyzja prokuratora, jeśli w ogóle śledztwo zostanie wznowione - to będzie nas obligowało do dalszych działań, zgodnie z tą kierunkową decyzją - powiedział wiceprezes IPN..

- Z przekazów medialnych wiemy, że w sprawie wznowienia śledztwa do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości zwróciło się około 10 tysięcy osób - dodał Mateusz Szpytma.

Prace ekshumacyjne w Jedwabnem były prowadzone na przełomie maja i czerwca 2001 roku. W ramach śledztwa ustalono, że 10 lipca 1941 roku dokonano tam masowego zabójstwa co najmniej 340 Żydów.

źródło: IAR | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pochodzący z Łomży Żydzi chcą stworzyć w mieście centrum pamięci o przodkach

29.03.2018, 14:07

Dom kultury, mini muzeum, ale przede wszystkim centrum pamięci o przodkach chcą stworzyć w Łomży wywodzący się z tego miasta mieszkańcy Izraela.


W Białymstoku uczczono pamięć Icchoka Malmeda - bohatera miejscowego getta

8.02.2018, 20:36

Przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy kultury żydowskiej i esperantyści uczcili w czwartek (8.02) pamięć bohatera białostockiego getta Icchoka Malmeda, w 75. rocznicę jego egzekucji. Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców.


Białostocki IPN przesłuchał świadka w sprawie zbrodni w Jedwabnem

29.08.2017, 10:58

Prokurator IPN przesłuchał kobietę, która - według wnioskującej o to osoby - miała być naocznym świadkiem mordu Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 roku. Treści zeznań Instytut nie ujawnia. Najwcześniej w przyszłym tygodniu zdecyduje, co ze śledztwem umorzonym w 2003 roku.


Wniosek o wznowienie śledztwa w sprawie zbrodni w Jedwabnem

24.07.2017, 12:12

Białostoczanin Krzysztof Krasowski złożył w białostockim oddziale IPN wniosek o wznowienie zamkniętego przed laty śledztwa i dokończenie ekshumacji szczątków zamordowanych w Jedwabnem Żydów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok