Radio Białystok | Wiadomości | 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Grzegorz Pilat, Iza Kosakowska

3.05.2018, 05:30, akt. 15:43

Różne narodowości, różne kultury, różne religie - jedna Niepodległa. W Podlaskiem trwa wspólne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Augustowie - relacja Marty Sołtys

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Uroczysta liturgia w białostockiej katedrze z okazji święta Królowej Polski - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości w centrum Białegostoku

Modlitwy za ojczyznę w świątyniach różnych wyznań, złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - tak w czwartek w Białymstoku mieszkańcy obchodzili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Poprzedziła je uroczysta msza św. odprawiona w pobliskiej bazylice archikatedralnej. W obchodach przy pomniku Piłsudskiego wzięli udział m.in. władze miasta, województwa, parlamentarzyści, kombatanci i harcerze.

- Cieszę się, że możemy świętować w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości to święto Konstytucji 3 Maja" - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zwrócił uwagę, że Święto 3 Maja jest ważne, bo oscyluje wokół dwóch wartości: niepodległości i wartości. 

Święto 3 Maja zostało ustanowione i zawsze je czcimy, kiedy te dwie wartości mamy. W przestrzeni publicznej, gdy Polska jest niepodległa, w przestrzeni mniej publicznej, czasami prywatnie, kiedy Polska nie mogła się cieszyć tymi atrybutami

- mówił wojewoda.

Paszkowski zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 Maja jest wciąż żywym dokumentem. "Jest ważna, bo łączy w sobie to, co nowoczesne z tym, co stanowiło polską tradycję, łączy w sobie to, co uniwersalne, z tym, co stanowi o polskiej tożsamości" - mówił.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński w swoim przemówieniu mówił, że Konstytucja 3 Maja to "świadectwo patriotyzmu i walki o ratowanie +gasnącej+ ojczyzny". Dodał, że konstytucja ta "rozpaliła w Polakach iskrę nadziei".

Marszałek podkreślił, że tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się w "wyjątkowym" roku. 

Ten rok jest wyjątkowo symboliczny. świętujemy w nim bowiem trzy istotne jubileusze: 100-lecie odzyskania niepodległości, także 100. rocznicę nadania praw wyborczych kobietom oraz 20-lecie utworzenia samorządów, województw i powiatów

 - dodał Jerzy Leszczyński.

Odczytano też list od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, w którym podkreśla on, że Święto 3 Maja jest świętem prawa. "To właśnie ono wyznacza ramy naszych codziennych poczynań, spajając tę wielką wspólnotę ludzi dobrej woli. To dzięki niemu, nasze wysiłki mogą służyć w budowie gmachu, który nazywa się Rzecząpospolitą" - napisał Truskolaski.

W czwartek rano w intencji ojczyzny modlili się prawosławni w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku. Tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, zapoczątkowana została w latach 90. ubiegłego wieku, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa. Podlaskie jest bowiem regionem, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe.

Rano też przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli kwiaty przy tzw. zielonym pomniku Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Po wojnie miejsce było zapomniane, ale kilka lat temu stanął tam trójkątny kamień pamiątkowy i uzupełniono krąg drzew, wybudowano alejki, miejsce oświetlono."Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Uroczyste obchody 227. rocznicy Ustanowienia Konstytucji 3 Maja objęli patronatem: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego i Prezydent Białegostoku.

Salwa honorowa i pokaz sprzętu wojskowego w Augustowie

Mszą św. w Bazylice Mniejszej rozpoczęły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3. Maja w Augustowie. Po mszy mieszkańcy miasta, goście i reprezentacje służb mundurowych przeszły na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie odbyły się główne obchody. Przedstawiciele władz, organizacji oraz instytucji państwowych złożyli kwiaty pod pomnikiem "Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę". Patronat nad obchodami objął wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Powinno to być święto wszystkich Polaków. Zarówno tych, którzy dotąd swoim życiem, swoim czynem kontynuowali te wartości, z których wyrosła konstytucja i do których zmierzała. Jak i święto tych, którzy jeszcze tego nie docenili. Współczesna Polska potrzebuje pracy i wysiłku wszystkich obywateli. Powinniśmy skupić się wokół przyszłości naszej ojczyzny. Umacniać jej potencjał we wszystkich możliwych wymiarach. Dbać o jej godność. Tak, żeby przyszłym pokoleniom zostawić naszą ojczyznę w takim stanie, jaki jest dzisiaj możliwy do wypracowania, aby przyszłe pokolenia mogły z tego korzystać 

– powiedział wiceminister.

Majówka Rodzinna w Suwałkach

W Suwałkach uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o 10:30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny przed konkatedrą św. Aleksandra. Po mszy uczestnicy przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie po wystąpieniach okolicznościowych złożyli kwiaty pod Dębem Wolności.

Po uroczystościach oficjalnych, zaplanowano, również w Parku Konstytucji 3 Maja, Majówkę Rodzinną. Były występy Miejskiej Orkiestry Dętej i zespołu mażoretek z Suwalskiego Ośrodka Kultury, konkurs na najlepsze wykonanie poloneza i inscenizacja słowno-muzyczna "Witaj Maj, Trzeci Maj!", można też było zapozować do wspólnego zdjęcia wykonanego z drona.   

O 19:00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra rozpocznie się I Koncert Kameralny organizowany przez Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego. Z kolei o 20:00 w ramach muzycznej majówki na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach wystąpi zespół DINO JAZZ BAND. 

Uroczystości oraz koncerty w Łomży i Drozdowie

Od złożenia kwiatów pod pomnikami: 33. pułku piechoty i Papieża Jana Pawła II oraz mszy za Ojczyznę w katedrze rozpoczęły się uroczystości w Łomży. Po nabożeństwie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego przed katedrą, uczestnicy uroczystości przenieśli się na Stary Rynek. Tam odbywa się główna część obchodów święta, połączona ze złożeniem Przyrzeczenia Strzeleckiego przez nowo przyjętych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej.

Natomiast o 18:00 swój koncert w ratuszu przy Starym Rynku rozpocznie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Solistą "Muzycznej Majówki" będzie akordeonista Piotr Komorowski, a łomżyńskich filharmoników poprowadzi Serhej Burko z Ukrainy.

Godzinę wcześniej, o 17:00 w Drozdowie rozpocznie się koncert "Muzyka klasyczna w Dworze Lutosławskich”. Wezmą w nim udział studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku.

Świętowanie Konstytucji 3 Maja w Sejnach

W Sejnach o 10:00 w miejscowej bazylice rozpoczęła się msza święta, a po niej mieszkańcy rozwinęli 100-metrową flagę i przeszli z nią ulicami miasta przed Pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie złożono kwiaty. O 11:30 w parku pod Urzędem Miasta wystąpiła Orkiestra Dęta OSP w Sejnach.

Uroczystości w Zambrowie

Uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęły się o 12:00 mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Dalszą część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem Powstania Styczniowego przy Placu Sikorskiego. 

Złożą się na nią przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców i kwiatów.

"Patriotyczne śpiewanie" w Wysokiem Mazowieckiem

Uroczystości rozpoczęły się o 9:00 zbiórką pocztów sztandarowych przy pomniku AK na ul. Mickiewicza i oddaniem tam hołdu poległym. Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy, gdzie złożyli wieńce i wiązanki. 

Po mszy w kościele Św. Jana Chrzciciela o 10:00, delegacje z wieńcami i wiązankami przeszły pod Pomnik POW. Patriotyczne uroczystości zakończy wspólne "Patriotyczne śpiewanie" o 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

"Bieg uliczny dla Niepodległej" w Czyżewie

Po mszy w kościele parafialnym o 12:00, uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości. Na tę ich część złożą się: złożenie kwiatów, przemówienia i część artystyczna w wykonaniu uczniów. 

O 14:00 rozpocznie się "Bieg uliczny dla Niepodległej" o puchar Burmistrza Czyżewa.

Poświęcenie kościoła w Jabłoni Kościelnej

Wyjątkowo uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaplanowano w Jabłoni Kościelnej w gminie Nowe Piekuty. W tej miejscowości święto to zbiegło się z 525. rocznicą ustanowienia parafii i 150-leciem wzniesienia kościoła.

Rocznice stały się okazją do konsekracji kościoła i ołtarza. Początek o 11:00. Poświęcenia i namaszczenia świątyni dokona bp łomżyński Janusz Stepnowski. - Na ten akt kościół w Jabłoni czekał od 1868 r. - mówi proboszcz ks. Andrzej Łapiński

Uroczystości w Jabłoni Kościelnej to także okazja do festynu rodzinnego z licznymi atrakcjami: pokazami, zawodami i koncertami na boisku przy szkole podstawowej w Jabłoni Kościelnej. Festyn potrwa do wieczora.

Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową zwaną później Konstytucją 3 Maja w 1791 rokuRegulowała ona organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

| red: mag, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

2.05.2018, 06:10

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych.


Białostoccy urzędnicy zachęcają do wspólnego świętowania

26.04.2018, 15:59

Do wspólnego świętowania zachęcają białostoccy urzędnicy. Zapowiadają atrakcje na majowe święta.


"Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

3.05.2018, 07:20

"Wspólna Niepodległa" - pod takim hasłem odbył się w Białymstoku wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
20.10.2020, 08:01, akt. 14:51

Uwaga! Mikrofon czeka!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok