Radio Białystok | Wiadomości | Radni PiS proponują wsparcie finansowe Jagiellonii z budżetu miasta - chodzi o europejskie puchary

Radni PiS proponują wsparcie finansowe Jagiellonii z budżetu miasta - chodzi o europejskie puchary

15.05.2018, 14:18, akt. 14:59

Białostoccy radni PiS chcą, by miasto pomogło piłkarskiej drużynie Jagiellonii pokryć koszty udziału w europejskich pucharach.

Konferencja radnych PiS przed stadionem w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Konferencja radnych PiS przed stadionem w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Klub ma już udział w europejskich pucharach zagwarantowany i wciąż walczy o tytuł mistrza Polski. Decydujące mecze - w niedzielę. Spotkanie Jagiellonii Białystok z Wisłą Płock będziemy transmitować na naszej antenie.Ostatnia kolejka zdecyduje, czy Jagiellonia będzie mistrzemNa konferencji prasowej zorganizowanej na stadionie miejskim radni PiS zaproponowali, by prezydent Białegostoku ogłosił konkurs na promocję miasta przez sport na poziomie międzynarodowym i zabezpieczył środki, które pokryją koszty startu Jagiellonii w eliminacjach europejskich pucharów.

Milion na wyjazdy w 2017 r.

W ubiegłym roku piłkarze z Białegostoku zostali wicemistrzami Polski. Zagrali w dwóch rundach eliminacji Ligi Europejskiej, z zespołami z Gruzji i Azerbejdżanu, co wiązało się z kosztownymi wyjazdami.Jagiellonia wygrała z Zagłębiem Lubin [zdjęcia, wideo]Z informacji przekazanych dziennikarzom przez radnych PiS wynika, iż te wyjazdy kosztowały SSA Jagiellonię Białystok ok. 1 mln zł. Do tego spółka zaczęła niedawno budowę, na razie w oparciu o własne środki (liczy też na wsparcie resortu sportu), młodzieżowego ośrodka piłkarskiego.

W tym sezonie Jagiellonia wicemistrzostwo również ma już pewne, ale zespół wciąż walczy o mistrzostwo Polski. Jeśli w niedzielę białostoczanie wygrają u siebie z Wisłą Płock, a Legia Warszawa przegra w Poznaniu z Lechem, zdobędą tytuł. Wtedy zagrają w eliminacjach nie do Ligi Europy, ale do Ligi Mistrzów.

"Nie mamy lepszej marki eksportowej"

Zainteresowanie meczem z Wisłą ze strony kibiców jest bardzo duże - już w poniedziałek zakończyła się sprzedaż biletów. Zdaniem radnych PiS, sukces Jagiellonii jest dużo lepszą promocją dla miasta, niż "bardzo hojne finansowanie mniej popularnych dyscyplin sportowych lub zespołów, które nie mają szans na tytuł mistrza kraju".Bilety na ostatni ligowy mecz Jagiellonii Białystok wyprzedaneIch zdaniem już na najbliższej sesji w poniedziałek prezydent mógłby zaproponować przesunięcie pieniędzy w budżecie miasta, by konkurs na promocję miasta przez sport na poziomie międzynarodowym można byłoby zorganizować.

- W imieniu klubu radnych PiS deklarujemy, że poprzemy taką poprawkę - mówił dziennikarzom radny Paweł Myszkowski. Zaznaczył, że radni nie chcą wskazywać kwoty.


- Ale myślę, że co najmniej pół miliona złotych, w formie takiej jakby nagrody za to miejsce na podium, z przeznaczeniem na start w pucharach. Nie mamy lepszej marki eksportowej w sporcie, niż Jagiellonia. Myślę, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że warto na Jagiellonię stawiać, warto ją wspierać - dodał Paweł Myszkowski.


Radni PiS podkreślali, że również na działania innych klubów sportowych w mieście przeznaczane są pieniądze, ale to Jagiellonia jest "największą firmą sportową" w regionie i "marką rozpoznawalną w całej Polsce". - My w formie takiej gratyfikacji, którą chcemy przekazać, chcemy wesprzeć ten klub, promocję, reklamę miasta, jaką Jagiellonia robi - mówił radny Marek Chojnowski.Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski przypomniał, że w ubiegłym roku klub dostał 750 tys. zł nagrody za zdobycie wicemistrzostwa Polski.


- Przygotuję stosowną autopoprawkę do budżetu, w zależności od tego, jakie będzie miejsce. Jeżeli będzie to pierwsze miejsce, będę wnioskował o 1 mln zł - powiedział PAP Tadeusz Truskolaski, poproszony o komentarz do propozycji większościowego klubu radnych PiS.


Dodał, że jeśli Jagiellonia powtórzy ubiegłoroczny wynik i zostanie wicemistrzem kraju, to będzie wnioskował o przyznanie podobnej kwoty jak przed rokiem. - Oczywiście pod warunkiem, że radni wprowadzą to do budżetu; taka stosowna autopoprawka będzie przygotowana w poniedziałek - zapowiedział prezydent Białegostoku.

Tadeusz Truskolaski dodał, że radni mogą takie pieniądze, zgłoszone jako autopoprawka na nagrody, przenieść na inną formę pomocy klubowi. - Myślę, że ta kwota 1 mln zł, jeśli chodzi o mistrzostwo, będzie satysfakcjonująca - podkreślił.źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piotr Wołosik

14.05.2018, 14:01

"Mam wrażenie, że 15 województw kibicuje i życzy mistrzostwa Jagiellonii".


Przemysław Frankowski znalazł się w szerokiej kadrze na mundial w Rosji

11.05.2018, 12:36

Tylko jeden zawodnik Jagiellonii Białystok znalazł się w szerokiej, 35-osobowej kadrze piłkarskiej reprezentacji Polski. Listę ogłosił szkoleniowiec Adam Nawałka.


Jagiellonia wygrała w Poznaniu i zapewniła sobie udział w europejskich pucharach [zdjęcia, wideo]

10.05.2018, 04:11

Po bardzo dobrym meczu Jagiellonia Białystok wygrała na wyjeździe z Lechem Poznań 2:0 (1:0). Żółto-czerwoni na dwie kolejki przed końcem sezonu są na drugim miejscu i tracą 3 pkt. do Legii Warszawa.


Agnieszka Syczewska

7.05.2018, 16:35

Kibice Legii Warszawa nie weszli na białostocki stadion podczas meczu stołecznej drużyny z Jagiellonią. "Mimo wcześniejszych ustaleń kibice gości pojawili się na naszym stadionie z flagami. Próbowali jeszcze negocjować ich wniesienie".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok