Radio Białystok | Wiadomości | Wycieczki, potańcówki, murale - blisko 40 lokalnych projektów dofinansowanych przez WOAK

Wycieczki, potańcówki, murale - blisko 40 lokalnych projektów dofinansowanych przez WOAK

15.05.2018, 18:35, akt. 20:05

Blisko 40 pomysłów gminnych ośrodków i animatorów kultury z Podlaskiego otrzymało wsparcie w wysokości 240 tys. zł z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

źródło: WOAK
źródło: WOAK

Do podziału 240 tys. zł

Komiksy, potańcówki, przewodniki, murale, szlaki historyczne, warsztaty - m.in. takie projekty otrzymały wsparcie z WOAK. Pieniądze pochodziły z dwóch konkursów - "Pomost dla Niepodległej" oraz "Podlaski Pomost Kultury" zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Dzięki takim konkursom, oprócz pomocy merytorycznej i organizacyjnej, ośrodek może wesprzeć małe ośrodki kultury i animatorów kultury finansowo w "realizowaniu różnych lokalnych, wspaniałych pomysłów" - zaznaczył dyrektor WOAK Cezary Mielko.

"Pomost dla Niepodległej"

W ramach konkursu "Pomost dla Niepodległej" do podziału było 100 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego na inicjatywy związane z setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O pieniądze mogły się ubiegać gminne ośrodki kultury z regionu. Wsparto w sumie 20 pomysłów - każdy otrzymał 5 tys. zł.

Placówki zorganizują m.in. potańcówki retro, warsztaty komiksowe, powstaną szlaki historyczne, wydana zostanie płyta z pieśniami patriotycznymi. Na przykład Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku przygotuje dla dzieci i młodzieży warsztaty komiksowe, a następnie wyda ich zbiór w formie książki.

W Korycinie na gminnym urzędzie powstanie historyczny mural, odbędzie się też historyczna wycieczka po regionie.

"Podlaski Pomost Kultury"

Natomiast w ramach projektu "Podlaski Pomost Kultury", który od trzech lat realizowany jest przez WOAK dzięki wsparciu m.in. z Narodowego Centrum Kultury, zrealizowanych zostanie 17 projektów. Budżet konkursu wynosił 140 tys. zł, a pieniądze można było otrzymać na działania z zakresu edukacji kulturowej.

Katarzyna Kościewicz zrealizuje projekt "Z sąsiedzką wizytą. Mój przewodnik po Podlasiu". Jak powiedziała, będzie to cykl warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci w wieku 8-10 lat, które będą poznawały walory regionu, odwiedzą Białystok, Kruszewo i Tykocin, a następnie stworzą swój przewodnik po województwie.

Natomiast Wiktor Kuć zorganizuje w wakacje muzyczne warsztaty dla młodzieży z miejscowości Kleszczele. Młodzi ludzie będą uczyć się gry na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie powstanie film dokumentalny z elementami teledysku.

"Pieniądze są w tych miejscach bardzo potrzebne"

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno mówił, że to ważne, iż zarząd województwa może wesprzeć gminne ośrodki kultury, bo pieniądze są w tych miejscach bardzo potrzebne i wspomagają lokalną społeczność. - Bardzo często ta edukacja kulturalna i wychowanie od młodego pokolenia poprzez naszych kochanych seniorów odbywa się właśnie u państwa (w gminnych ośrodkach kultury) - dodał.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


To podtrzymywanie tradycji - WOAK rozpoczyna projekt "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie"

25.04.2018, 11:31

Chodzi o to, by podtrzymywać tradycję i promować twórców. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczyna realizację projektu "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie".


Na magazyn kostiumów, szkołę i inwestycje - są dodatkowe pieniądze na kulturę

5.04.2018, 14:15

Magazyn na kostiumy i rekwizyty w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz przeniesienie zabytkowych drewnianych chałup do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - to niektóre inwestycje kulturalne, które będą możliwe dzięki dodatkowym środkom z budżetu województwa podlaskiego.


Imprezy kulturalne nie tylko w centrum miasta? To jeden z pomysłów po białostockiej debacie w WOAK-u

19.01.2018, 07:31

Potrzeba edukacji kulturalnej mieszkańców, lepszej współpracy między instytucjami, organizacjami pozarządowymi i twórcami, czy działań kulturalnych - nie tylko w centrum Białegostoku, ale i na osiedlach. Takie postulaty pojawiły się podczas debaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w ramach Klubu Obywatelskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera
KRAJ
1.04.2020, 08:16, akt. 15:12

Premier: dodatkowe ograniczenia w krajuphotonewman, Fotolia.com
KULTURA
1.04.2020, 08:13, akt. 08:45

Kultura online - teatr i musical

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok