Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska młodzież uczy się profilaktyki HIV i AIDS

Podlaska młodzież uczy się profilaktyki HIV i AIDS

16.05.2018, 14:11, akt. 14:55

Młodzież z podlaskich szkół będzie się uczyła profilaktyki HIV/AIDS. W środę (16.05) w Białymstoku zainaugurowano cykl takich spotkań warsztatami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Stwierdzono, że mniej się ostatnio mówi o HIV i AIDS, a wiedza jest konieczna.

© Fly_dragonfly - fotolia.com
© Fly_dragonfly - fotolia.com

Podlaska młodzież uczy się profilaktyki HIV/AIDS - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Iwona Grzesiuk ze stowarzyszenia Faros, które w Podlaskiem zajmuje się profilaktyką związaną z HIV i AIDS, powiedziała dziennikarzom, że urząd wojewódzki zaplanował na 2018 r. cykl warsztatów dla młodych ludzi. Mają się odbywać w szkołach. W przedsięwzięcie mają się zaangażować powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, urząd marszałkowski, białostocki urząd miasta. W środę (16.05) w warsztatach wzięło udział około 100 uczniów z 20 szkół.

Nie jest to (HIV/AIDS - PAP) ostatnio temat popularny (...) Jest to temat owiany wieloma mitami, niesprawiedliwymi osądami i mam nadzieję, że po tych warsztatach wyjdziecie z aktualną, świeżą wiedzą - mówiła do młodych ludzi Iwona Grzesiuk.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że zaplanowane działania wynikają z prac wojewódzkiego zespołu ds. realizacji w regionie Krajowego Programu Zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczaniu AIDS.

(...) Wszyscy chyba mamy świadomość różnego rodzaju ryzyk i szkód - i społecznych i indywidualnych, osobistych, które wywołuje ta choroba - mówił wojewoda.

Podkreślał, że jeśli tylko można, "trzeba wyeliminować, zwracać uwagę" na te ryzyka, aby choroba "nikogo nie dotknęła". Dodał, że liczy na to, iż zdobytą wiedzę młodzież będzie przekazywała rówieśnikom.

"Dla wielu HIV i AIDS to to samo"

Zajmująca się problematyką HIV i AIDS dr Dorota Rogowska-Szadkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, mówiła, że dotychczas wiele osób nie odróżnia HIV od AIDS. "Dla wielu HIV i AIDS to to samo" - powiedziała i powtórzyła, że HIV to wirus, który po latach od zakażenia, o którym się nie wie, powoduje chorobę - AIDS.

Przypomniała, że pierwsze informacje o AIDS pojawiły się w 1981 r. Mówiła młodzieży, że wirusem HIV można się zarazić drogą seksualną, przez zakażoną krew (ale nie transfuzje), wspólne używane igły lub strzykawki, może się też przenieść z zarażonej ciężarnej matki na dziecko.

Jak można zarazić się wirusem HIV?

Dr Rogowska-Szadkowska podkreślała, że "nie ma czegoś takiego jak grupy ryzyka". "To nie przynależność do jakiejkolwiek grupy decyduje o narażeniu, lecz to, co się naprawdę robi" - powiedziała. Mówiła młodym ludziom, że nie można się zarazić przez: pot, łzy czy ślinę, wspólne używanie sztućców i szklanek z osobą chorą. "Tyle tylko, że jak się wie mało, to to budzi przerażenie, a jak się nie mówi, milczenie oznacza śmierć" - dodała.

W Polsce 3-4 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu HIV

Specjalistka mówiła, że w Polsce 3-4 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu HIV, rocznie w badaniach dowiaduje się o tym około tysiąca osób. Badania można zrobić bezpłatnie i anonimowo w specjalnych punktach. "Nieleczone zakażenie nieuchronnie prowadzi do AIDS" - mówiła dr Rogowska-Szadkowska.

Zaznaczyła, że jest wiele leków antyretrowirusowych, które ograniczają zmiany wirusa, przedłużają życie, poprawiają jego komfort, choć nie eliminują wirusa z organizmu. Poinformowała, że w Polsce wszyscy potrzebujący mają dostęp do leków.

Polacy nie badają się na obecność wirusa HIV

Według dr Doroty Rogowskiej-Szadkowskiej w Polsce jest "nie najwięcej" (na mapie pokazała ich 10) ośrodków referencyjnych zajmujących się leczeniem chorych z HIV. Punktów konsultacyjno-diagnostycznych z bezpłatnymi, anonimowymi (bez skierowania) badaniami jest około 20. Oceniła, że wiedza o tym, gdzie można robić testy, jest "za mało powszechna". Według niej około 10 proc. Polaków zrobiło takie testy.  

Rogowska-Szadkowska zachęcała do badań profilaktycznych zwłaszcza tych, którzy np. po zakończeniu związku zaczynają nowy.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Studenci przeciw HIV i AIDS

13.05.2016, 21:26

Studenci medycyny edukowali pasażerów specjalnego autobusu w Białymstoku na temat HIV i AIDS.


Światowy Dzień Walki z AIDS

1.12.2015, 07:51

Na całym świecie 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.


Białystok: Była pionierką walki z AIDS - teraz ma swój skwer

1.12.2014, 18:41

Zmarła przed dwoma laty prof. Agnieszka Borzuchowska od poniedziałku (1.12) oficjalnie ma swój skwerek w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


fot. Marek Romanowski
MÓWI SIĘ
19.08.2019, 16:48, akt. 17:14

Wysyp grzybów w podlaskich lasach


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok