Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Rozpoczął się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

4.06.2018, 08:23, akt. 16:45

Pod hasłem "Nauka scala" rozpoczął się w poniedziałek (04.06) w Białymstoku XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Inaugurację festiwalu zdominowała tematyka lasu, głównie badań nad grzybami z Puszczy Białowieskiej, które, zdaniem naukowców, mogą być pomocne w leczeniu raka.

Rozpoczął się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, źródło: www.pb.edu.pl
Rozpoczął się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, źródło: www.pb.edu.pl


0:00
0:00
Rozpoczął się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ok. 600 wydarzeń podczas 16. edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inauguracja festiwalu

W poniedziałkowej inauguracji wzięli udział: rektor PB prof. Lech Dzienis, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcin Moniuszko, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Platon mawiał: "Wiedza nabyta pod przymusem nie trzyma się głowy". My przez najbliższych pięć dni będziemy przekonywać, że nauka może być fascynująca, pociągająca, zabawna, wciągająca, niezwykła, potrzebna, niezbędna - powiedziała rzeczniczka Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.

Ten festiwal jest o tyle fantastycznym wydarzeniem, bo pozwala w całościowy sposób spojrzeć na szereg różnych aspektów. Po raz kolejny pokazujemy, jaki potencjał intelektualny tkwi właśnie na Podlasiu, nie tylko w Białymstoku

- mówił podczas inauguracji prorektor ds. nauki UMB prof. Moniuszko. 

Zachęcał m.in. do udziału w warsztatach z szycia chirurgicznego czy warsztatach stomatologicznych, oraz do odwiedzenia Centrum Symulacji Medycznych UMB.

Podczas inauguracji swoje trwające badania na temat grzybów z Puszczy Białowieskiej prezentowali naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Zaczynamy wykładem zatytułowanym przewrotnie "Nauka w lesie". Ale ta nauka z lasu wynosi niezwykłe odkrycia, które pomóc mogą człowiekowi np. w walce z chorobą cywilizacyjną, jaką jest nowotwór - poinformowała Dorota Sawicka.

Ok. 600 wydarzeń: wykładów, warsztatów, pokazów, spacerów, koncertów i wystaw - znalazło się w programie XVI edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się na uczelniach regionu w dniach 4-9 czerwca. Festiwal zakończy się 9 czerwca Rodzinnym Piknikiem Naukowym na stadionie miejskim w Białymstoku. Piknik organizowany jest po raz pierwszy. W poprzednich edycjach festiwal kończył się tzw. Dniem Akademickim z najciekawszymi prezentacjami dla mieszkańców.

W edycję festiwalu zaangażowało się 14 uczelni wyższych

W tę edycję festiwalu, która ma popularyzować naukę i sztukę, zaangażowało się w sumie 14 uczelni wyższych z województwa. W tym roku zmieniono nieco formułę i oprócz uczelni z Białegostoku dołączyły także uczelnie z innych miast w regionie: Suwałk i Łomży - powiedział prof. Andrzej Sikorski - prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej, która jest w tym roku koordynatorem festiwalu.XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - audycjaHasło tegorocznej imprezy to: "Nauka scala". Jak wyjaśnił Sikorski, 60 lat temu noblista Jack Kilby uruchomił pierwsze układy scalone. - To hasło przenieśliśmy na te nasze uroczystości związane z nauką. To święto nauki, gdzie scalamy uczestników i odbiorców tejże nauki, przybliżając im ją z terenu trzech miast: Białegostoku, Łomży i Suwałk - powiedział prorektor.

Atrakcje na białostockich uczelniach

Dwa festiwalowe dni (7-8 czerwca) będą należały do 11 uczelni z Białegostoku, wśród nich zaprezentują się te największe, czyli Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku.

Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie można m.in. wziąć udział w spacerze literackim, pobawić się w detektywa, ale też obejrzeć spektakl "Bieżenki".

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przygotował, jak co roku, liczne warsztaty i pokazy m.in. szycia chirurgicznego czy udzielania pierwszej pomocy przed swoją siedzibą, czyli na dziedzińcu Pałacu Branickich. Będzie można też zajrzeć do laboratoriów poszczególnych wydziałów, ale też zobaczyć np. centrum symulacji medycznych.

Natomiast na Politechnice Białostockiej chętni będą mogli wziąć udział np. w warsztatach programowania robotów, pokazach chemicznych, obejrzeć bolidy zbudowane przez studentów uczelni czy zwiedzić laboratorium, w którym prowadzone są badania nad metodami wykrywania wycieków z różnych instalacji ciśnieniowych.

Festiwalowi będzie towarzyszyła też konferencja naukowa "Człowiek a sztuczna inteligencja", której uczestnicy będą dyskutować o korzyściach, ale i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

Dodatkowe atrakcje przygotowali partnerzy festiwalu

Dodatkowe atrakcje przygotowali także inni partnerzy festiwalu, m.in. Galeria Arsenał w Białymstoku, gdzie zostanie otwarta wystawa Zbigniewa Oksiuty. Instalacje na tę ekspozycję powstają we współpracy z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku.

Nowością w tym roku będzie też zakończenie festiwalu. Do tej pory na zakończenie wydarzenia odbywał się Dzień Akademicki, na którym uczelnie prezentowały swoje najciekawsze propozycje. Natomiast teraz zorganizowany będzie Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się na stadionie w Białymstoku. Przygotowano ponad 60 atrakcji nie tylko naukowych, ale też sportowo-rekreacyjnych.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki sfinansowano z resortu nauki oraz budżetów poszczególnych miast: Białegostoku, Suwałk i Łomży.

źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Życiodajna śmierć" - międzynarodowa konferencja w Białymstoku

17.05.2018, 14:34

Wykład na temat szeptuch, prezentacja reportażu Jerzego Kaliny oraz koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi rozpoczną w czwartek (17.05) międzynarodową konferencję pt. "Życiodajna śmierć".


Ponad 1,5 mln zł z Narodowego Centrum Nauki dla naukowców z UwB

17.05.2018, 06:40

Ponad 1,5 mln zł trafi do Uniwersytetu w Białymstoku. Trzy kolejne granty dofinansuje Narodowe Centrum Nauki, które rozstrzygnęło konkursy - OPUS oraz PRELUDIUM.


Wydział Nauk o Zdrowiu UMB z naukową kategorią A

16.05.2018, 15:00

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Wydziałowi Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku naukową kategorią A.


Rektor UwB odebrał nominację profesorską

25.04.2018, 16:14

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Robert Ciborowski odebrał w środę (24.04) nominację profesorską z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok