Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia dostanie pieniądze z budżetu Białegostoku - to m.in. premie za wicemistrzostwo

Jagiellonia dostanie pieniądze z budżetu Białegostoku - to m.in. premie za wicemistrzostwo

autor: Edyta Wołosik

21.05.2018, 15:41, akt. 16:41

750 tys. zł dostanie z budżetu miasta Jagiellonia Białystok za zdobycie wicemistrzostwa Polski w piłce nożnej - zdecydowali w poniedziałek miejscy radni. 500 tys. zł to pula na nagrody, pozostała kwota ma stanowić dotację na wydatki związane z wyjazdami na mecze pucharowe.

Jagiellonia Białystok - Wisła Płock, 20.05.2018, fot. Joanna Szubzda
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock, 20.05.2018, fot. Joanna Szubzda

Sesja białostockich radnych

Na poniedziałkowej (21.05) sesji radni przegłosowali poprawki do budżetu Białegostoku na ten rok, przesuwając w nim fundusze z przeznaczeniem dla SSA Jagiellonia Białystok. Część pieniędzy ma trafić na nagrody za wynik sportowy piłkarzy, pozostała kwota - na wydatki związane z udziałem w eliminacjach Ligi Europejskiej i wyjazdy na te mecze.

W 2017 roku, gdy Jagiellonia również zdobyła wicemistrzostwo kraju, zagrała w dwóch rundach eliminacji LE. Trafiła na przeciwników z Gruzji i Azerbejdżanu, a koszty wyjazdów - jak podawał klub - sięgnęły 1 mln zł.

Zanim - ostatecznie prawie jednogłośnie - radni zagłosowali za przekazaniem klubowi w sumie 750 tys. zł, przez kilkadziesiąt minut dyskutowali o finansowaniu z budżetu miasta profesjonalnego sportu.

Radny PO Marek Jerzy Chojnowski zaznaczył, że cieszy się z wyników Jagiellonii i ma świadomość, że siła oddziaływania sportu i jego walor reklamowy jest olbrzymi, ale mówił, że "nie rozumie czegoś takiego jak finansowanie klubu, który wspiął się na wyżyny". Chojnowski dodał, że rozumiałby wsparcie klubu, gdyby groził mu upadek. - Jeżeli jest wicemistrzem Polski, powinien zarabiać kupę forsy na tym (...) i raczej dzielić się z miastem - mówił.

Zwolennicy przekazania Jagiellonii pieniędzy na nagrody i wyjazdy zwracali uwagę przede wszystkim na aspekt promocyjny rezultatów Jagiellonii dla miasta. - Przecież im lepsze wyniki sportowe, tym większa promocja, tym lepszy wizerunek Białegostoku - mówił radny PiS Tomasz Madras, przewodniczący komisji budżetu i finansów. - Warto wspierać Jagiellonię, warto wykorzystywać sukces naszych piłkarzy do tego, żeby to był sukces całego miasta, całej naszej społeczności - dodał.

To jest nasza cegiełka. Pomoc w promowaniu piłki nożnej, naszego klubu w ekstraklasie (...). Chcesz latać z orłami, nie lataj z wróblami, dlatego Jagiellonia powinna posiadać odpowiednie fundusze. I tego typu pomoc jest jak najbardziej wskazana

- mówił radny PiS Marek Chojnowski.

Propozycja radnych PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w Radzie Miasta Białystok mają większość, już kilka dni przed ostatnią kolejką piłkarskiej ekstraklasy zaproponowali, by prezydent Białegostoku ogłosił konkurs na promocję miasta przez sport na poziomie międzynarodowym i zabezpieczenie środków, które pokryją koszty startu Jagiellonii w eliminacjach europejskich pucharów.

Prezydent Tadeusz Truskolaski mówił wtedy, że zamierza przygotować stosowną autopoprawkę do budżetu w zależności od tego, jakie będzie miejsce Jagiellonii w tabeli. Zapowiadał, że przy tytule mistrzowskim będzie wnioskował o 1 mln zł, przy wicemistrzostwie - o 750 tys. zł. Przypominał, że taka właśnie kwota była przed rokiem i zaznaczył, że takie pieniądze, zgłoszone jako autopoprawka na nagrody, radni mogą przenieść na inną formę pomocy klubowi.

Ostatecznie stanęło na tym, że pół miliona zł trafi na nagrody za wynik sportowy, zaś 250 tys. zł na wyjazdy drużyny. Za takimi zmianami w budżecie miasta zagłosowało 23 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Jeszcze przed ostatnią kolejką rozgrywek Jagiellonia miała zagwarantowane wicemistrzostwo Polski. Jej niedzielny mecz z Wisłą Płock (2:1) choć nie dał mistrzostwa, bo Legia Warszawa pokonała Lecha Poznań, obejrzał komplet publiczności, a po fecie na stadionie kilka tysięcy kibiców świętowało sukces w centrum miasta do późnych godzin nocnych.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Konferencja po meczu Jagiellonia Białystok - Wisła Płock

20.05.2018, 20:46

O niedosycie po zakończonym sezonie mówią piłkarze i trener Jagiellonii Białystok. Żółto-czerwoni wywalczyli po raz drugi z rzędu wicemistrzostwo Polski.


Żółto-czerwoni po raz drugi z rzędu wicemistrzami Polski - feta w mieście

21.05.2018, 07:30

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 z Wisłą Płock w ostatnim meczu sezonu zasadniczego.


Droga Jagiellonii Białystok do wicemistrzostwa - analiza sezonu [zdjęcia, wideo]

21.05.2018, 09:20

Piłkarze Jagiellonii Białystok po raz drugi z rzędu wywalczyli wicemistrzostwo kraju, wyrównując swoje najlepsze osiągnięcie w historii. Jaka była droga Jagiellonii do wicemistrzostwa Polski? Prześledziliśmy wszystkie mecze ligowe żółto-czerwonych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok