Radio Białystok | Wiadomości | Wodociągi Białostockie prowadzą inwestycje warte 134,3 mln zł

Wodociągi Białostockie prowadzą inwestycje warte 134,3 mln zł

24.05.2018, 12:01, akt. 12:13

Lepsza niż dotychczas jakość wody, większa dostępność do sieci wodno-kanalizacyjnej dla mieszkańców gmin Białystok i Wasilków - mają być efektami inwestycji, które za 134,3 mln zł realizują Wodociągi Białostockie sp. z o.o.

Wodociągi Białostockie prowadzą inwestycje warte 134,3 mln zł, fot. Wojciech Szubzda
Wodociągi Białostockie prowadzą inwestycje warte 134,3 mln zł, fot. Wojciech Szubzda

13 różnych zadań

To łącznie 13 różnych zadań, które są realizowane w oczyszczalni ścieków, na sieci wodno-kanalizacyjnej oraz w stacjach uzdatniania wody - poinformowano w czwartek (24.05) na konferencji prasowej w spółce w Białymstoku, gdzie zaprezentowano projekt "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasilków - I etap".

Projekt jest w prawie 64 proc. dofinansowany z UE z programu Infrastruktura i Środowisko (85,6 mln zł; dotację przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), resztę dokładają Wodociągi Białostockie, które są komunalną spółką z większościowym udziałem gminy Białystok, znacznie mniejszym udziałowcem jest też gmina Wasilków.

Inwestycje mają być zakończone do 2022 r.

Wszystkie inwestycje mają być zakończone do 2022 r. - powiedział prezes Wodociągów Białostockich Piotr Sokołowski. Podkreślał, że przeprowadzenie inwestycji oznacza minimalizowanie ryzyka awarii, ubytków czy strat na sieci, niedotrzymywania parametrów wody czy płacenia kar za korzystanie ze środowiska. Efektem ma być też lepsza jakość oczyszczania ścieków. Inwestycje zwiększają też dostępność mieszkańców do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że inwestycje są cały czas konieczne, bo mają wpływ i na jakość środowiska i na jakość życia mieszkańców. Podkreślał, że dzięki projektowi uda się przeprowadzić prace na 19 km sieci wodno-kanalizacyjnej (modernizacje lub budowa).

- To oznacza również to, że poprawi się jakość oczyszczanych ścieków. Tych zadań jest kilkanaście, ale trzeba tutaj przede wszystkim powiedzieć, że one przyniosą poprawę z jednej strony dostępu do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a z drugiej strony będą wpływały na poprawę jakości środowiska naturalnego - mówił Tadeusz Truskolaski.

Modernizacja ujęcia wody pitnej na rzece Supraśl

Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski podkreślił, że inwestycje dla podbiałostockiego Wasilkowa oznaczają przede wszystkim modernizację ujęcia wody pitnej na rzece Supraśl i dla Białegostoku i dla Wasilkowa. W Wasilkowie jest stacja uzdatniania wody, w Jurowcach jest ujęcie wody pitnej, które również będzie modernizowane.

- To w Wasilkowie będzie kluczowe zadanie dla jakości wody pitnej, która i tak mogę powiedzieć i zaświadczyć, że jest bardzo dobra - powiedział Mirosław Bielawski. Dodał, że Białystok "może szczycić się tym", że ma wodę o jakości jednej z najlepszych w Polsce i "chyba niedrogą" w stosunku do cen w innych miastach.

Burmistrz mówił, że teraz trwa budowa kanału tłocznego z ujęcia w Wasilkowie do stacji uzdatniania na Pietraszach w Białymstoku i kanału powrotnego z wodą już uzdatnioną. Bielawski powiedział, że potrzeby jeśli chodzi o inwestycje wodno-kanalizacyjne są cały czas bardzo duże, bo miasto rozrasta się i rozbudowuje, powstają nowe domy i ulice.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy samorządowcy chcą, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód

26.04.2018, 06:30

Starostwo augustowskie chce by Kanał Augustowski był polską bramą na wschód. Rozmawiali o tym samorządowcy, przedsiębiorcy, konserwator zabytków oraz przedstawiciele Wód Polskich i Nadleśnictw.


Będą kolejne atrakcje przy Stawach Marczukowskich w Białymstoku

31.03.2018, 13:38

Większość prac przy Stawach Marczukowskich w Białymstoku udało się już wykonać, ale nie wszystko jest skończone. Dzięki unijnej dotacji w wysokości miliona 300 tys. zł, będzie to możliwe. 


Budżet Białegostoku zasilą pieniądze z zysku wypracowanego przez Wodociągi Białostockie

23.09.2017, 08:58

Około 1 mln 700 tysięcy złotych trafi do budżetu Białegostoku z zysku wypracowanego przez Wodociągi Białostockie.


Wodociągi Białostockie wybudują kanalizację sanitarną w starej części miasta

31.07.2017, 14:38

Na tę inwestycje mieszkańcy czekają od kilkudziesięciu lat. Wodociągi Białostockie wybudują kanalizację sanitarną w starej części miasta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok