Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy samorządowcy chcą, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód

Podlascy samorządowcy chcą, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód

autor: Marta Sołtys

26.04.2018, 06:30, akt. 14:17

Starostwo augustowskie chce by Kanał Augustowski był polską bramą na wschód. Rozmawiali o tym samorządowcy, przedsiębiorcy, konserwator zabytków oraz przedstawiciele Wód Polskich i Nadleśnictw.

Podlascy samorządowcy zabiegają o to, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód, fot. Marta Sołtys
Podlascy samorządowcy zabiegają o to, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód, fot. Marta Sołtys


Wydali wspólne stanowisko w tej sprawie. Teraz wypracują koncepcję która ma promować kanał  w kraju i za granicą oraz podnieść jego rangę.

- Chcemy przede wszystkim rangę kanału Augustowskiego podnieść poprzez jego przybliżenie turystom, a więc inwestycje możliwe do przeprowadzenia w strefie Kanału Augustowskiego i skomunikowanie z większymi centrami, z Warszawą, z Wisłą, a po wschodniej stronie z naszymi sąsiadami, czyli Białorusią i Litwą - mówi starosta Powiatu Augustowskiego Jarosław Szlaszyński.

Na spotkaniu ustalono, dwa rozważane projekty, dzięki którym wzrosłaby ranga kanału. Pierwszy zakłada połączenie drogą morską Wisły i Niemna czyli powrót do pierwotnego przeznaczenia kanału. Druga to połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Kanałem Augustowskim. Starosta Jarosław Szlaszyński mówi, że zainteresowane podmioty wystosują w tej sprawie wspólny wniosek do rządu.

- Będziemy zabiegać z jednej strony o poparcie władz rządowych. Będziemy starali się, by nasze zadanie, jakim jest Kanał Augustowski uzyskało też poparcie finansowe rządu. Sami będziemy zmierzać do opracowania dokumentów koncepcyjnych, tak żeby w oparciu o nie można było kreślić szczegółowe plany rozwoju - dodaje starosta.

 Samorządowcy ponownie będą zabiegać również o wpisanie Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako szlak wodny w otulinie przyrodniczej i kulturowej, a  nie, jak do tej pory, jako zabytek.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będzie można zwiedzać Augustów taniej z Kartą Turysty

14.04.2018, 14:00

13 firm i placówek da od 5 do 10 proc. zniżki na różne usługi tym, którzy dłużej niż trzy dni będą przebywać w sezonie turystycznym w Augustowie.


Ważne drogi omijają Augustów - radni nie zgadzają się na komunikacyjne wykluczenie miasta

28.03.2018, 18:47

Augustowscy radni nie zgadzają się na komunikacyjne wykluczenie miasta. Zarówno droga Via Baltica, jak i Via Carpatia przebiegać mają przez Ełk i omijają Augustów. Podczas środowego (28.03) posiedzenia radni przyjęli w tej sprawie specjalne stanowisko.


W Augustowie i w Sejnach powstaną miejsca potrzebne mieszkańcom - będzie rewitalizacja miast

17.10.2017, 14:57

Sporo zmieni się w ich wyglądzie, powstaną też miejsca potrzebne mieszkańcom. Augustów i Sejny doczekają się rewitalizacji. Oba programy zatwierdził we wtorek (17.10) zarząd województwa podlaskiego.


Puszcza Augustowska atrakcyjna o każdej porze roku

27.08.2017, 16:06

Na wytrwałych piechurów czekają nie tylko piękne widoki ale i ciekawa historia. W Puszczy Augustowskiej o każdej porze roku można znaleźć wiele niezwykłych miejsc - podkreśla Roman Rogoziński z Nadleśnictwa Augustów, zachęcając do wycieczek w te rejony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok