Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się przebudowa głównej drogi w Kolnie

Rozpoczęła się przebudowa głównej drogi w Kolnie

25.05.2018, 15:15, akt. 15:18

27 mln zł będzie kosztować przebudowa głównej ulicy w Kolnie, stanowiącej 2,5-kilometrowy fragment drogi krajowej nr 63. W piątek (25.05) oficjalnie rozpoczęto tę inwestycję.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


Inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku - poinformowała, że przebudowanych będzie 15 skrzyżowań. Na dwóch z nich będzie sygnalizacja świetlna, powstanie jedno nowe rondo. Planowana jest przebudowa kanalizacji, budowa chodników, ścieżki rowerowej, zatok autobusowych, kładki dla rowerów nad rzeką.

Zadanie do łatwych nie należy, ponieważ +krajówka+ na przebudowywanym odcinku prowadzi przez zwartą zabudowę miasta z bliskim usytuowaniem budynków przy granicy pasa drogowego. Zakres prac obejmuje więc nie tylko wybudowanie nowej konstrukcji drogi o nawierzchni asfaltowej - przystosowanej do obciążeń nawierzchni do 115 kN/oś, ale również przebudowę kolidującej podziemnej infrastruktury technicznej.

 - poinformowała GDDKiA w komunikacie prasowym

Cała inwestycja ma być gotowa jesienią 2019 r. Do tego czasu kierowcy powinni się liczyć z różnymi utrudnieniami w przejeździe przez miasto.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że droga, której remont się rozpoczął, jest "bardzo obciążona", zwłaszcza w sezonie letnim, bo prowadzi na Mazury. Podkreślił, że za sprawą tego ruchu, ciężko było także kierowcom włączać się do ruchu z ulic podporządkowanych. Inwestycja ma poprawić zarówno bezpieczeństwo jak i usprawnić ruch. Poprawić ma się także wygląd drogi. Podkreślał, że nie pamięta, by droga ta przechodziła gruntowną modernizację w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski poinformował, że droga 63 w Kolnie będzie miała po przebudowie standard tzw. drogi głównej przyspieszonej. Zauważył, że przebudowa powinna sprawić, że "odetchną" także mieszkańcy, a modernizację wymuszał stan techniczny drogi. Inwestycja ma być gotowa do końca września 2019 r.

Doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel powiedział, że oprócz inwestycji na drogach ekspresowych, przebudowanych będzie wiele innych odcinków na drogach krajowych. Wymienił 47 inwestycji na drogach krajowych, na kwotę ok. pół mld zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W gminie Kolno będzie mobilna scena

6.05.2018, 10:43

Mobilną sceną będzie dysponowało Centrum Kultury Gminy Kolno. Dzięki temu łatwiej będzie można organizować mini koncerty i imprezy w gminnych świetlicach. 


W gminie Kolno będzie betonowa droga - wybudowana dzięki nowej technologii

28.03.2018, 16:55

Ma być szybciej i dwa razy taniej - tak o nowej technologii budowania dróg mówi wójt gminy Kolno Józef Wiśniewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach

Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok