Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach

Strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach

autor: Ryszard Minko

5.06.2018, 11:44, akt. 12:46

Po półtorej doby podlascy strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach koło Wasilkowa. W niedzielę wieczorem (3.06) zapaliły się tam zgromadzone w sortowni odpady o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.

Pożar wysypiska w Studziankach, 4.06.2018, fot. Ryszard Minko
Pożar wysypiska w Studziankach, 4.06.2018, fot. Ryszard Minko

Pożar hałdy śmieci w Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami zauważył jeden z pracowników około godziny 20 w niedzielę (3.06). Od tego momentu rozpoczęła się akcja gaśnicza podlaskich strażaków. Walczyli oni z trudnym do opanowania ogniem odpadów zgromadzonych na wysokiej na kilkanaście metrów hałdzie o wymiarach 140 na 50 metrów. 


Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach


Początkowo dym był tak duży, że akcja gaśnicza wymagała pracy w aparaturze ochronnej. Przez blisko dobę na miejscu nieustannie pracowało blisko 80 strażaków. Dopiero po całonocnej akcji udało się doprowadzić do tego, że dym z hałdy już się nie wydobywał. Dogaszanie trwało jednak kolejne kilkanaście godzin. 

W sumie przez ponad 30 godzin z ogniem walczyło blisko 180 strażaków, a do gaszenia zużyto prawie 800 tysięcy litrów wody.

Znane są tez już wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza, jakie w okolicach sortowni przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Stwierdzono nieznaczny wzrost stężeń związków typowych dla spalania tworzyw sztucznych - czyli dioksyn i furmanów. W komunikacie poinformowano, że nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm.

Działalności składowiska od dłuższego czasu przyglądają się służby ochrony środowiska.

Firma ma tzw. zintegrowane pozwolenie na działalność, ale Urząd Marszałkowski w Białymstoku stara się je - zgodnie z prawem - cofnąć. Jak powiedział dyrektor departamentu ochrony środowiska tego urzędu Lech Magrel, po zakończeniu kontroli przeprowadzonej wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Białymstoku, związanej z listopadowym pożarem, wysłane zostało wezwanie do likwidacji naruszeń. Firma ma na to czas do połowy czerwca.


Wnioski z kontroli - sortownia w Studziankach składuje śmieci nieprawidłowo


Wymieniono wśród tych naruszeń np. magazynowanie odpadów w miejscach niedozwolonych i ilościach większych, niż aktualne moce przerobowe - znajdującej się na terenie tego zakładu - regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Magrel dodał, że straż pożarna również zwracała uwagę, iż składowane są tam odpady w taki sposób, który może spowodować pożar.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach [zdjęcia]

5.06.2018, 11:30

Po całonocnej akcji strażakom udało się opanować pożar na składowisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku.


Wnioski z kontroli - sortownia w Studziankach składuje śmieci nieprawidłowo

7.05.2018, 14:20

Ponad pięć miesięcy po groźnym pożarze śmieci inspektorom ochrony środowiska udało się zakończyć kontrolę w Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach.


Inspektorzy WIOŚ sprawdzają działalność sortowni odpadów w Studziankach

16.02.2018, 12:44

Hałdy śmieci są sukcesywnie usuwane, ale inspektorzy nadal mają trudności w uzyskaniu pełnych informacji o gromadzonych odpadach. Od trzech miesięcy trwa kontrola działalności Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach koło Wasilkowa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok