Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę

Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę

autor: Wojciech Szubzda

11.06.2018, 08:37, akt. 14:19

Poprawią się warunki pracy funkcjonariuszy i obsługi interesantów. W Nowym Dworze w powiecie sokólskim powstaje nowa siedziba placówki straży granicznej. W poniedziałek (11.06) o 10:00 rozpoczęła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego obiektu.

Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę, fot. Wojciech Szubzda
Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę, fot. Wojciech Szubzda

Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę - relacja Wojciech Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Placówka w Nowym Dworze działa od 21 lat

Placówka SG w Nowym Dworze działa od 21 lat. Do granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze mają 6 km, chronią 13,6 km między placówkami SG w Lipsku i Kuźnicy. Straż Graniczna korzysta w Nowym Dworze z zaadaptowanego na jej potrzeby budynku po lecznicy weterynaryjnej, w którym miały być mieszkania służbowe i gabinety zabiegowe. 

Oprócz nowego budynku administracyjnego o powierzchni użytkowej niemal 1,3 tys. m kw. powstaną tam też m.in. garaże, kojce z budami, wybieg i tor do treningu psów służbowych, wieża łączności radiowej wraz z instalacjami.

Wartość inwestycji jest szacowana na około 11,5 mln zł

Wartość inwestycji jest szacowana na około 11,5 mln zł. Budowa współfinansowana jest z Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Stara strażnica zostanie wyburzona, w jej miejscu powstanie parking.

-Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Będzie piękny obiekt, bardzo funkcjonalny (...), na pewno będzie dobrze służył Straży Granicznej i bezpieczeństwu - mówił w czasie uroczystości wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Odnosząc się od obecnych warunków służby funkcjonariuszy w Nowym Dworze, dodał, że to inwestycja bardzo oczekiwana, niezbędna, a zmiana będzie "cywilizacyjna".

Muszą być warunki inne niż dotąd. Budynek po byłej weterynarii nie może w XXI wieku służyć dobrze wykonywaniu zadań przez funkcjonariuszy tak ważnej formacji, jaką jest Straż Graniczna. W ramach programu modernizacji, budujemy nowe placówki, wieże obserwacyjne, kupujemy niezbędny sprzęt

- mówił podczas uroczystości Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński podkreślał, że zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i państwu jest jednym z najważniejszych zadań władzy publicznej. - Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać, bo jak się oszczędza na bezpieczeństwie, a coś złego się zdarzy, to potem kosztuje dużo więcej, a czasem skutki są nieodwracalne - dodał.

Zastępca komendanta głównego SG płk Grzegorz Niemiec przyznał, że strażnica w Nowym Dworze "to nie jest placówka na XXI wiek". - Komenda Główna SG chciałaby, aby ten XXI wiek zawitał do wszystkich placówek, wszystkich pomieszczeń, jednostek SG na stałe - powiedział. Dodał, że w ramach tzw. ustawy modernizacyjnej, czyli programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, Straż Graniczna ma do realizacji ponad 90 zadań. W województwie podlaskim z tego źródła zostanie sfinansowana budowa placówki SG w Krynkach.

Podlaski Oddział SG

Podlaski Oddział SG w Białymstoku ochrania odcinek granicy z Litwą (wewnętrzna granica UE) i Białorusią (zewnętrzna granica UE) w województwie podlaskim - w sumie około 350 km. 

Oddział ma szesnaście placówek, z czego trzynaście przy granicy polsko-białoruskiej.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Uciekał kradzionym autem - złapała go Straż Graniczna

8.06.2018, 14:02

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej - okazało się, że jedzie kradzionym samochodem. Litwina, który kierował luksusowym bmw, zatrzymali w pobliżu Raczek funkcjonariusze Straży Granicznej.


Straż Graniczna zatrzymała mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania

6.06.2018, 16:26

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Kuźnicy Białorusina poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.


Nawet 500 zł mandatu za nielegalne przekroczenie granicy

3.06.2018, 08:39

Mandat nawet do 500 złotych może grozić za przekroczenie lub wejście na pas graniczny. Przed zbliżającymi się wakacjami przypomina o tym Straż Graniczna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok