Radio Białystok | Wiadomości | Lada dzień obserwowane w internecie młode jastrzębie będą latać

Lada dzień obserwowane w internecie młode jastrzębie będą latać

11.06.2018, 14:28, akt. 14:39

Lada dzień, młode jastrzębie z okolic Białegostoku, które dzięki kamerze przy ich gnieździe można obserwować w internecie, będą umiały latać. Młode, które wykluły się na początku maja, są już duże i zaczynają opuszczać gniazdo, siadając na pobliskie gałęzie.

Jastrząb, źródło: UwB
Jastrząb, źródło: UwB

Przedsięwzięcie edukacyjne Instytutu Biologii UwB

Życie jastrzębi od wiosny obserwują internauci w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Biolodzy z tego instytutu zainstalowali kamerę w gnieździe jastrzębi w lesie pod Białymstokiem, by pokazać życie tych ptaków.

Internauci mogli obserwować, jak rodzice opiekują się młodymi, jak je karmią, jak młode się rozwijają. Widać było np., jak szybko ptaki z białych puszystych piskląt zmieniły się w opierzone, duże osobniki.

Systematycznie zaglądający na transmisję mogli zobaczyć np. reakcje młodych na przynoszone do gniazda jedzenie (np. na oskubane gołębie). Młode potrafiły rozpychać się, albo grzecznie patrzeć, jak je jedno z rodzeństwa. Miłośnicy przyrody mogli też zobaczyć, jak odpoczywają nakarmione pisklęta, obserwować tempo pojawiania się upierzenia młodych, ale też słyszeć odgłosy dorosłych jastrzębi i całego otoczenia lasu. W ostatnim czasie młode zaglądają już także chętnie w kamerę, albo ćwicząc skakanie, uderzają w nią.

Matka piskląt rozbudowała gniazdo

W międzyczasie gniazdo było rozbudowywane przez matkę piskląt, a naukowcy poprawiali w ostatnich tygodniach ustawienie kamery, by lepiej było widać, co się tam dzieje.

Spodziewamy się, że za tydzień pisklaki będą już lotne i nie wiadomo, czy będą jeszcze odbierały pokarm na gnieździe, czy też rozlecą się po okolicy i będą odbierać pokarm poza gniazdem. Oba scenariusze są prawdopodobne

- poinformował dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii UwB.

Na podstawie grubości skoku, czyli nogi poniżej kolana, naukowcy ustalili, że trzy spośród młodych jastrzębi to samiczki, jeden to samiec. Ptaki zaobrączkowano, by w przyszłości móc śledzić ich dalsze losy, gdy zupełnie się usamodzielnią.

Mirski tłumaczy, że usamodzielnianie się jastrzębi będzie przebiegać etapami. Na początek ptaki będą tzw. gałęziakami, czyli będą przemieszczać się - przeskakując, podlatując - z gniazda na pobliskie gałęzie. Już widać, jak przeskakują między gałęziami rozpościerając skrzydła. Będą też karmione poza gniazdem. Z czasem będą też podlatywać na sąsiednie drzewa i stopniowo oddalać się od gniazda coraz bardziej - wyjaśnia Paweł Mirski.

Ponieważ młode jastrzębie będą powoli opuszczać gniazdo, internetowa transmisja będzie prowadzona do końca czerwca oraz być może w lipcu - jeśli jeszcze - jak to określił Mirski - "coś będzie się dziać przed kamerą".

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Ile waży bocianie gniazdo? Jako pierwsi zbadali to podlascy badacze

6.05.2018, 08:19

Do tej pory nikt tego nie badał, a informacji naukowych jest niewiele. Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako pierwsi oficjalnie zważyli bocianie gniazda.


Życie jastrzębi można podglądać w internecie

5.04.2018, 12:21

Ciekawostki z życia jastrzębi chcą przybliżyć miłośnikom przyrody naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, którzy zainstalowali kamerę przy gnieździe tych ptaków w Nadleśnictwie Dojlidy. Transmisję z tego gniazda już można oglądać w internecie.


Gawrony i kawki znów przeszkadzają mieszkańcom Suwałk

3.04.2018, 08:02

Powraca temat hałasu i zanieczyszczeń powodowanych przez gawrony i kawki na jednym z suwalskich osiedli. Mieszkańcy narzekają na zabrudzone samochody czy place zabaw.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok