Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie dochodzenia w sprawie spalenia kukły Petru w Białymstoku

Nie będzie dochodzenia w sprawie spalenia kukły Petru w Białymstoku

12.06.2018, 12:56, akt. 13:20

Nie było znamion czynu zabronionego - oceniła Prokuratura Rejonowa Białystok Południe i odmówiła wszczęcia dochodzenia związanego z happeningiem Młodzieży Wszechpolskiej, podczas którego spalona została kukła z podobizną Ryszarda Petru. Postanowienie nie jest prawomocne.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Nie będzie dochodzenia w sprawie spalenia kukły Petru w Białymstoku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Młodzież Wszechpolska spaliła kukłę z podobizną Petru

Happening  Młodzieży Wszechpolskiej (MW) odbył się 23 marca na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Podpalono kukłę - marzannę, która miała twarz ze zdjęciem Ryszarda Petru.

Kiedy sprawa stała się głośna w mediach, przedstawiciele MW tłumaczyli, że ich akcja była "umiarkowaną, polityczną groteską", jej uczestnikom nie chodziło o nawoływanie do nienawiści, a Ryszard Petru to - ich zdaniem - "wyolbrzymia i  nadinterpretowuje".

Polityk złożył bowiem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści. Podobne zawiadomienie złożył również podlaski poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski.

"Nie było znamion czynu zabronionego"

Policja szybko ustaliła personalia osób, które spaliły wtedy kukłę z podobizną b. przewodniczącego Nowoczesnej (obecnie posła niezrzeszonego), a zebrany przez funkcjonariuszy materiał przekazała Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe. Ta, w ramach postępowania sprawdzającego, przez ponad dwa miesiące badała, czy są podstawy do wszczęcia postępowania. Ostatecznie uznała, że - z braku znamion czynów zabronionych - takich podstaw nie ma.

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst, badano, czy można mówić o publicznym nawoływaniu do popełnienia występku na szkodę Ryszarda Petru, znieważeniu jako funkcjonariusza publicznego (podczas i w związku z  pełnieniem obowiązków służbowych) oraz o pomówieniu go.

Ostatecznie prokuratura stanęła na stanowisku, że w działaniu uczestników happeningu nie było znamion czynów zabronionych. Nawoływanie musi dotyczyć konkretnego występku, znieważenie funkcjonariusza publicznego musi mieć miejsce nie tylko w związku, ale i podczas pełnienia obowiązków służbowych, a przestępstwo pomówienia musi odnosić się do faktów, konkretnych zachowań, a nie do ocen - uzasadniła prokuratura.

Oceny są nieweryfikowalne w obiektywny sposób - dodał  prok. Janyst. 

Zwrócił też uwagę, że takie przestępstwa, jak pomówienie i znieważenie, ścigane są z oskarżenia prywatnego.

Dodał, że w uzasadnieniu prokurator przywołał też orzecznictwo sądów krajowych i trybunałów międzynarodowych dotyczące osób publicznych. 

Ta linia orzecznicza od lat jest już taka, że osoba, która staje się osobą publiczną, wystawia się na krytykę i nie każdy przejaw krytyki może być oceniany jako naruszenie jej praw - dodał prok. Janyst.

Postanowienie prokuratury nie jest prawomocne, Ryszardowi Petru przysługuje na nie zażalenie, które rozpoznawać będzie sąd.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzież Wszechpolska tłumaczy się ze spalenia kukły Ryszarda Petru

27.03.2018, 19:59

Nie chodziło o groźby karalne, a jedynie miał to być humorystyczny happening. W ten sposób przedstawiciele podlaskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej tłumaczą spalenie kukły z podobizną posła Nowoczesnej Ryszarda Petru.


Ryszard Petru złożył w prokuraturze zawiadomienie ws. spalenia kukły z jego podobizną

26.03.2018, 14:00

Były szef Nowoczesnej, poseł Ryszard Petru poinformował w poniedziałek (26.03), że złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze spaleniem kukły z jego podobizną. W piątek (23.03) zrobili to działacze białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej.


Spalenie kukły z podobizną Ryszarda Petru miało "w pełni symboliczny charakter" – deklaruje Młodzież Wszechpolska

25.03.2018, 11:46

Białostocka Młodzież Wszechpolska, której działacze w piątek (23.05) spalili kukłę Ryszarda Petru, napisała, że nie miało to na celu wyrażania gróźb i było "formą przywitania wiosny". Warto, by Petru zamiast straszyć młodzież prokuraturą, pochylił się nad własną działalnością polityczną - dodała.


Krzysztof Truskolaski złoży zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

24.03.2018, 16:21

Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę (24.03), że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek (23.03) kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.


Młodzież Wszechpolska spaliła kukłę Ryszarda Petru w Białymstoku

23.03.2018, 18:42

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek (23.03) na happeningu w Białymstoku kukłę byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Policjanci ustalili już personalia osób, które brały w tym udział.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok