Radio Białystok | Wiadomości | Susza na polach i w lasach - ale nie ma powodu, aby wprowadzać stan klęski żywiołowej

Susza na polach i w lasach - ale nie ma powodu, aby wprowadzać stan klęski żywiołowej

autor: Marcin Mazewski, Marta Nazarko

13.06.2018, 07:19, akt. 10:43

Susza doskwiera szczególnie rolnikom, ale obawy mają też mieszkańcy okolic Puszczy Białowieskiej, którzy boją się pożaru.

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

Mieszkańcy okolic Puszczy Białowieskiej mówili o swoich potrzebach podczas debaty z wiceminister środowiska - relacja Marty Nazarko

Susza doskwiera rolnikom, ale nie ma powodu, aby wprowadzać stan klęski żywiołowej - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z powodu suszy tegoroczne plony będą od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niższe niż ubiegłoroczne - alarmują rolnicy. - Jest sucho, od kilku tygodni nie było żadnego deszczu, owies mały wyrósł, wszystko drobne - mówi jeden z rolników.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach określił, że na obszarze niemal całego kraju występuje susza rolnicza. 

- W warunkach województwa podlaskiego dotyczy to takich upraw jak: zboże ozime, zboże jare, truskawka, krzewy sadownicze, doszły również drzewa owocowe. Zakres szkód widoczny jest gołym okiem - mówi zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Anuszkiewicz.

- Jesteśmy na jednej czwartej okresu wegetacji, nie wiemy jaki będzie przebieg warunków pogodowych, jakie faktyczne będą szkody wyrządzone przez wysokie temperatury. Na razie przyglądamy się bacznie tej sytuacji. Samorządy zaczynają występować do nas o powołanie komisji. W Sejnach i Szudziałowie już pracują komisje szacujące starty, niebawem - także w Raczkach - dodaje.

Czy to już czas, by wprowadzić stan klęski żywiołowej?

- Jak taka pogoda utrzyma się jeszcze przez tydzień, to będzie już klęska żywiołowa - alarmuje jeden z rolników. 

Jak mówi Alicja Anuszkiewicz, nie jest to najbardziej szczęśliwe rozwiązanie, z tego względu, że ustanowić stan klęski żywiołowej można na 30 dni. 

- W tym okresie nie zlikwidujemy suszy, jeśli będzie wysoka temperatura i brak opadów deszczu. Po wtóre, nie chcemy ograniczać swobód obywateli. Rozpoczyna się okres wakacyjny, możemy zrobić więcej złego, niż dobrego. Określenie siły wyższej konieczności jest prawie tożsame z określeniem stanu klęski żywiołowej. Natomiast nie blokuje pewnych instrumentów dla ludzi niezwiązanych bezpośrednio z rolnictwem. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie wpłynie na wysokość pomocy dla tych rolników. Formy pomocy będą znane dopiero pod koniec sierpnia - początek września, w momencie, kiedy będziemy zmierzali ku końcowi z okresem wegetacji, kiedy wszystkie niekorzystne zjawiska będziemy mieli za sobą. 

- mówi Alicja Anuszkiewicz

W Polsce decyzję o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej podejmuje rząd na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy. W Białymstoku, z apelem do ministra rolnictwa i wojewody podlaskiego, by złożyli takie wnioski, wystąpili działacze stowarzyszenia Kukiz'15.

Susza także w lasach

Bardzo dużo drzew jest martwych i suchych - mieszkańcy okolic Puszczy Białowieskiej boją się pożaru. M.in. o tym mówili na spotkaniu z wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską.
Na debatę zorganizowaną w Hajnówce, a dotyczącą przyszłości Puszczy przyszło kilkadziesiąt osób.

Wiceminister Małgorzata Golińska jest odpowiedzialna za prace niedawno powołanego zespołu eksperckiego do spraw Puszczy Białowieskiej. Ma on wypracować porozumienie między różnymi środowiskami co do metod ochrony Puszczy.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Kukiz '15 chcą, aby premier ogłosił stan klęski żywiołowej w związku z suszą w rolnictwie

12.06.2018, 17:31

Z powodu suszy tegoroczne plony będą od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niższe niż ubiegłoroczne - alarmują rolnicy. To im szczególnie doskwiera brak deszczu.


W Brańsku powstanie zbiornik retencyjny - ma zabezpieczyć teren przed suszami i powodziami

29.05.2018, 18:16

Ponad 14 mln zł dofinansowania przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej władzom Brańska na budowę zbiornika retencyjnego i uregulowanie rzeki Nurzec - poinformował Fundusz we wtorek (29.05). Inwestycja ma zabezpieczyć te tereny przed suszami i powodziami.


Susza w lasach - leśnicy myślą nad wprowadzeniem zakazu wstępu

14.05.2018, 10:16

W lasach jest tak sucho, że leśnicy zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu wstępu. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok