Radio Białystok | Wiadomości | Koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

Koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

autor: Marta Nazarko

14.06.2018, 06:50, akt. 11:48

Do 26 czerwca Sąd Apelacyjny w Białymstoku odroczył publikację wyroku w procesie odwoławczym czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. W pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące, ale nie za wspieranie ISIS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Strony wygłosiły mowy końcowe

W czwartek (14.06) zakończył się proces apelacyjny, strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura zaskarżyła wyrok wobec całej czwórki oskarżonych, chce jego uchylenia i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania białostockiemu sądowi okręgowemu, który w sierpniu 2017 roku trzem Czeczenom wymierzył kary po dwa lata i miesiąc więzienia, czwartego zaś uniewinnił. Obrońcy trzech skazanych chcą ich uniewinnienia.

Prokuratura zarzuca oskarżonym Czeczenom działalność, prowadzoną od maja do października 2014 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. gromadziła pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie. Oskarża ich też o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się też wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

W I instancji białostocki sąd okręgowy skazał trójkę z czwórki oskarżonych, jednak uznając ich za winnych wspierania działań nie ISIS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego - prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, "ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu".

W ocenie sądu nie było dowodów, że oskarżonym chodziło o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, ale również nie potwierdziła się linia obrony, jakoby chodziło o działalność niepodległościową Czeczenów, do tego niezwiązaną z Emiratem Kaukaskim.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Prokurator żąda kar więzienia dla Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

25.07.2017, 11:57

Kar 3, 4 i 5 lat więzienia zażądał prokurator dla czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek proces w tej sprawie, strony wygłaszają mowy końcowe.


Sąd w Białymstoku wznowił proces ws. wspierania ISIS - tłumacz języka czeczeńskiego kontynuuje pracę

24.05.2017, 14:02

Sąd Okręgowy w Białymstoku wznowił w środę (24.05) proces czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tłumacz języka czeczeńskiego pomaga rozwikłać rozbieżności między streszczeniami a tłumaczeniem podsłuchów.


Oskarżeni przed białostockim sądem o wspieranie ISIS pozostaną na wolności

15.05.2017, 16:45

Trójka Czeczenów oskarżonych przed białostockim sądem okręgowym o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) pozostanie na wolności - sąd apelacyjny utrzymał w poniedziałek (15.05) w mocy postanowienia o uchyleniu wobec nich aresztu, z zamianą go na kaucje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok