Radio Białystok | Wiadomości | Z Białegostoku wyruszyła prawosławna pielgrzymka do Jabłecznej

Z Białegostoku wyruszyła prawosławna pielgrzymka do Jabłecznej

15.06.2018, 13:30, akt. 13:39

Z Białegostoku wyruszyła w piątek (15.06) piesza pielgrzymka do prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej. Jej uczestnicy zdążają na uroczystości ku czci patrona tego klasztoru św. Onufrego. Na miejsce dotrą 23 czerwca, w przededniu obchodów.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Z Białegostoku wyruszyła prawosławna pielgrzymka do Jabłecznej - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej

To najdłuższa pielgrzymka organizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, w tym roku odbywa się po raz 27. Rokrocznie bierze w niej udział kilkadziesiąt osób; do grupy z Białegostoku po drodze dołączają kolejne.

Pielgrzymi wyruszyli po porannym nabożeństwie w białostockiej cerkwi pw. Proroka Eliasza. Do przejścia mają blisko 200 km. Idą przeważnie bocznymi drogami, trasą przebiegającą w tym roku m.in. przez Bielsk Podlaski, Wólkę Wygonowską, Tokary. Bug pątnicy przekroczą promem w Niemirowie, odwiedzą też Janów Podlaski, Kobylany, Kostomłoty i Kodeń. Do Jabłecznej mają dotrzeć po południu 23 czerwca.

Główne uroczystości w tamtejszym sanktuarium odbędą się 24-25 czerwca.

Wieś Jabłeczna nad Bugiem

Leżąca nad Bugiem wieś Jabłeczna, gdzie zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce. Męski klasztor (monaster) założono tam w 1498 roku. Od tego czasu datuje się też kult - pochodzącej prawdopodobnie z Konstantynopola - ikony świętego Onufrego, patrona monasteru.

Św. Onufry był synem perskiego władcy. W IV wieku n.e. prowadził pustelnicze życie na Tebaidzkiej Pustyni w Egipcie. Legenda głosi, że pewnego dnia św. Onufry ukazał się nad Bugiem w Jabłecznej rybakom i powiedział: "W tym miejscu będzie sławione imię moje". Wkrótce potem w to miejsce przypłynęła rzeką ikona świętego. Na miejscu objawienia zbudowano kapliczkę, a następnie monaster.

Po unii brzeskiej z 1596 r. monaster w Jabłecznej pozostał jedyną prawosławną świątynią w regionie. W pierwszej połowie XIX w. klasztor przebudowano. Powstał wtedy murowany budynek świątyni z jedną owalną kopułą zwieńczoną krzyżem, wolnostojąca murowana dzwonnica oraz piętrowy dom zakonny z kaplicą refektarzową. Całość wraz z obszernym dziedzińcem otoczona została murem.

W czasie I wojny światowej budynki zostały zdewastowane, a w czasie II wojny strawił je pożar. Są sukcesywnie remontowane i służą zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Od 1999 roku klasztor podlega bezpośrednio zwierzchnikowi Cerkwi w Polsce, metropolicie Sawie. Posługę pełni tam dziewięciu zakonników.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ponad tysiąc dzieci wzięło udział w pielgrzymce do Sokółki

2.06.2018, 15:27

To okazja do podziękowania za przyjęcie pierwszej komunii świętej. Ponad tysiąc dzieci z całego regionu wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium św. Antoniego w Sokółce. 


Na Grabarce stanął krzyż-pomnik upamiętniający abpa Jeremiasza

12.05.2018, 17:16

Krzyż-pomnik upamiętnia zmarłego przed rokiem arcybiskupa Jeremiasza wieloletniego ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej.


Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę

11.05.2018, 07:21

Rozmowy na tematy teologiczne, integracja, zabawa, ale przede wszystkim wspólna modlitwa - to główne cele 39. Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Św. Górze Grabarce.


Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa

1.05.2018, 12:12

Od dziewięciu lat 1 maja mieszkańcy Łap wyruszają na pątniczy szlak do oddalonego o 25 km sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. To Pielgrzymka Ludzi Pracy, podczas której pątnicy modlą się o miejsca pracy dla mieszkańców Łap i okolic.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok