Radio Białystok | Wiadomości | Radni Białegostoku są za nazwaniem ronda przy wjeździe do miasta im. Jagiellonii Białystok

Radni Białegostoku są za nazwaniem ronda przy wjeździe do miasta im. Jagiellonii Białystok

autor: Edyta Wołosik

18.06.2018, 09:06, akt. 17:45

Radni Białegostoku przyjęli w poniedziałek stanowisko, w którym zobowiązali się do nadania w przyszłości rondu, które powstanie na wjeździe do miasta od strony Warszawy, imienia klubu sportowego Jagiellonia. To odpowiedź na propozycję białostockich kibiców piłkarskich.

Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski, 2018, fot. Joanna Szubzda
Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski, 2018, fot. Joanna Szubzda

Klub sportowy Jagiellonia Białystok kojarzony jest w kraju prawie wyłącznie z drużyną piłkarską, która w ostatnich dwóch latach zdobyła wicemistrzostwo Polski, ma też na koncie m.in. puchar kraju.

Rada Miasta Białystok popiera inicjatywę nazwania reprezentacyjnego ronda w Białymstoku imieniem najbardziej zasłużonego w historii Białegostoku klubu sportowego. Jagiellonia Białystok ma nieocenione zasługi, nie tylko dla promocji naszego miasta, ale też dla jego atmosfery i integracji mieszkańców - zapisano w przyjętym jednogłośnie stanowisku, które ma być odpowiedzią na pomysł ze środowiska kibiców Jagiellonii.

Odwołano się w nim również do blisko stuletniej historii klubu, która "na stałe wpisana jest w dzieje Białegostoku".

- To ma (nadanie nazwy) przede wszystkim funkcję symboliczną, jest to droga wjazdowa do naszego miasta ze stolicy. Miło będzie na pewno kibicom drużyny przeciwnej, jak będą jechali do naszego miasta, zobaczyć pięknie ułożone kwiaty w "jotkę" (symbolem Jagiellonii jest stylizowana litera "J")" - mówił szef komisji sportu Rady Miasta Sebastian Putra (PiS), który prezentował projekt stanowiska.

Większej dyskusji radnych pomysł nie wzbudził, wymiana zdań dotyczyła jedynie lokalizacji i tego, czy miałoby to być w przyszłości również miejsce, gdzie kibice mogliby świętować sukcesy klubu (obecnie robią to na Placu NZS w centrum Białegostoku - PAP). 

To ma być swoista brama do miasta, gdzie już na wejściu będzie przedstawiona największa wizytówka sportowa miasta. A kibice miejsce do świętowania sobie znajdą, wcale nie na tym rondzie - odpowiadał radny PiS Paweł Myszkowski.

Ronda jeszcze nie ma, ma powstać w ramach planowanej przebudowy zbiegu Alei Jana Pawła II i ulicy Narodowych Sił Zbrojnych, na wjeździe do miasta od strony Warszawy. Dlatego radni formalnie nie mogli podjąć uchwały w sprawie nadania rondu nazwy Jagiellonii Białystok, ale w stanowisku zapisali, że niezwłocznie po zakończeniu tej inwestycji, taka nazwa będzie nadana.

Stanowisko zawiera też zobowiązanie prezydenta miasta do przygotowania projektu uchwały w tej sprawie.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Bramkarz Grzegorz Sandomierski wraca do Jagiellonii

12.06.2018, 15:13

Dwuletni kontrakt z Jagiellonią Białystok podpisał we wtorek (12.06) bramkarz Grzegorz Sandomierski, do marca piłkarz Cracovii Kraków. To dla 28-letniego zawodnika powrót do klubu, w którym występy otworzyły mu drogę do zagranicznego transferu i reprezentacji kraju.


Jagiellonia na dłuższych urlopach, w planie siedem sparingów

12.06.2018, 07:51

Trzy dni wolnego więcej dostali od sztabu szkoleniowego piłkarze Jagiellonii Białystok - przygotowania do nowego sezonu wicemistrzowie Polski mieli zacząć w poniedziałek (11.06), ale rozpoczną w czwartek. W planie są dwa zgrupowania w kraju i siedem gier kontrolnych.


Kibice Jagiellonii chcą, by nowe rondo nosiło nazwę ich klubu

30.05.2018, 15:13

Tego ronda jeszcze nie ma, ale jest już pomysł jak je nazwać. Grupa kibiców chce, by nazwa związana była z Jagiellonią Białystok. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok