Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy województwa podlaskiego coraz chętniej rejestrują się do lekarza przez internet

Mieszkańcy województwa podlaskiego coraz chętniej rejestrują się do lekarza przez internet

19.06.2018, 12:58, akt. 13:09

Ok. 14 tys. pacjentów korzysta w Podlaskiem z możliwości zarejestrowania się do lekarza przez internet w ramach systemu e-zdrowie, użytkowników przybywa - ocenia urząd marszałkowski w Białymstoku. We wtorek nagrodzono pacjentów za hasła promujące ten system.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Mieszkańcy województwa podlaskiego coraz chętniej rejestrują się do lekarza przez internet - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest już 14 tys. kont

Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała, że w pierwszym półroczu 2018 r. przybyło tyle kont użytkowników, co w całym 2017 r. Obecnie jest 14 tys. takich kont.

Oczywiście to nie jest to, co by nas satysfakcjonowało. Mamy dużo więcej pacjentów w województwie podlaskim. Chcielibyśmy, żeby znacząco większa ich liczba korzystała z tego systemu, nie mniej jednak te osiągnięcia i te wskaźniki nas cieszą

- powiedziała dziennikarzom Agnieszka Aleksiejczuk. 

Dodała, że obecna liczba użytkowników była zakładana we wskaźnikach na 2019 r. Najchętniej z systemu korzystają pacjenci młodsi (ponad jedna trzecia to pacjenci w wieku 24-34 lata), najstarszy użytkownik ma 98 lat.

System e-zdrowie

W ramach systemu e-zdrowie pacjenci mogą się zarejestrować do 220 poradni specjalistycznych w 30 rożnych podmiotach leczniczych, m.in. we wszystkich szpitalach podległych samorządowi województwa. Dyrektor Aleksiejczuk poinformowała, że trwają rozmowy i prace nad podłączeniem do systemu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, uzgadniane są warunki przyłączenia.

Aleksiejczuk oceniła, że największe efekty i większą liczbę użytkowników przynosi "dobra opinia wśród pacjentów", ale też np. zorganizowany konkurs. Pięć osób, za najlepsze hasła, wygrało tablety.

"Na Podlasiu rewelacja! Bez kolejek rejestracja" - takim hasłem wśród laureatów znalazł się pan Krzysztof. Mówił, że korzysta z e-zdrowia, bo to "bardzo wygodne rozwiązanie", które działa, "nie trzeba było stać w kolejce", mógł wybrać poradnię, specjalistę, do którego chciał się umówić, zajmuje to mniej czasu niż tradycyjna rejestracja. - W moim przypadku sprawdziło się wielokrotnie - dodał pan Krzysztof.

Podlaski system informatyczny e-zdrowie kosztował ponad 50 mln zł. Powstał w ramach projektu urzędu marszałkowskiego zrealizowanego dzięki dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Powstała platforma regionalna, szpitale doposażono w sprzęt, oprogramowanie, sieć, wymaganą infrastrukturę techniczną, były szkolenia.

Na początku 2018 r. NIK opublikowała wyniki kontroli podlaskiego e-zdrowia. Izba oceniła wtedy, że system jest nowoczesny i użyteczny, ale jego wdrażanie przebiega z przeszkodami. Wskazywano np. na konieczność przeprowadzenia akcji informacyjnej i rozszerzenia projektu o kolejne placówki. NIK oceniał wówczas, że mimo upływu kilkunastu miesięcy od zakończenia realizacji projektu, "nie osiągnięto wszystkich zakładanych korzyści tego przedsięwzięcia" (kontrola kończyła się w 2017 r.).

Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała we wtorek, że kontrola NIK "zmobilizowała" wszystkich do większej promocji systemu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dentobus wyjeżdża w trasę, żeby leczyć zęby

5.06.2018, 12:51

Od piątku (8.06) w podlaskich miejscowościach pojawi się mobilny gabinet stomatologiczny.


Rośnie świadomość, że chrapanie i bezdechy są groźne dla zdrowia

17.05.2018, 17:03

W społeczeństwie wzrasta świadomość, że chrapanie i bezdechy senne są groźne dla zdrowia i trzeba je leczyć. Najczęściej do leczenia zmusza rodzina. Rozmawiają o tym lekarze na interdyscyplinarnym sympozjum, które w czwartek (17.05) rozpoczęło się w Białymstoku.


W Białymstoku powstał Punkt Informacji dla Seniorów

16.05.2018, 07:34

Informacje o różnych wydarzeniach, warsztatach czy spotkaniach, ale też pomoc w wyszukiwaniu informacji w internecie - to wszystko uzyskają seniorzy w specjalnym punkcie, który działa w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok