Radio Białystok | Wiadomości | PKP PLK ogłosiło przetarg na cztery inwestycje kolejowe w Podlaskiem

PKP PLK ogłosiło przetarg na cztery inwestycje kolejowe w Podlaskiem

20.06.2018, 17:12, akt. 19:17

Przetarg na modernizacje linii kolejowych od Białegostoku do Kuźnicy ogłosiło PKP PLK. Łączna wartość to 455 mln zł.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka


Celem większa konkurencyjność

PKP PLK będzie modernizować linię nr 6 Białystok - Sokółka - Kuźnica (do granicy państwa), linię 57 Kuźnica - Geniusze, linię  923 Bufałowo - Wschód - Bufałowo oraz będą prowadzić prace na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy. Oferty w przetargu na projekt i prace budowlane można składać do 2 sierpnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe podkreślają, że główny celem tych inwestycji ma być większa konkurencyjność kolei w transporcie zarówno pasażerskim, jak i towarowym na wschód, rozwój gospodarczy regionu. Podróż ma być krótsza i bezpieczniejsza, wygodniejsza, dostosowana także do potrzeb osób, które mają trudności z poruszaniem się.

Do Kuźnicy krócej o 8 min.

Najdroższe mają być prace na linii Białystok - Sokółka - Kuźnica. Ich wartość szacowana jest na 352 mln zł - podało PKP PLK. Przebudowywane będą m.in. przystanki w Wasilkowie, Czarnej Białostockiej i Sokółce.


- Podróżni skorzystają z wyremontowanych peronów wyposażonych w nowe wiaty, ławki, antypoślizgową nawierzchnię oraz tablice informacyjne. Dogodną informację zapewni system zapowiedzi głosowych. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności - poinformowano w komunikacie.


Podróż z Białegostoku do Kuźnicy ma się skrócić o 8 minut. Pokonanie tej trasy po zakończeniu inwestycji ma trwać 47 minut.


- Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h na odcinku Białystok - Sokółka i 100 km/h na odcinku Sokółka - Kuźnica Białostocka. Wzrośnie przepustowość, dzięki czemu pociągi będą mogły jeździć częściej -  napisano w komunikacie.


Przebudowanych będzie 36 przejazdów kolejowo-drogowych. Tory mają być wzmocnione tak, by mogły tamtędy jeździć cięższe pociągi. Inwestycja ma być gotowa do 2021 r. Ma być dofinansowana z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Dodatkowy tor na stacjach Geniusze i Sokółka

Na pozostałe inwestycje w rejonie Kuźnicy PKP PLK dostały dotację z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Umowę na rewitalizację linii Kuźnica - Geniusze i odcinka Bufałowo Wschód - Bufałowo podpisano przed tygodniem w Białymstoku. Będą wymieniane tory, powstanie 37 nowych rozjazdów. Po zakończeniu prac pociągi towarowe będą mogły jeździć z prędkością do 60 km/h.


- Płynniejszy ruch większej liczby pociągów zapewni budowa dodatkowego toru na stacjach Geniusze i Sokółka. Przywrócenie ruchu na trasie Sokółka - Geniusze (odcinek linii wyłączony jest z eksploatacji od 1992 r.) pozwoli na budowę m.in. Terminala Przeładunkowego na stacji Geniusze - zapowiada PKP PLK.


Prace na przejściu w Kuźnicy mają natomiast wpłynąć na większą dostępność tego przejścia, krótszy czas obsługi. Kolej ma być również bardziej konkurencyjna w transporcie towarów na wschód.źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


73 mln zł z Unii na rewitalizację kolei w rejonie Sokółki i Kuźnicy

14.06.2018, 14:25

73 mln zł z UE dostaną PKP PLK na rewitalizację dwóch linii kolejowych w rejonie Kuźnicy i Sokółki w Podlaskiem. W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie. Łączna wartość projektu to ponad 121 mln zł.


PKP PLK i samorządy sfinansują budowę wiaduktu w Sokółce

28.05.2018, 18:43

Po latach starań w Sokółce powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie kolejowo-drogowe. Wiadukt nad przejazdem przy ulicy Kryńskiej ma połączyć dwie strony miasta.


Będzie bezpieczniej - nowe oznakowania na przejazdach kolejowych

30.04.2018, 14:17

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. W każdym takim miejscu w województwie podlaskim pojawią się - widoczne z daleka - żółte, odblaskowe naklejki. 


Na majówkę pociągiem – wraca połączenie Białystok - Waliły

28.04.2018, 07:43

To jedna z turystycznych atrakcji województwa podlaskiego. Od soboty (28.04) można już jeździć weekendowymi pociągami z Białegostoku do Walił. Trasa prowadzi przez malowniczą Puszczę Knyszyńską.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
18.02.2019, 08:31, akt. 13:27

Jedna osoba ranna po wypadku na DK61

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok