Radio Białystok | Wiadomości | Oszukali blisko 1,5 tys. osób – akt oskarżenia w sprawie działalności spółki PAF

Oszukali blisko 1,5 tys. osób – akt oskarżenia w sprawie działalności spółki PAF

21.06.2018, 09:51, akt. 10:12

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia związany z działalnością miejscowej firmy, za pośrednictwem której klienci opłacali rachunki i nadawali paczki. Pokrzywdzonych jest blisko 1,5 tys. osób; ich straty to nie mniej, niż 535,2 tys. zł.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Oszukali blisko 1,5 tys. osób – akt oskarżenia w sprawie działalności spółki PAF - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O Operatorze Pocztowym PAF zrobiło się głośno w 2010 roku

Chodzi o śledztwo wszczęte na początku 2010 roku, dotyczące podejrzeń działania na szkodę białostockiej spółki PAF Operator Pocztowy przez jej poprzedni zarząd. Zawiadomienie złożył ówczesny zarząd, po przeprowadzeniu kontroli finansowej w firmie. Do prokuratury trafiły też zawiadomienia trzech podmiotów gospodarczych, które współpracowały na zasadzie franczyzy udzielonej przez PAF.

Okazało się bowiem, że klienci, regulujący za ich pośrednictwem należności, swoich zobowiązań nie zapłacili. Franczyzobiorcy zawiadomili więc prokuraturę, że mimo iż przekazali do PAF pieniądze, te nie trafiły do wierzycieli klientów.

Jak poinformowała w czwartek (21.06) Prokuratura Krajowa, po wieloletnim śledztwie do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierowany został akt oskarżenia wobec Jana P., byłego prezesa PAF Operator Pocztowy. Zarzucono mu przywłaszczenie powierzonych spółce pieniędzy, w kwocie nie mniejszej niż 535,2 tys. zł.

Pokrzywdzonych jest blisko 1,5 tys. osób

"Pieniądze te były wpłacane przez klientów punktów kasowych, opłacających swoje rachunki oraz klientów nadających paczki w punktach agencyjnych tej spółki" - podała prokuratura w komunikacie. Według śledczych, w ten sposób pokrzywdzonych zostało 1455 osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Zarzuty dotyczą też doprowadzenia dwóch franczyzobiorców PAF Operator Pocztowy, prowadzących punkty kasowe w Falenicy i Raciborzu, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 56,8 tys. zł. "Oskarżony wprowadził ich w błąd informując, że zamierza zwrócić pieniądze wydane przez nich na pokrycie strat klientów, czego nie uczynił" - dodała prokuratura.

Oszustwo, spowodowanie szkody w wielkich rozmiarach i unikanie spłacania wierzytelności

Były prezes zarządu oskarżony też został o udaremnienie i uszczuplenie zaspokojenia wielu wierzycieli tej spółki. "Dopuścił się on tego, poprzez zbywanie - zagrożonych zajęciem - składników majątku PAF Operator Pocztowy o łącznej wartości nie mniejszej niż 511,1 tys. zł. W ten sposób działał on na szkodę wierzycieli spółki" - podała prokuratura w komunikacie. Jana P. oskarżono też o to, że zaniechał zgłoszenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo zaprzestania wykonywania przez nią swoich wymagalnych zobowiązań oraz jej niewypłacalności.

W śledztwie w ub. roku zarzuty prokuratura postawiała też trzem innym osobom związanym ze spółką; ostatecznie postępowanie w ich sprawie umorzyła.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Szefowie byłej białostockiej spółki PAF Operator Pocztowy usłyszeli zarzuty, m.in. oszustwa

17.05.2017, 12:39

Oszustwo, spowodowanie szkody w wielkich rozmiarach i unikanie spłacania wierzytelności – to część zarzutów jakie usłyszeli szefowie byłej białostockiej spółki PAF Operator Pocztowy. To efekt siedmioletniego prokuratorskiego dochodzenia, które właśnie zmierza do końca.


Białystok: Oszukani czekają na pieniądze - ale końca śledztwa nie widać

6.08.2014, 10:58

Wciąż nie widać końca dochodzenia dotyczącego nieistniejącej białostockiej spółki PAF Operator Pocztowy.


Oszukani klienci PAF nie mogą odzyskać pieniędzy

19.03.2010, 16:16

Miejski Rzecznik Praw Konsumentów tłumaczy, że ma związane ręce, a poszkodowani klienci skarżą się, że nie mają skąd otrzymać pomocy.


Białystok: PAF zniknął - siedziba opustoszała, telefony milczą

10.03.2010, 15:01

Białostocka firma pocztowa, która oszukała tysiące klientów w całej Polsce zniknęła. Infolinia PAF milczy, siedziba opustoszała, a prezes od kilku dni nie odbiera telefonu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
18.02.2019, 08:31, akt. 13:27

Jedna osoba ranna po wypadku na DK61

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok