Radio Białystok | Wiadomości | Kłopoty kierowców na nowym skrzyżowaniu Wiosennej z Kawaleryjską w Białymstoku

Kłopoty kierowców na nowym skrzyżowaniu Wiosennej z Kawaleryjską w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

27.06.2018, 08:14, akt. 13:50

Kierowcy w Białymstoku narzekają na nową organizację ruchu na ulicy Wiosennej. Chodzi o nowo wybudowane skrzyżowania Wiosennej ze Słoneczną i Wiosennej z Kawaleryjską.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Jest spore zamieszanie na przebudowanym skrzyżowaniu Wiosennej z Kawaleryjską w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W pierwszym przypadku, zdaniem kierowców, brakuje oddzielnego światła do skrętu w lewo ze Słonecznej w Wiosenną. W drugim - kierowcy wbrew znakom, skręcają w lewo z Kawaleryjskiej w stronę centrum. Chociaż obowiązuje tam nakaz jazdy w prawo, który nie dotyczy autobusów.

Zamieszanie jest spore, a prowadzący przyznają, że czasami jeżdżą na pamięć i nie zwracają uwagi na nowe znaki.

Rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa zauważa, że w Białymstoku w wielu miejscach organizacja ruchu zmienia się, a kierowcy często jeżdżą na pamięć.

Musimy zwracać większą uwagę na nowe znaki. Na skrzyżowaniu Wiosennej i Kawaleryjskiej w błąd kierowców mogą wprowadzać światła, które zatrzymują cały ruch umożliwiając autobusom przejechanie w kierunku centrum. Pozostali kierowcy muszą jechać w prawo i dopiero na Wiosennej szukać miejsca do zawrócenia. Rzeczywiście, niezrozumiała jest intencja osoby, która zaprojektowała taki, a nie inny układ ruchu drogowego w tym miejscu. Przecież jest sygnalizacja świetlna, która i tak zatrzymuje ruch w obu kierunkach Wiosennej, więc nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby wszyscy kierowcy w tym miejscu mogli skręcać w lewo. 

- mówi nadkom. Tomasz Krupa

Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku tłumaczy, że celem urzędników było przede wszystkim odciążenie ulicy Kawaleryjskiej i skierowanie ruchu przez ulicę Wiosenną do centrum miasta.

Żeby ulica Kawaleryjska została odciążona i żeby mogły tamtędy swobodnie jeździć autobusy komunikacji miejskiej. Teraz zmianie organizacji ruchu kierowcy, tak jak zawsze po każdej przebudowie, jeżdżą na pamięć. Będziemy to wszystko obserwować i jeżeli będzie taka konieczność, to rozważymy możliwość wprowadzenia bardziej czytelnego oznakowania, ale naszą ideą było skierowanie ruchu do centrum przez ulicę Wiosenną i stąd taka organizacja ruchu.

 - wyjaśnia Anna Kowalska

Pytamy policjantów o to jak rozwiązać problem oznakowania na skrzyżowaniu Kawaleryjskiej i Wiosennej. Nadkom. Tomasz Krupa podkreśla, że bardziej widocznym znakiem byłby zakaz jazdy w lewo niż nakaz jazdy w prawo.

Znaki zakazu z reguły dużo bardziej przemawiają do wyobraźni kierowców niż znaki nakazu. Ale myślę, że w tej sytuacji w ogóle należałoby się zastanowić nad tym, czy zarówno znak zakazu, jak i nakazu, przy tym natężeniu ruchu jest tutaj potrzebny.

 - dodaje nadkom. Tomasz Krupa

Innym problemem jest, zdaniem kierowców, brak oddzielnego światła do skrętu w lewo ze Słonecznej w Wiosenną. To miejsce korkuje się szczególnie rano i po południu.

Anna Kowalska wyjaśnia, że nie może być tam takiego rozwiązania drogowego.

Niestety, nie ma takiej szansy, byśmy mogli to zmienić, zrobić oddzielną strzałkę w lewo, dlatego, że w tym miejscu jest ścieżka rowerowa i zgodnie z przepisami nie może tam być strzałki wyświetlanej razem z zielonym światłem dla kierowców. Tak nakazuje ustawa. Kierowcy muszą w tym czasie stać.

- wyjaśnia Anna Kowalska

Przebudowa ulicy Wiosennej trwała kilka miesięcy i kosztowała ponad 15 milionów złotych.

| red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nie trzeba będzie jeździć objazdami - drogowcy otwierają ul. Wiosenną w Białymstoku

22.06.2018, 15:55

To koniec ważnej przebudowy ulic w zachodniej części Białegostoku. W sobotę rano (ok. 6:00) drogowcy otworzą ulicę Wiosenną od skrzyżowania z Ciołkowskiego do skrzyżowania z ulicą Wiejską.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok