Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Białegostoku będą musieli segregować śmieci według nowych zasad

Mieszkańcy Białegostoku będą musieli segregować śmieci według nowych zasad

30.06.2018, 12:10, akt. 19:46

Od października w Białymstoku zmieniają się zasady dotyczące segregacji śmieci. Odpady będzie trzeba wrzucać do sześciu pojemników.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Akcja "Białystok segreguje" - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W mieście trwa kampania informacyjna - w sobotę (30.06) zorganizowano piknik ekologiczny "Białystok segreguje". W parku Planty można było skonstruować zabawki z odpadów, obejrzeć pokazy naukowe czy wyścigi robotów i - przy okazji - poznać nowe zasady.

Nowe przepisy ministra środowiska

Od 1 lipca 2017 r. obowiązują przepisy wprowadzone przez ministra środowiska rozszerzające obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, które przewidują czas na zmianę systemu segregacji w gminach do czasu zakończenia obecnie trwających umów na odbiór odpadów, a najpóźniej do 2022 roku.

W Białymstoku nowe umowy z firmami odbierającymi śmieci z terenu miasta zaczną obowiązywać od 1 października 2018 r. i od tego momentu będzie obowiązywać w mieście nowy system segregacji śmieci - poinformowała miejska spółka Lech, która zajmuje się m.in. systemem gospodarki odpadami komunalnymi.

Do końca września Miejsca Gromadzenia Odpadów zostaną wyposażone w dodatkowe kontenery lub worki do odrębnego gromadzenia odpadów komunalnych z podziałem na kolory identyfikujące rodzaje odpadów. Do tej pory większość śmieci mieszkańcy miasta wrzucali do trzech - czterech kontenerów - na zmieszane odpady komunalne, suche surowce i szkło. Teraz pojawi się jeszcze miejsce na papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady zielone oraz na odpady biodegradowalne.

Odpady przetwarzane na dwa sposoby

Zbigniew Gołębiewski z miejskiej spółki "PUHP Lech" poinformował, że odpady zbierane w Białymstoku przetwarzane są na dwa sposoby. Część śmieci trafia do spalarni wykorzystywanej do ogrzewania blisko sześciuset domów jednorodzinnych, a pozostałe segregowane są w nowoczesnej sortowni w miejscowości Hryniewicze pod Białymstokiem.

Jak powiedział Gołębiewski, wszystko po to, aby sprostać wymaganiom, ponieważ zgodnie z przepisami dwadzieścia procent odpadów powinno podlegać recyklingowi, w Białymstoku jest to ponad czterdzieści procent.

- Trzeba jednak pamiętać, że w 2020 roku ten poziom będzie musiał wynosić 50 procent. My zakładamy, że nawet gdybyśmy nie zmienili tego systemu, który jest narzucony rozporządzeniem ministerialnym, osiągnęlibyśmy ten poziom - powiedział Gołębiewski i przypomniał, że choć na wprowadzenie zmian w systemie segregacji odpadami jest czas do 2022, to Białystok jest jednym z pierwszych miast, w którym zostaną one wprowadzone tak szybko.

Miejska spółka Lech poinformowała, że zarówno nowe kontenery, jak i worki będą dostarczane przez firmy odbierające odpady. Mieszkańcy będą mogli się po nie także zgłaszać do biura miejskiej spółki Lech.

Kampania informacyjna i piknik ekologiczny

Od połowy czerwca w mieście prowadzona jest kampania informacyjna na temat nowego systemu selektywnej zbiórki. Do mieszkańców trafiło już ponad 100 tys. broszurek. Prowadzone są działania w mediach społecznościowych. 

Zorganizowany w sobotę w białostockim parku Planty piknik ekologiczny odbył się w ramach kampanii edukacyjnej, bo - jak poinformowali jego organizatorzy - zwiększenie takich działań, jak ponowne użycie produktu, przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i gospodarki w postaci oszczędności surowców czy mniejszej ilości odpadów.

Były m.in. pokazy naukowe i warsztaty edukacyjne na temat selektywnej zbiórki i recyklingu np. na temat opakowań wielomateriałowych - czyli segregacji kartonów po płynnej żywności. 

Przewidziany jest pokaz mody recyklingowej, konkursy i zajęcia plastyczne dla dzieci takie jak malowanie miasteczka papierowych domków z recyklingu. "Wierzymy, że tego typu wydarzenia sprzyjać będą poprawieniu statystyk recyklingu surowców wtórnych" - czytamy w komunikacie organizatora pikniku.


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Rybak wciąż czekają na usunięcie z ich wsi kilkudziesięciu ton śmieci

28.06.2018, 15:26

Transparenty pozostały, ale zapał protestujących nieco osłabł. Mieszkańcy Rybak koło Moniek nadal czekają na usunięcie z ich wsi kilkudziesięciu ton śmieci, jakie zostawiła tam jedna z firm z województwa kujawsko-pomorskiego.


Od października zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku

13.06.2018, 12:31

Zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku. Te zmiany obowiązywać będą od października, ale miejska spółka Lech odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami - już teraz rozpoczyna kampanię informacyjną.


Śmieciowy problem

7.06.2018, 12:44

Co z tymi śmieciami? Dlaczego płoną składowiska? Ile na takich pożarach można zarobić? Co zrobić, aby Polskę ochronić przed śmieciami, aby nie były one zwożone do naszego kraju? O tym w audycji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok