Radio Białystok | Wiadomości | W Polsce sprzedano już ponad 5 tys. Photonów - robot wchodzi na rynki zagraniczne

W Polsce sprzedano już ponad 5 tys. Photonów - robot wchodzi na rynki zagraniczne

4.07.2018, 13:29, akt. 13:47

Ponad 5 tys. Photonów, edukacyjnych robotów dla najmłodszych, zostało już sprzedanych na polskim rynku. Start-up założony przez absolwentów Politechniki Białostockiej, wchodzi ze swoim produktem także na rynki zagraniczne.

Robot Photon, fot. Dariusz Andrejczuk, źródło: Photon Entertainment
Robot Photon, fot. Dariusz Andrejczuk, źródło: Photon Entertainment

Photon to interaktywny robot

Photon to interaktywny, zintegrowany ze smartfonem lub tabletem robot, który "rozwija się razem z dzieckiem"; poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania. Dzieci - rozwiązując zadania - otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.

Aby wkroczyć z Photonem na rynek, jego twórcy założyli firmę Photon Entertainment. Ze zbiórki na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter pozyskali 52 tys. dolarów. W start-up zainwestowała również Polska Grupa Kapitałowa AHB2. Photon Entertainment podpisało też umowę z Cobin Angels, co umożliwi rozwój projektu za granicą.

W ciągu 9 miesięcy udało się sprzedać ponad 5 tys. robotów

Produkcja Photona ruszyła we wrześniu 2017 roku (jego produkcja odbywa się na Stadionie Miejskim w Białymstoku). Jak powiedziała jeden z twórców i szef start-upu Marcin Joka, w ciągu dziewięciu miesięcy udało się sprzedać na polskim rynku ponad 5 tys. robotów. W jego ocenie, było to zgodne z ich założeniami biznesowymi. "Nie jest to zły wynik, zgodny z naszym minimum, pokazało, że jest zainteresowanie robotem" - dodał.

Photon jest dostępny w największych sieciach retailowych w kraju; jest też obecny w placówkach edukacyjnych w kraju. Do tej pory - jak informuje Joka - robota udało się wdrożyć w 450 przedszkolach i szkołach podstawowych. Do edukacyjnych Photonów dołączane są specjalne materiały dydaktyczne dla nauczycieli.

Firma ma przedstawicieli m.in. w Singapurze i Australii

Marcin Joka powiedział też, że od kwietnia firma ma swoich przedstawicieli i partnerów w Singapurze, Szwecji i Australii. Mówił, że właśnie ruszają pierwsze "większe" sprzedaże na rynki zagraniczne. W sumie zamówionych zostało - jak dodał - ponad 1 tys. sztuk Photona.

- Jesteśmy głodni lepszych sukcesów - powiedział Joka, a firma przygotowuje się do sprzedaży produktu w Niemczech, Czechach i Słowacji. Do 2020 roku Photon ma być dostępny na 30 rynkach na świecie - zapowiada firma. W planach jest też stworzenie oferty dla najmłodszych dzieci, a także m.in. zaawansowanej dla studentów.

Start-up Photon zwyciężył w programie CEE Released

Pod koniec czerwca start-up Photon zwyciężył w międzynarodowym programie CEE Released organizowanym przez European Business Angels Network (EBAN) i otrzymał tytuł najlepszego start-upu Europy Środkowo-Wschodniej we wczesnym etapie rozwoju. W finale zmierzył się z najlepszymi start-upami z 18 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Marcin Joka powiedział, że konkurs pokazał, iż Photon jest produktem, który może zaistnieć praktycznie na każdym globalnym rynku.

Trafiliśmy w idealny moment, kiedy świat zrozumiał, że musimy uczyć dzieci programowania, bo to nie tylko technologia, ale przede wszystkim rozwijanie w dzieciach umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w kreatywny sposób

 - mówi Marcin Joka.

 W jego ocenie, inwestorzy i tzw. aniołowie biznesu "z najwyższej półki pokazali zielone światło do dalszego rozwoju i podboju rynków zagranicznych".

Photon z wyróżnieniami

Photon trzy lata temu wygrał finały krajowe konkursu Imagine Cup, organizowanego przez Microsoft; oraz Technotalent - konkurs dla innowacyjnych ludzi z Podlaskiego. Photon został też wyróżniony w projekcie "Startupy w Pałacu", wspólnej inicjatywie Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland. W projekt Photon zaangażował się Fundusz Xplorer Fund SA wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


"Bobot" studentów Politechniki Białostockiej nagrodzony na targach w Paryżu

9.05.2018, 11:08

Białostoccy studenci zdobyli złoty medal na prestiżowych targach wynalazczości w Paryżu. Jury doceniło konstruktorów z Politechniki Białostockiej za zbudowanie humanoidalnego robota, który ma być elektronicznym opiekunem chorych dzieci przebywających w szpitalach.


Na Politechnice Białostockiej przyznano statuetki absolwentom, którzy odnieśli sukces

28.03.2018, 14:29

Wynalazcy, architekci, przedsiębiorcy i sportowiec - to pierwsze czternastoosobowe grono Honorowych Ambasadorów Politechniki Białostockiej.


Młodzi innowatorzy z grantami w programie "Odkrywcy Diamentów"

15.03.2018, 13:22

Mobilna platforma do nauki fizyki, robot do rozbrajania bomb, innowacyjna laska dla osób niewidomych i bioniczna proteza ręki - to innowacyjne projekty licealistów i studentów, które otrzymały wsparcie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.


Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o pieniądze na wynalazki

10.03.2018, 08:39

Dla wielu z nich to pierwsza szansa pozyskania pieniędzy na swoje wynalazki. Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o stypendia i dotacje przyznawane przez Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów Politechniki Białostockiej.


Ponad 11,6 mln zł na rozwój Politechniki Białostockiej

19.02.2018, 13:41

Kształcenie praktyczne, dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw ma być jednym z efektów programu rozwoju Politechniki Białostockiej. Uczelnia otrzymała na ten cel ponad 11,6 mln zł ze środków UE. Dofinansowanie przyznało jej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Photon - od studenckiego pomysłu do produkcji

3.11.2017, 11:59

Czy droga od pomysłu do przemysłu jest długa i wyboista? Jakich błędów unikać przy tworzeniu nowego pomysłu produkcyjnego - porozmawiamy z twórcami Photona.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok