Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku chcą kupić kolejnych 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów

Władze Białegostoku chcą kupić kolejnych 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów

4.07.2018, 14:56, akt. 15:04

Przetargi na zakup 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej ogłosiły władze Białegostoku. W ramach unijnego projektu zarezerwowano na ten cel ponad 25 mln zł netto - poinformował w środę (04.07) magistrat.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Projekt "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku"

Przetargi został ogłoszone w ramach prowadzonego przez miasto projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku". Jest on realizowany przy wsparciu środków unijnych. Cały projekt wart jest ponad 161 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi blisko 105,5 mln zł.

Miasto ogłosiło dwa przetargi na zakup nowoczesnych, niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów. W jednym chodzi o dostawę osiemnastu autobusów: osiem 12-metrowych i dziesięć 18-metrowych z silnikami spalinowymi. W tym przetargu oferty można składać do 21 sierpnia, a dostawa autobusów ma nastąpić w ciągu 360 dni od podpisania umowy.

Natomiast drugi przetarg dotyczy zakupu dwóch autobusów niskopodłogowych, 12-metrowych, o napędzie hybrydowym. W tym przetargu oferty można składać do 20 sierpnia, a realizacja zamówienia ma nastąpić w ciągu 220 dni od podpisania umowy z firmą.

Jak poinformowała Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w projekcie na ten cel zarezerwowano: w przetargu na dostawę 18 autobusów za blisko 22,5 mln zł netto, a w przetargu na zakup autobusów hybrydowych blisko 3 mln zł netto. Zaznaczyła, że to kwoty szacunkowe, ostateczna cena będzie znana po przeprowadzonych przetargach. Dodała, że miasto wybierze oferty "najkorzystniejsze"; w ocenie będzie liczyła się nie tylko cena.

Do 2021 r. władze planują zakup co najmniej 72 nowych autobusów

Na początku roku władze Białegostoku podpisały umowy na dostawę 20 autobusów niskoemisyjnych i niskopodłogowych, a także o napędzie hybrydowym, które - jak poinformowano w komunikacie - mają być dostarczone jeszcze w tym roku. Do 2021 r. miasto planuje zakup co najmniej 72 nowych autobusów. Przybliżony koszt tej inwestycji, to ok. 110 mln zł netto. Zakupy będą współfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

- Nasz cel to sprawna, wygodna i nowoczesna komunikacja miejska – powiedział, cytowany w komunikacie, zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. Dodał, że ważną kwestią jest zapewnienie mieszkańcom "odpowiedniej jakości życia poprzez zadbanie o czyste powietrze". W jego ocenie niskoemisyjne autobusy mają na to duży wpływ.

Projekt "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku", oprócz zakupu autobusów, zakłada też m.in. przebudowę kilka ulic w mieście, utworzenie parkingu typu park and ride przy jednej z ulic, zakup biletomatów stacjonarnych i autobusowych oraz wprowadzenie nowoczesnego systemu kontroli biletowej, wiaty przystankowe i rozbudowę systemu nowoczesnej informacji pasażerskiej (zapowiedzi głosowe, tablice na przystankach).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Młodzi Demokraci" chcą, aby w Białymstoku codziennie jeździły nocne autobusy

4.07.2018, 14:00

Czy w Białymstoku codziennie będą jeździły nocne autobusy? Chcą tego podlascy działacze Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".


Przez Internet będzie można szybciej kupić bilety białostockiej komunikacji miejskiej

20.05.2018, 14:10

Ma to ułatwić zakup biletów przez Internet. Pasażerowie białostockiej komunikacji miejskiej będą mogli korzystać z nowej funkcji wprowadzonej w systemie BKM. Chodzi o przyspieszenie możliwości zakupu biletów przez Internet.


Wiemy, jaka firma dostarczy do Białegostoku 18 nowoczesnych autobusów

15.03.2018, 20:03

Spółka EvoBus Polska, reprezentant m.in. marki Mercedes-Benz, wygrała przetarg na dostawę miastu Białystok 18 nowoczesnych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok