Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła postępowanie ws. zniszczenia dawnego cmentarza żydowskiego w Siemiatyczach

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. zniszczenia dawnego cmentarza żydowskiego w Siemiatyczach

autor: Ryszard Minko

18.07.2018, 13:08, akt. 13:13

Podczas budowy stacji diagnostycznej w Siemiatyczach nie doszło do znieważenia miejsca pochówku. Białostocka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie zbezczeszczania dawnego cmentarza żydowskiego, w okolicy którego powstaje budynek Polskiego Związku Motorowego.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, fot. PRB
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, fot. PRB

Ludzkie szczątki odkryto pod koniec ubiegłego roku w trakcie modernizacji linii energetycznej i budowy stacji transformatorowej na działce należącej do PZM. Od tamtej pory prace budowlane są wstrzymane. Gmina żydowska, która poinformowała o zderzeniu uważa, że doszło do desakralizacji cmentarza. Sprawą zajęła się prokuratura, która sprawdzała, czy w trakcie prac nie doszło do zbezczeszczania zwłok. 

Po niemal półrocznym postępowaniu uznano, że w tym przypadku nie można mówić o przestępstwie, bo budowa była w pełni legalna, odnalezione szczątki bardzo trudno dostrzegalne, a wykonawcy robót i zleceniodawcy nie mieli intencji naruszenia miejsca spoczynku - wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Prokurator dodaje, że w tym przypadku tylko umyślne i celowe niszczenie szczątków ludzkich traktowane jest jak przestępstwo, dlatego sprawa została umorzona.

Mimo to, prace w tym miejscu nadal są wstrzymane i PZM nie może dokończyć niemal gotowej inwestycji. Wszystko z powodu niedawnej decyzji Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wpisał teren budowy do ewidencji zabytków archeologicznych. Inwestor złożył odwołanie do Ministra Kultury.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działki sąsiadujące z cmentarzem żydowskim w Siemiatyczach będą sprawdzone georadarem

20.12.2017, 12:22

Właściciele dwóch działek sąsiadujących z dawnym cmentarzem żydowskim w Siemiatyczach muszą przebadać teren georadarem. To decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zlecił badania po tym, jak podczas prac budowlanych, na jednej z nich odkryto ludzkie szczątki.


Nie ma powodu do urzędowego wstrzymania budowy w miejscu odkrycia ludzkich szczątków w Siemiatyczach

7.12.2017, 14:30

Nie ma powodu do urzędowego wstrzymania prac budowlanych w miejscu odkrycia ludzkich szczątków w Siemiatyczach. Po informacjach o wykopaniu ludzkich kości podczas budowy stacji transformatorowej, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego skontrolował inwestycję w sąsiedztwie dawnego cmentarza żydowskiego.


Czy podczas budowy w Siemiatyczach doszło do znieważenia miejsca pochówku? Sprawdza to prokuratura

6.12.2017, 14:26

Prokuratura w Siemiatyczach sprawdza czy podczas budowy w okolicach dawnego cmentarza żydowskiego nie doszło do znieważenia miejsca pochówku. W trakcie prac ziemnych wykopano tam fragmenty kości. Prace wstrzymano, szczątki zabezpieczyła wyznaniowa gmina żydowska. 

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok