Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się 10. Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku

Rozpoczyna się 10. Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku

22.07.2018, 10:49, akt. 12:15

Koncerty muzyki dawnej z okresu od XII do XVIII wieku, prelekcje i spektakle - złożą się na rozpoczynający się w niedzielę (22.07) w Białymstoku jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. Impreza potrwa do 5 sierpnia.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Impreza organizowana jest przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Tegoroczny jubileuszowy festiwal ma szczególny charakter - jak mówią organizatorzy - w dziesiątej edycji powrót będzie do początków ideowych festiwalu – "wiary w etos muzyki dawnej, w jej najbardziej transparentnej postaci".

Koncert z okazji urodzin Julitty Sleńdzińskiej

Patronką wydarzenia jest Julitta Sleńdzińska (1927-1992) pianistka i klawesynistka, która w latach 90. przekazała miastu rodzinną kolekcję. Była jedną z prekursorek gry na instrumentach historycznych w Polsce. Artystce będzie poświęcony jeden z paneli popularno-naukowych oraz koncert, w dniu jej urodzin - 31 lipca.

Koordynator X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, Wojciech Józefowicz przypomniał, że Sleńdzińska, wraz z kolekcją obrazów, rzeźb i pamiątek rodu, przekazała gminie Białystok również swój klawesyn. "Instrument firmy Zuckermann w latach 80. był jedną z pierwszych dostępnych w kraju tzw. kopii instrumentu historycznego. Dzięki obecności klawesynu, od 1993 roku w Galerii regularnie prezentowana jest muzyka na instrumentach dawnych" - podkreślił.

"Językiem uniwersalnym, językiem własnym"

10. edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Językiem uniwersalnym, językiem własnym" i skupia się wokół tzw. wykonawstwa historycznie poinformowanego, czyli próbie odtworzenia pierwotnych warunków wykonywania muzyki. "Festiwalowe koncerty i spektakle są rodzajem hołdu złożonego prekursorom tego ruchu wykonawczego, a publiczność będzie mogła dowiedzieć się więcej o inspiracjach i pryncypiach wykonawstwa historycznego" - tłumaczył Józefowicz.

Jak powiedział, klimat festiwalu ma specyficzną formułę, "gdzie barokowa przeszłość miesza się z legendarną wschodnią gościnnością i repatrianckimi tradycjami artystycznymi". Wydarzenie nie jest jedynie cyklem koncertów wykonywanych na instrumentach dawnych, ale także "galą osobistości artystycznych z Polski i zagranicy” - wskazał.

Będzie można usłyszeć barokowe instrumenty

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć barokowe instrumenty: skrzypce, wiolonczele, altówkę, klawesyn, pozytyw, czy lutnię, a część wykonawców podczas występów będzie ubrana w stroje z epoki.

Koncert inaugurujący „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu” w wykonaniu Martyny Pastuszki (skrzypce barokowe), Adama Pastuszki (skrzypce barokowe), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela barokowa) i Anny Urszuli Kucharskiej, która zagra na klawesynie, rozpocznie festiwal w niedzielę (22.07) o godz. 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.

Na zakończenie - koncert z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim

Mianem "nadzwyczajnego" organizatorzy określają koncert zespołu Profeti Della Quinta z Izraela pt. „Językiem Psalmu i przypowieści”, który zostanie wykonywany w języku hebrajskim i odbędzie się na zakończenie festiwalu w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, i będzie upamiętniał 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim.

W dni festiwalowe, oprócz koncertów odbywać się też będą panele popularno-naukowe, które przybliżą uczestnikom historię i specyfikę muzyki dawnej, znajdzie się też festiwalowy kącik dla Dzieci. Większość wydarzeń odbywać się będzie w Galerii im. Sleńdzińskich, przy ulicy Waryńskiego 24a w Białymstoku.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Anna Moniuszko

21.06.2018, 12:59

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Białostockie zespoły muzyki dawnej z nagrodami na Festiwalu w Kaliszu

26.02.2018, 14:14

Sukcesy białostockich zespołów na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu.


Barokowa muzyka zabrzmiała w Białymstoku – huczne imieniny Izabeli Branickiej

18.11.2017, 16:39

Muzyka z epoki baroku wypełni wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku. Wszystko w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej.


Dawna muzyka zabrzmiała w białostockich ogrodach Branickiego

3.09.2017, 10:18

Koncert w ogrodach Branickiego zorganizowano w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok