Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 800 osób przeszło ok. 260 km – pielgrzymi z Suwałk dotarli do Ostrej Bramy

Ponad 800 osób przeszło ok. 260 km – pielgrzymi z Suwałk dotarli do Ostrej Bramy

24.07.2018, 15:06, akt. 15:43

Msza święta w Wilnie przed obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie zakończyła we wtorek (24.07) 28. Międzynarodową Pieszą Pielgrzymkę Suwałki-Wilno. Ponad 800 osób przeszło ok. 260 km.

Foto: Iza Kosakowska
Foto: Iza Kosakowska

"Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego"

Pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego". Najstarszym pielgrzymem była 83-letnia pani Wanda, najmłodszym – Helenka, która ma niespełna dwa lata. Pani Krystyna z Siedlec trasę z Suwałk do Ostrej Bramy przeszła po raz 28. Wśród pątników byli mieszkańcy Polski, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii.

„Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, ale też trudna z powodu częstych ulewnych deszczy” - powiedział ksiądz Tomasz Pełszyk, salezjanin, podsumowując pielgrzymkę. Zaznaczył, że „wyjątkowość pielgrzymki polegała m.in. na tym, że udało nam się po raz kolejny pokonać tę trasę i spotkać tych ludzi, z którymi spotykamy się od lat”.

Poprzez nasze rozważania chcieliśmy jeszcze raz przypomnieć i uświadomić działania Ducha Świętego w życiu każdego chrześcijanina; chcieliśmy połączyć dary, które Duch Święty nam daje z obecnością Matki Bożej, bo do niej kroczymy - powiedział ks. Tomasz Pełszyk.

Wskazał, że „darem pielgrzymki jest też doświadczanie wspólnoty”.

Tu poznajemy się nawzajem, ale też poznajemy niezwykle gościnnych Polaków na Wileńszczyźnie. W ciągu tych lat zawiązały się prawdziwe przyjaźnie - podkreślił kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymi przynieśli tablicę upamiętniającą "Inkę"

Podczas tegorocznej pielgrzymki w kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie, poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi. Jest to pierwsze zagraniczne upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zamordowanej w roku 1946 przez komunistyczne władze Polski.

Ważne miejsce na mapie wileńskiego patriotyzmu

W rozmowie z ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator akcji "Serce dla Inki" i współorganizator pielgrzymki Suwałki-Wilno, powiedział, że Butrymańce dla umieszczenia pamiątkowej tablicy wybrano nieprzypadkowo, gdyż zajmują one „ważne miejsce na mapie wileńskiego patriotyzmu”. „Na terenie tej parafii jest wiele grobów żołnierzy AK, wiele miejsc walk AK-owców – wskazał ks. Jarosław Wąsowicz.

Po zakończeniu pielgrzymki chętni w ciągu najbliższych dni będą w grupach zorganizowanych i indywidualnie zwiedzali Wilno, jego kościoły, miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 roku po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Była dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i za upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wyruszyła rowerowa pielgrzymka OSiR On Tour Suwałki-Wilno "Cztery Strony Świata"

22.07.2018, 13:24

Ponad 40 rowerzystów wyruszyło w pielgrzymce Ośrodka Sportu i Rekreacji On Tour Suwałki-Wilno „Cztery Strony Świata”.


Pielgrzymi z Suwałk upamiętnili na Litwie Danutę Siedzikównę "Inkę"

21.07.2018, 18:49

W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę (21.07) poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - „Inkę”. Tablicę przynieśli pielgrzymi.


32. białostocka pielgrzymka do Częstochowy – można się jeszcze zapisywać

27.07.2018, 07:00

"Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" to hasło tegorocznej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.


Wyruszyła 28. pielgrzymka z Suwałk do Wilna

15.07.2018, 17:57

Ponad 900 pątników wyruszyło w niedzielę (15.07) w 28. pieszej międzynarodowej pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok