Radio Białystok | Wiadomości | Inspektorzy odwiedzają rolników podczas żniw - przypominają o zasadach bezpieczeństwa

Inspektorzy odwiedzają rolników podczas żniw - przypominają o zasadach bezpieczeństwa

autor: Edyta Wołosik

27.07.2018, 16:34, akt. 28.07.2018, 10:14

Ponad 600 wypadków przy pracy zgłosili w pierwszym półroczu tego roku podlascy rolnicy. Cztery z nich były śmiertelne.

Żniwa w Podlaskiem, for. Edyta Wołosik
Żniwa w Podlaskiem, for. Edyta Wołosik

Inspektorzy odwiedzają rolników podczas żniw - przypominają o zasadach bezpieczeństwa - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


I choć to spadek w porównaniu do poprzednich lat, to inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy i KRUS-u wychodzą z założenia, że profilaktyki nigdy za wiele. Dlatego odwiedzają rolników podczas żniw. Mówią im o zagrożeniach i przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

W pierwszym półroczu tego roku w województwie podlaskim wypadków w rolnictwie było mniej o ponad 60 w porównaniu do roku ubiegłego i o ponad 170 mniej niż w 2016 roku.

Inspektorzy odwiedzą ponad 400 rolników

Wraz z rozpoczęciem prac żniwnych na polach w regionie, pracownicy OIP i KRUS odwiedzą ponad 400 rolników. Podkreślają, że choć to wizyty niezapowiadane, ale jak mówią to "pouczenia, a nie kary". To akcja prewencyjna i profilaktyczna mająca służyć poprawie bezpieczeństwa rolników podczas żniw; potrwa przez dwa tygodnie.

Komisja na polu sprawdza stan techniczny maszyn, ich oznakowanie i oświetlenie oraz elementy bezpieczeństwa takie jak gaśnica czy osłony przy ruchomych częściach maszyn. Pracownicy OIP i KRUS przestrzegają rolników przed wsiadaniem do kombajnów w nieodpowiednim obuwiu np. w klapkach, przypominają o dużej ilości wody, niezbędnej do picia podczas upałów oraz o posiadaniu apteczki. Każdy z rolników otrzymuje odblaskową kamizelkę, rękawice robocze oraz broszury przypominające o bezpiecznej pracy podczas żniw.

Jeździmy po polach i po prostu obserwujemy prowadzących prace rolników, zdarzają się też przypadki, że rolnicy zgłaszają się do nas sami - mówi Bartłomiej Królik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

Bartłomiej Królik mówi, że rolnicy starają się wykorzystać każdy słoneczny dzień, aby rozpocząć i zakończyć żniwa. Kombajny na polach pracują "od świtu do zmierzchu", ale to właśnie pośpiech według Królika  jest najczęstszą przyczyną wypadków do jakich dochodzi podczas żniw.

Bartłomiej Królik przypomniał, że pracując z taką dużą maszyną jaką  jest kombajn o wypadek jest nietrudno.

Chwila nieuwagi i można spaść z  maszyny, nawet podczas wchodzenia i schodzenia z kombajnu i to samo dotyczy pasażerów, szczególnie dzieci, których nie należy zabierać do takich prac - podkreślił.

Mimo, że rolnicy mają coraz nowocześniejszy sprzęt, klimatyzowane wnętrza kombajnów, to u wielu pozostają stare nawyki, zauważa Łukasz Gilewski starszy specjalista z wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku. 

- Nie wolno pracować przy maszynie, usuwając różnego rodzaju zapchania np. słomę, nie wyłączając jej napędu, bo wtedy dochodzi do pochwyceń, które skutkują poważnymi urazami czy to urwania nóg czy rąk" - przestrzegał.

"Przy takich pracach często towarzyszy stres, pośpiech i też mniejsza  koncentracja wykonywanej czynności, a są to jedne z głównych przyczyn  wypadków do których dochodzi w rolnictwie" - ocenił Gilewski.

Prasa jak się zapcha to najlepiej jest wyłączyć traktor i wtedy na bieżąco usuwać słomę, nie wolno popychać nogą - mój kolega kiedyś popchnął nogą to całego go wciągnęło - opisał rolnik Sławomir Orzechowski we wsi Leśniki.

"Praca pracą, ale mała nieuwaga i może ktoś stracić życie, trzeba  mieć oczy dookoła głowy i żeby nikomu się nie stała krzywda, tym  bardziej dzieciom" - powiedział z kolei Bogusław Rutkowski - plantator zbóż ze wsi Sawino.

Według danych przekazanych PAP przez KRUS od początku żniw w Podlaskiem, jak dotąd nikt nie ucierpiał.

W tym roku cztery śmiertelne wypadki w rolnictwie

W pierwszym półroczu 2017 r. wśród podlaskich rolników wydarzyło się ok. 700 wypadków, sześć ze skutkiem śmiertelnym. W pierwszym półroczu tego roku podlascy rolnicy zgłosili nieco ponad 600 wypadków, cztery ze skutkiem śmiertelnym. KRUS podał, że najczęstszymi wypadkami w rolnictwie są  upadki. W pierwszym półroczu tego roku zgłoszono ich w regionie 211.

"Żniwa mogą być bezpieczne" to akcja ogólnopolska. W województwie podlaskim  trwa od 1998 roku. W regionie dodatkowo przeprowadzany jest konkurs  wśród rolników, których praca podczas żniw zostanie oceniona najwyżej,  jako najbezpieczniejsza. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród  rzeczowych nastąpi 26 sierpnia podczas dożynek wojewódzkich w Wigrach.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem wciąż trwa szacowanie strat po suszy

25.07.2018, 13:56

Prawie 50 tysięcy wniosków złożyli podlascy rolnicy, których uprawy ucierpiały przez suszę. We wszystkich 118 podlaskich gminach nadal pracują komisje szacujące straty. Odwiedziły już one 90 procent zgłoszonych gospodarstw.


Jarosław Zieliński mówił w Suwałkach o programie rolnym "Plan dla wsi"

23.07.2018, 14:28

Przeciwdziałanie suszy, dofinansowanie do zakupu paliwa rolniczego oraz utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego - m.in. te tematy poruszył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas konferencji prasowej w Suwałkach dotyczącej "Planu dla wsi" - programu rolnego premiera Mateusza Morawieckiego.


Gospodarstwo w gminie Suchowola najbezpieczniejsze w Podlaskiem

18.07.2018, 13:43

W ciągu dwóch lat w województwie podlaskim o 12,8 proc. spadła liczba wypadków w rolnictwie - powiedział dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku podczas wojewódzkiego finału XVI Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok