Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia pokonała na wyjeździe Arkę Gdynia - bohaterem meczu Świderski

Jagiellonia pokonała na wyjeździe Arkę Gdynia - bohaterem meczu Świderski

29.07.2018, 07:29, akt. 20:36

Jagiellonia Białystok wygrała 2:0 (1:0) z Arką Gdynia w drugiej kolejce piłkarskiej ekstraklasy. Żółto-czerwoni mają 3 pkt. na swoim koncie.

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok, 29.07.2018, fot. Jerzy Kułakowski

0:00
0:00
Jagiellonia Białystok pokonała Arkę Gdynia 2:0 - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

W niedzielnym (29.07) meczu ekstraklasy Arka przegrała w Gdyni z Jagiellonią 0:2 (0:1). Obie bramki dla zespołu z Białegostoku zdobył Karol Świderski i tym samym goście zrehabilitowali się za porażkę 0:1 poniesioną na inaugurację ligi na własnym stadionie z Lechią Gdańsk.

Z kolei grający bez wyrazu gospodarze razem z Pogonią Szczecin ("Portowcy" podejmują w poniedziałek Piasta Gliwice) w tym sezonie nie strzelili jeszcze gola.

Zmiany w składzie Jagi

W porównaniu do czwartkowego meczu drugiej rundy eliminacji Ligi  Europy z portugalskim zespołem Rio Ave trener gości Ireneusz Mamrot wymienił pięciu zawodników z pola. Wicemistrzowie Polski dali się wyszumieć piłkarzom Arki, a później, niczym rasowy bokser, wypunktowali rywali.

W pierwszej połowie gra toczyła się pod wyraźne dyktando gospodarzy, którzy nie potrafili jednak wypracować sobie groźniejszej sytuacji. Tymczasem jedyny celny strzał przyjezdnych przyniósł im gola. W 36. minucie Karol Świderski przejął wybitą piłkę głową przez Adama  Marciniaka i pomimo asysty Nabila Aankoura zaskoczył Pavelsa Steinborsa uderzeniem z 25 metrów.

Dwie minuty później bliski doprowadzenia do remisu był Luka Maric, ale Marian Kelemen obronił strzał z woleja środkowego obrońcy Arki.

Po przerwie optyczną przewagą nadal posiadali żółto-niebiescy, ale  nic z niej nie wynikało. Jedynie w 64. minucie po dośrodkowaniu z lewej flanki Marciniaka Goran Cvijanovic główkował nad poprzeczką.

Drugi gol Świderskiego

W 67. min. zawodnicy "Jagi", przy biernej postawie defensorów rywali, przeprowadzili drugą skuteczną akcję. Łukasz Zbozień pozwolił Martinowi Pospisilovi na dośrodkowanie z lewej strony, Maric nie zablokował Świderskiego i golkiper Arki po raz drugi musiał wyciągać piłkę z siatki.

Po tej stracie z gospodarzy wyraźnie zeszło powietrze. Podopieczni trenera Zbigniewa Smółki atakowali bez przekonania, natomiast goście przeprowadzili kilka groźnych akcji i powinni odnieść wyższe zwycięstwo.

W ślady prawego pomocnika białostockiej drużyny, który za chwilę po strzeleniu drugiego gola opuścił boisko, mógł zwłaszcza pójść Roman Bezjak. W 76. minucie słoweński napastnik główkował tuż obok słupka, a cztery minuty później nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy. W obu przypadkach dokładnymi zagraniami popisywał się lewy obrońca Jagiellonii, Islandczyk Bodvar Bodvarsson.

Jaga leci do Portugalii

Kolejny mecz Jaga zagra już w najbliższy czwartek. Będzie to mecz rewanżowy z portugalskim Rio Ave w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Europy. W pierwszym meczu żółto-czerwoni wygrali 1:0. Czwartkowy mecz będziemy transmitować ze stadionu w Portugalii.

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Karol Świderski (36), 0:2 Karol Świderski (67).

Żółta kartka - Arka Gdynia: Luka Maric, Nabil Aankour, Michał Nalepa. Jagiellonia Białystok: Nemanja Mitrovic, Ivan Runje.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 10 307.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Luka Maric, Frederik  Helstrup, Adam Marciniak - Luka Zarandia, Michał Nalepa (82. Dawid  Sołdecki), Andrij Bogdanow (73. Karol Danielak), Nabil Aankour, Goran  Cvijanovic (65. Rafał Siemaszko) - Aleksandyr Kolew.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Nemanja  Mitrovic, Ivan Runje, Bodvar Bodvarsson - Karol Świderski (68. Bartosz  Kwiecień), Rafał Grzyb (75. Przemysław Frankowski), Taras Romanczuk,  Martin Pospisil (84. Mateusz Machaj), Jakub Wójcicki - Roman  Bezjak.

źródło: PAP | red: wsz

Jagiellonia Białystok wygrała 1:0 z portugalskim Rio Ave w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europy. Rewanż za tydzień w Portugalii.

Brazylijczyk "Guti" z Jagiellonii przechodzi do NK Osijek

25.07.2018, 15:04

Brazylijski piłkarz Jagiellonii Gutieri Tomelin "Guti" na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się do chorwackiego NK Osijek - poinformował klub z Białegostoku.

Ireneusz Mamrot

20.07.2018, 16:43

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Falstart Jagiellonii - białostoczanie przegrali z Lechią Gdańsk 0:1

22.07.2018, 07:20

Nowa murawa stadionu okazała się pechowa dla Jagiellonii Białystok, która przegrała 0:1 z Lechią w pierwszym meczu sezonu.