Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy zakończyli budowę przedłużenia ul. Sitarskiej w Białymstoku

Drogowcy zakończyli budowę przedłużenia ul. Sitarskiej w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

31.07.2018, 10:29, akt. 16:05

W Białymstoku zakończono budowę przedłużenia ulicy Sitarskiej, dzięki czemu skróci się dojazd z okolicznych osiedli do centrum miasta. Inwestycja kosztowała ponad 35 mln zł.

Drogowcy zakończyli budowę przedłużenia ul. Sitarskiej w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik
Drogowcy zakończyli budowę przedłużenia ul. Sitarskiej w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Drogowcy zakończyli budowę przedłużenia ul. Sitarskiej w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedłużenie ulicy Sitarskiej połączyło białostockie osiedla

Przedłużenie ulicy Sitarskiej połączyło białostockie osiedla Dziesięciny i Białostoczek. Z trasy skorzystają też mieszkańcy osiedla Wysoki Stoczek i Antoniuk. Nowo wybudowany, blisko kilometrowy odcinek nowej ulicy nosi nazwę bł. ks. Michała Sopoćki.

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja dobiegła końca i mieszkańcy Białegostoku mogą z niej już korzystać – powiedział podczas oddania inwestycji do użytku, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Dzięki nowej drodze została odciążona ulica Antoniukowska i wiadukt na ulicy Dąbrowskiego. Jest jeszcze jedna, istotna korzyść – nową drogą znacznie szybciej dotrzemy do centrum - dodał.

Dawna trasa od ul. Świętokrzyskiej do skrzyżowania ulic Poleskiej z Sitarską liczyła 2,8 km. Białostocki magistrat podał, że autobusem można było ją pokonać w ok. 25 minut, autem – w ok. 6 minut, a rowerem w ok. 13 minut. Przejazd z tego samego miejsca i dotarcie do ulicy Poleskiej nową drogą oznacza, skrócenie drogi o ponad połowię i pokonanie tylko 1,2 km, co zajmie mniej czasu: autobusem – ok. 4 minuty, autem ok. 2,5 minuty, a rowerem – ok. 6 minut.

W ramach inwestycji wybudowano także 900-metrowy odcinek nowej drogi. Są tam dwie jezdnie o szerokości 7 m każda i po dwa pasy ruchu w każdą stronę, do tego obustronna droga rowerowa o szerokości 2-2,5 m, chodniki (od 2 m do 4,5 m). Nad torami, na wysokości do 12,5 m, została wybudowana estakada. Powstało też rondo u zbiegu z ul. Radzymińską oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską. Od ul. Kozłowej, poprzez wiadukt, do ulicy Narewskiej wytyczono buspas. W drugą stronę jest specjalny pas dla autobusów, który wiedzie od ul. Narewskiej do ronda przy Radzymińskiej.

Zmianie ulegną trasy niektórych linii autobusowych

W związku z otwarciem dla ruchu ul. bł. ks. M. Sopoćki od 1 sierpnia zmianie ulegną trasy niektórych linii autobusowych.

Nowa droga planowana była już kilkanaście lat temu. Najpierw jednak protestowali właściciele działek, przez które miała przebiegać nowa trasa. Pojawiła się też informacja, że na sąsiadujących z nową drogą terenach rośnie cenny przyrodniczo storczyk i gniazdują kawki oraz jerzyki. Ostatecznie udało się miastu uzyskać pozytywną decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ale wtedy pojawiły się problemy z przetargami. Miasto ogłaszało je kilka razy. Ostatecznie wykonawcę udało się wyłonić w 2017 roku.

Roboty budowlane przy inwestycji trwały 18 miesięcy – od początku lutego 2017 r. do końca lipca 2018 r. Koszt tej inwestycji to ponad 35 mln zł. Została zrealizowana w ramach unijnego projektu pn. "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, który zawiera także m.in. przebudowę ul. Jurowieckiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, jak również zakup 20 niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. Białystok pozyskał ponad 84,4 mln zł na dofinansowanie tego projektu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ul. Spacerowa w Przerośli będzie wyremontowana

23.07.2018, 14:47

Ciągle zalewana w czasie deszczu ulica Spacerowa w Przerośli będzie zmodernizowana. Pojawi się na niej asfalt - będą też chodnik i kanalizacja.


Jeszcze w te wakacje rozpocznie się remont ulicy Głowackiego w Augustowie

20.07.2018, 11:37

Prace obejmą cały ponad 600-metrowy odcinek oraz fragmenty krzyżującej się z Głowackiego ulicy Młodości.


Na razie nie będzie remontu ulicy Niemcewicza w Łomży

9.07.2018, 09:00

Nie będzie w tym roku remontu ulicy Niemcewicza w Łomży. Po ponad dwóch miesiącach od złożenia ofert w przetargu władze miasta unieważniły postępowanie.


Ulica wąska, kręta, zakorkowana - Klepacka w Białymstoku do przebudowy

29.06.2018, 08:36

Dzięki tej inwestycji ma się poprawić przejazd przez tory kolejowe w białostockich Starosielcach. Miejscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na przebudowę ulicy Klepackiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok