Radio Białystok | Wiadomości | "Czyste Powietrze" - program rządowy zakłada wymianę starych pieców na nowe niskoemisyjne

"Czyste Powietrze" - program rządowy zakłada wymianę starych pieców na nowe niskoemisyjne

autor: Adam Dąbrowski

30.07.2018, 19:50, akt. 19:46

Wymianę w całej Polsce kilku milionów starych pieców na nowe niskoemisyjne źródła ciepła i pomoc w ociepleniu domów jednorodzinnych zakłada rządowy program "Czyste Powietrze".

Dym, fot. Adam Dąbrowski
Dym, fot. Adam Dąbrowski

Drugi program po "500 Plus" adresowany do wszystkich

Jego założenia przedstawił  podczas konferencji w Grajewie poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski. To będzie drugi po "500 Plus" duży projekt adresowany do wszystkich - rząd  chce przeznaczyć na ten cel ponad 100 mld zł. - mówi Kazimierz Gwiazdowski.

Środki te są zagwarantowane. 69 miliardów złotych to jest dotacja i 39 miliardów złotych to jest pożyczka. Realizacja projektu od chwili złożenia wniosku to jest 24 miesiące. Głównie to dotyczy domków jednorodzinnych, osób fizycznych

- mówił Gwiazdowski

Wysokość dotacji zależna od stanu majątkowego właściciela budynku

Uproszczone zostaną także procedury ubiegania się o dofinansowanie, ponieważ zbędne będzie pośrednictwo samorządów - zapowiada poseł:

Mieszkańcy będą składać te wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W miesiącu wrześniu odbędą się szkolenia w każdej gminie, także będzie szeroka informacja. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą szczegółowo na tym szkoleniu mówić co należy spełnić, ażeby można było otrzymać te dofinansowanie

- dodał Gwiazdowski

Wysokość dotacji zależeć będzie od stanu majątkowego właściciela budynku. Wynosić będzie od 30 procent kosztów kwalifikowanych dla najlepiej zarabiających do nawet 90 procent, jeśli dochody w rodzinie nie przekraczają 600 zł. na osobę. Pozostałą część kosztów można będzie pokryć z niskooprocentowanej pożyczki.

Program "Czyste Powietrze" obowiązywać będzie w latach 2018 - 2029, ale Kazimierz Gwiazdowski przewiduje, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pierwsze wnioski od mieszkańców przyjmie już w październiku tego roku.

| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Pomysły opozycyjnych i pozapartyjnych kandydatów na prezydenta miasta

21.07.2018, 17:58

Szybka kolej miejska, całodobowy numer telefonu do interwencji miejskich, więcej przedszkoli, ścieżek rowerowych, zieleni, ale też większa otwartość na mieszkańców - są wśród pomysłów opozycyjnych i pozapartyjnych kandydatów na prezydenta Białegostoku.


Nie wszyscy uprawnieni mogą składać teraz wnioski o świadczenia z programu "Dobry Start"

5.07.2018, 13:50

Mimo, że od 1 lipca można elektronicznie składać wnioski do programu "Dobry Start", to nie wszyscy mogą to zrobić. Powodem jest to, że nie wszyscy uczniowie wiedzą, gdzie od września będą się uczyć.


W Białymstoku wpłynęło już ponad 300 wniosków o pieniądze na wyprawkę szkolną

2.07.2018, 14:35

Z godziny na godzinę wniosków przybywa, a w pierwszym dniu wpłynęło ich w Białymstoku ponad 300. Od 1. lipca rodzice uczniów w całym kraju mogą ubiegać się o pieniądze z programu "Dobry Start".


Od północy można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną

30.06.2018, 13:27

Od północy (1.07) można składać wnioski do programu "Dobry start". To 300 złotych dla każdego ucznia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok