Radio Białystok | Wiadomości | Wojciech Nowicki Mistrzem Europy!

7.08.2018, 07:16, akt. 8.08.2018, 07:34

Wojciech Nowicki został Mistrzem Europy. Wygrał rezultatem 80,12 m.

MP w Lekkoatletyce w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda

Pierwszy złoty medal w czempionacie

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie. Jest to jego pierwszy złoty medal zdobyty na dużej imprezie.

Drugie miejsce w konkursie zajął drugi z Polaków - Paweł Fajdek.

Wojciech Nowicki po zdobyciu w Berlinie tytułu mistrza Europy w rzucie młotem stwierdził, że dla niego nadal najlepszy na świecie jest srebrny medalista Paweł Fajdek. - Gdy zdobędę złoto mistrzostw globu albo igrzysk, to powiem, że jesteśmy na równi - podkreślił.

Dwa razy rzuciłem po 80 metrów, a to oznacza stabilizację. Przez eliminacje się prześlizgnąłem, a teraz cieszę się bardzo, że wykonana praca skutkuje takimi rezultatami - ocenił triumfator konkursu.

Wojciech Nowicki ma w kolekcji brązowe medale najważniejszych imprez - igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz kontynentu. We wtorek po raz pierwszy wywalczył  złoto osiągając odległość 80,12. Fajdek (KS Agros Zamość) w najlepszej próbie miał 78,69.

Byłem przekonany do końca, że Paweł coś jeszcze dołoży. Dzisiaj mu się nie udało. Może wynikało to z temperatury i przedłużającego się konkursu. Wszyscy jednak musieliśmy sobie z tym poradzić. Bardzo się cieszę, że mi się to udało najlepiej - podkreślił Nowicki.

Dodał, że nie zna jeszcze smaku złotego medalu i być może poczuje go dopiero, gdy dostanie krążek do ręki.

Nowicki zadedykował medal swojej trenerce

Podchodziłem do tego startu po prostu tak, że trzeba zrobić swoje. Nie myślę w takich kategoriach jak presja. Chciałem rzucić minimum 80 metrów i to się udało. Szkoda, że nie troszeczkę dalej. Trenerka (Malwina Wojtulewicz - PAP) nic mi nie mówiła szczególnego przed konkursem. Uważamy, że to za późno i to już nie ten moment. Po prostu wchodzę i robię tak, jak czuję. Medal dedykuję jej, bo muszę z nią wytrzymywać, jako z kobietą - powiedział mistrz Europy.

Po Nowickim nie było widać szczególnie emocji. Tak podczas konkursu, jak i po nim. Do sukcesu podszedł bardzo spokojnie i z dużą pokorą.

- Paweł jest trzykrotnym mistrzem świata. Cieszę się, że w końcu mogę z nim rywalizować na równym poziomie. Gdy zdobędę złoto mistrzostw globu czy igrzysk, to powiem, że jesteśmy na równi. Nigdy nie powiem, że jestem lepszy - dodał.

Klaudia Kardasz wystąpi w finale ME

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok bez problemu awansowała do finału pchnięcia kulą na mistrzostwach Europy w Berlinie. We wtorek (7.08) w Berlinie odbyły się eliminacje pchnięcia kulą. Zawodniczka pchnęła kulę na odległość 18 metrów. Był to czwarty wynik eliminacji.

Finał pchnięcia kulą rozpocznie się w środę (8.08) o 20:09.

źródło: PAP | red: sk, rbon, wsz

Najdalej rzucający młotem w tym roku na świecie Wojciech Nowicki chce podczas ME w Berlinie walczyć o złoty medal. Podkreśla jednak, że nie nakłada na siebie presji. Zadowolony jest z tego, że kontrole odsiały ze stawki tych lekkoatletów, którzy oszukiwali.

Wojciech Nowicki ze złotem w Lublinie

20.07.2018, 21:18

Wojciech Nowicki rzucił młotem 80,26 i wygrał z trzykrotnym mistrzem świata Pawłem Fajdkiem w prestiżowym pojedynku w mistrzostwach Polski w Lublinie.

Wojciech Nowicki wygrał konkurencję rzutu młotem Pucharu Świata w Londynie

16.07.2018, 07:28

Reprezentacja Polski zajęła 2. miejsce w zawodach lekkoatletycznego PŚ w Londynie. Zwyciężyli Amerykanie, a na 3. pozycji uplasowali się Brytyjczycy.

Wojciech Nowicki wygrał zawody w rzucie młotem na Węgrzech i pobił życiowy rekord

2.07.2018, 18:55

Lekkoatleta Podlasia Białystok Wojciech Nowicki potwierdza swoją doskonałą formę w tym sezonie. Wygrał poniedziałkowe (02.07) zawody w węgierskim Székesfehérvár z wynikiem 81,85.