Radio Białystok | Wiadomości | Święto Wojska Polskiego w Podlaskiem

Święto Wojska Polskiego w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Kapuściński, Monika Kalicka

15.08.2018, 04:22, akt. 20:42

Uroczyste apele, nabożeństwa, pokazy sprzętu i pikniki. Tak w środę (15.08.) mieszkańcy województwa podlaskiego obchodzą Święto Wojska Polskiego.

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Uroczystości w Wigrach - relacja Arety Topornickiej

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - relacja Moniki Kalickiej

Trzeci dzień obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Awanse, odznaczenia i kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego w Białymstoku

Awanse na wyższe stopnie i resortowe odznaczenia dostali w środę żołnierze garnizonu Białystok podczas wojewódzkich obchodów święta Wojska Polskiego, które odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Podczas uroczystego apelu, władze wojewódzkie, miejskie, kombatanci, parlamentarzyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele instytucji publicznych, złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystości oglądali licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Wcześniej w katedrze katolickiej i prawosławnej odprawiono nabożeństwa w intencji ojczyzny. Modlitwy w Domu Kultury Muzułmańskiej oraz w parafii ewangelicko-augsburskiej odbędą się w piątek i niedzielę.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił podczas uroczystości przy pomniku, że Wojsko Polskie jest nierozłącznie związane z polską państwowością i niepodległością. - Trudno sobie wyobrazić nowoczesne, niepodległe państwo bez armii - podkreślił wojewoda.

Dodał, że "wojsko jest pewnym barometrem, barometrem stanu państwa". Jak powiedział, w polskiej państwowości były momenty, gdy "państwo upadało, wojska było mało albo nie było na nie pieniędzy publicznych". Zdaniem wojewody ważna jest także "kondycja patriotyczna całego społeczeństwa, poziomu elit politycznych, woli walki o niepodległość, integralność terytorialną". - Podstawą dobrze zorganizowanego wojska powinno być wychowanie patriotyczne - powiedział Paszkowski.

Wojewoda poinformował, że jest zgoda na ekshumację w Podlaskiem żołnierza AK Mariana Karpowicza, młodego, 22-letniego kuriera wywodzącego się z Wileńszczyzny, który zginął w kwietniu 1946 r. zastrzelony przez sowieckiego snajpera. Paszkowski nie podał jednak terminu. Dodał jedynie, że po ekshumacji, szczątki żołnierza mają być pochowane na cmentarzu w Klimówce w gminie Kuźnica w Podlaskiem obok zbiorowej mogiły żołnierzy z 1920 r. Wojewoda powiedział, że przywołując postać Karpowicza, oddajemy cześć wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolną Polskę, przywracamy zbiorowej pamięci.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił, że ofiara poniesiona przez żołnierzy, pozwala nam współcześnie cieszyć się z wolności i niepodległości. Mówił, że 70 proc. żołnierzy w 1920 r. stanowili chłopi. "Dlatego dzisiejszy dzień jest też świętem czynu chłopskiego, mającego upamiętnić wkład tej części społeczeństwa w walkę z bolszewikami" - zaznaczył Leszczyński.

Marszałek dziękował wszystkim tworzącym polską niepodległość bez względu na pochodzenie, poglądy, wyznanie. 

Życzę wszystkim nam, abyśmy nigdy nie doświadczyli wojny i mogli pracować wspólnie, razem, bez podziałów, dla dobra naszej ojczyzny, Rzeczpospolitej Polskiej

- powiedział Jerzy Leszczyński.

Wspominając sukces polskich żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1920 r. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że ten triumf dowiódł, że polskie państwo udowodniło wtedy, że "ma w sobie moc walki i to walki zwycięskiej". "Polacy w sposób decydujący pokazali, że nasz naród zasługuje na własne państwo, a dziesięciolecia ciężkiej pracy pokoleń pod zaborami, nie poszły na marne" - mówił prezydent. Dodał, że dzisiaj warto podkreślać to, że walka z bolszewikami 1920 r. jest "tradycją wszystkich Polaków, świętem, które przypomina nam o potrzebie jedności i o sile jaka z tej jedności płynie".

Możemy być dumni, że jesteśmy narodem, który nigdy nie wyrzekł się swojej kultury, który oparł się wszelkim represjom swoich zaborców. Nigdy też nie wyrzekliśmy się swojej wiary, tożsamości narodowej oraz historii, w tym tak pięknej historii oręża polskiego

- powiedział dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał Lis.

Piknik rodzinny "My Polacy" - w Białymstoku

Po południu, od 18:00, przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Pięknej można było wziąć udział w pikniku rodzinnym pod hasłem "My Polacy". Tam na uczestników czekały wojskowa grochówka i sprzęt, konkursy edukacyjne i wystawa "Ojcowie Niepodległości" przygotowana przez IPN.

Można też było wymienić "zwykłą" pięciozłotówkę na okolicznościową monetę z napisem "100-lecie odzyskania przez Polskę  niepodległości" i zrobić zdjęcie w niepodległościowej fotobudce. Dla dzieci przygotowano plac zabaw i watę cukrową.

Po zachodzie słońca budynek NBP został podświetlony. O 20:30 rozpoczęła się transmisja spektaklu "Wolność we krwi" z placu z Piłsudskiego w Warszawie. Białystok jest jednym z 16 miast w Polsce, w którym odbywają się pikniki rodzinne, na których można obejrzeć transmisję tego widowiska.

Uroczystości w Wigrach

Uroczystą polową mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Mullera i ks. bpa Jerzego Mazura w Pokamedulskiem Klasztorze w Wigrach rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Suwałki. Podczas uroczystości wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć salwę honorową, oraz musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Dzisiaj, na terytorium Rzeczypospolitej stacjonują wojska sojusznicze. To jest bardzo istotny element gwarancji bezpieczeństwa. Dbamy o to, żeby polska armia była coraz silniejsza, coraz bardziej nowoczesna, żeby podlegała modernizacji. Żeby była większa. Zwiększane są nakłady na polską obronność. Polska jest za to chwalona

- mówił podczas uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zgromadzeni mogli wziąć udział w pikniku militarnym, na którym żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i wyposażenie.

Obchody w Łomży

Tradycyjnie już rozpoczęto - złożeniem kwiatów i mszą w intencji Ojczyzny i żołnierzy - Dzień Wojska Polskiego w Łomży. Nowym elementem tegorocznych uroczystości było symboliczne odsłonięcie muralu na szczycie bloku mieszkalnego przy Placu Niepodległości.

Stylizowany na św. Jerzego marszałek Józef Piłsudski tratuje na nim smoka, którym są w tym przypadku herby państw zaborczych. Według projektu marszałek miał dosiadać siwego ogiera, ostatecznie na muralu pojawiła się legendarna kasztanka.

Po odsłonięciu muralu delegacje zapaliły znicze na grobach Leona Kaliwody i żołnierzy z 1920 r. na łomżyńskim cmentarzu. 

Od 18:00 na Starym Rynku odbywa się koncert patriotyczny.

Święto upamiętnia Bitwę Warszawską

Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą". W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

źródło: PAP | red: zmj, rbon, mag, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży przerwał deszcz

14.08.2018, 16:18

Ulewa pokrzyżowała plany organizatorom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego w Łomży.


Białostoccy radni PiS w przeddzień Święta Wojska Polskiego upamiętnili żołnierzy

14.08.2018, 14:46

Na każdy z kilkuset nagrobków założyli biało-czerwone wstążki. W ten sposób białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości upamiętnili polskich żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku.


"Za Naszą i Waszą Wolność" – wielki Koncert Niepodległości w Kruszynianach

15.08.2018, 10:56

Pieśni patriotyczne, hymny i piosenki żołnierskie, a także wiersze Adama Mickiewicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera zabrzmią Kruszynianach. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok