Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku można oglądać niepokazywane dotąd zdjęcia miasta z czasów powstania w getcie

W Białymstoku można oglądać niepokazywane dotąd zdjęcia miasta z czasów powstania w getcie

18.08.2018, 09:52, akt. 19.08.2018, 09:28

Wystawę niepokazywanych dotychczas zdjęć Białegostoku z okresu powstania w getcie sprzed 75 lat można oglądać w centrum miasta. Towarzyszy jej instalacja artystyczna przypominająca ofiary getta..

Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki

16 sierpnia minęła 75. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Według historyków było on drugim co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zrywem społeczności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Wystawę pod tytułem: "My, białostoczanie, pamiętamy! I będziemy zawsze pamiętać..." przygotowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok i Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Zdjęcia wykonał w sierpniu 1943 r. anonimowy niemiecki żołnierz. Widać na nich panoramę miasta sfotografowaną z wieży straży pożarnej przy ulicy Warszawskiej i unoszący się dym oraz widoczny ogień nad ulicami, gdzie znajdowało się getto. Widoczny jest - jak podano w opisie zdjęć - obszar walk w getcie. 

Skalę zniszczeń obrazuje fakt, że do dziś zachowały się tylko dwa obiekty: okazała modernistyczna kamienica z 1930 r. przy ul. Ogrodowej 4 oraz dawny Szpital TOZ (tarasowy) przy ul. Fabrycznej 27 (mocno przebudowany).

 - czytamy w opisie wystawy

Inne zdjęcie z sierpnia 1943 r. przedstawia kolumnę niemieckich żołnierzy, która zmierza ulicą Warszawską w stronę walczącego getta.

Prezentowane kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej niepublikowane wykonał anonimowy niemiecki żołnierz w sierpniu 1943. Są ostatnim świadectwem bytności naszych Braci i Sióstr; białostockich Żydów. Będziemy o nich zawsze pamiętać 

- czytamy w opisie zdjęć pokazywanych na wystawie. Opisy do wystawy są po polsku i angielsku.

Na odwrocie wystawowych plansz ze zdjęciami jest Tablica Pamięci, na której mieszkańcy miasta, goście z zagranicy, turyści zamieszczają swoje wpisy.

Pomysłodawca wystawy, społecznik i kolekcjoner, Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Zapomniany Białystok i projektu "Bagnówka", wyjaśnił, że dotarł do zdjęć za granicą, starania o ich pozyskanie długo trwały i były skomplikowane. Dzięki środkom z urzędu marszałkowskiego nabyto je na jednorazową prezentację. Zdjęcia będą też mogły być pokazywane w szkołach w celach edukacyjnych. Wiśniewski powiedział, że zainteresowane szkoły już się zgłaszają.

Na wystawie jest też zdjęcie ze zbiorów Tomasza Wiśniewskiego pokazujące panoramę Białegostoku sprzed zniszczeń z czasów II wojny światowej oraz zdjęcie innego kolekcjonera - Jana Murawiejskiego, pokazujące jedną z trzech bram do getta w rejonie obecnych ulic Lipowej i Malmeda.

Wystawa na Rynku Kościuszki będzie czynna do 24 sierpnia. Towarzyszy jej instalacja artystyczna autorstwa Stanisława Żywolewskiego. To pięć postaci, ukazujących konkretną rodzinę Pesacha Kapłana (Kaplana), z której większość osób zginęła w getcie.

Główne obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie odbyły się 16 sierpnia. Na sobotę zaplanowano spacer historyczny po terenie dawnego getta, a wieczorem na Rynku Kościuszki koncert "Bohaterom getta" w wykonaniu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

W niedzielę wieczorem odbędzie się - również na Rynku Kościuszki - koncert "Odgłosy zanikającego świata" w wykonaniu Krzesimira Dębskiego, Orkiestry Smyczkowej Primuz i zespołu Kamila Radzimowskiego.

źródło: PAP | red: maj, rbon

ZOBACZ TEŻ:


"Białystok pamięta" - 75. rocznica powstania w getcie

16.08.2018, 05:24

W Białymstoku w czwartek upamiętniono 75. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Trzeba wyciągać wnioski z tragicznych wydarzeń sprzed lat, działać na rzecz tolerancyjnego, otwartego i uczącego się z przeszłości społeczeństwa - podkreślali uczestnicy tych obchodów.


W centrum miasta można oglądać wystawę zdjęć pt. "Kiriat Białystok"

14.08.2018, 08:33

Od wtorku (14.08) w centrum Białegostoku można oglądać wystawę zdjęć pt. "Kiriat Białystok". To nazwa osiedla w mieście Yehud w Izraelu, które założyli w 1950 roku białostoccy Żydzi ocalali z Holokaustu.


Koncerty, wystawy i promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

6.08.2018, 14:56

Promocja odnalezionego niedawno pamiętnika z getta autorstwa Dawida Szpiro, koncerty, spacer historyczny zaplanowano w dniach 14-19 sierpnia w Białymstoku w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim. W poniedziałek (06.08) przedstawiono plan obchodów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok