Radio Białystok | Wiadomości | "Kurpie Zielone" z nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Kurpie Zielone" z nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

autor: Olga Gordiejew

21.08.2018, 17:41, akt. 18:30

Z okazji jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go nagrodą w wysokości 15 tysięcy złotych.

źródło: WOAK
źródło: WOAK

Obecnie w Kurpiach Zielonych tańczy i śpiewa blisko 120 osób. Są to głównie studenci i uczniowie nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego (m.in. z Grajewa, Nowogrodu, Siemiatycz, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Czarnej Białostockiej, Augustowa czy Suwałk), a także osoby pracujące. Oprócz grupy dorosłej funkcjonuje też sekcja młodzieżowa oraz aż trzy grupy dziecięce, tzw. Małe Kurpie.

Zespół dynamicznie się rozwija

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Cezary Mielko podkreśla, że zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą do niego młode, utalentowane osoby, z każdym rokiem przybywa nam dzieci, powstaje nowy repertuar. Nagroda ministra jest miłym zwieńczeniem bogatego w koncerty jubileuszowego roku.

Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale stale wzbogacany jest o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich (Spisz, Orawa, Żywiecczyzna, Ziemia Sądecka, Beskid Niski) i innych regionów.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oferta repertuarowa poszerzyła się o nowe opracowania choreograficzne polskich tańców narodowych. Obecnie Kurpie Zielone koncertują blisko dwadzieścia razy w roku.

Zespół rozpoczął swoją działalność w 1953 r., z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Przez wiele lat jego repertuar tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Od 2016 roku nowy program przygotowuje choreograf Mariusz Żwierko, kierownik artystyczny zespołu, a kierownikiem muzycznym jest Andrzej Grzybowski.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Kurpie Zielone" obchodzą swoje 65-lecie

23.06.2018, 07:55

Jubileusz 65-lecia obchodzi w tym roku jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim - "Kurpie Zielone". Zespół dał blisko 2 tys. koncertów, występował w ponad 20 krajach.


Wiosenny koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" [zdjęcia]

28.04.2018, 22:24

Pod hasłem "Za górami, za lasami" z koncertami wiosennymi wystąpiły "Kurpie Zielone".


Mariusz Żwierko

6.02.2018, 13:47

- Zespół jest wciąż młody i tętniący życiem, społeczność, którą tworzy zespół przyciąga młodych - mówi kierownik artystyczny Kurpi Zielonych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok