Radio Białystok | Wiadomości | Po raz 34. wyruszyła Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna

Po raz 34. wyruszyła Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna

autor: Dominika Dębska

8.09.2018, 08:27, akt. 08:49

Bierze w niej udział kilka tysięcy osób i jest to największa pielgrzymka w archidiecezji białostockiej. Pielgrzymi mają do przejścia około 40 kilometrów, na miejsce dotrą przed godziną 18:00.

Pielgrzymka Rodzin do Krypna, foto: Olga Gordiejew
Pielgrzymka Rodzin do Krypna, foto: Olga Gordiejew

Po raz 34. wyruszyła Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Najliczniejsza pielgrzymka archidiecezji białostockiej

Grupy pielgrzymkowe zorganizowały 53 parafie, pątnicy wędrują nie tylko z Białegostoku, ale także z Goniądza, Korycina, Moniek, Jasionówki. Pielgrzymkę zakończy msza o godzinie 18:00 w sanktuarium w Krypnie, ma w niej wziąć udział w sumie 10 tysięcy osób.  

Pielgrzymka wiąże się z uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwaną świętem Matki Bożej Siewnej

Wrześniowa  wędrówka do Krypna od trzydziestu czterech lat jest najliczniejszą  pielgrzymką w archidiecezji białostockiej. Zapoczątkował ją arcybiskup senior archidiecezji, abp Stanisław Szymecki. Kapłani podkreślają, że taka wspólna droga i modlitwa łączy ludzi.

Nawet dziesięć tysięcy pielgrzymów będzie szło, będą oni dołączać do  nas także na trasie. Pielgrzymka cieszy się bardzo wielką popularnością  wśród rodzin, ale nie tylko, bo biorą w niej też udział osoby samotne.  Pogoda dopisała, więc frekwencja też

- powiedział PAP kierownik 34. Pieszej Pielgrzymki do Krypna ks. Marek Kanclerz.

W pielgrzymce uczestniczy szczególnie dużo dzieci i młodzieży.  Pielgrzymują, by podziękować za wakacyjny wypoczynek i zawierzyć nowy  rok szkolny opiece Maryi. Wraz z nimi pielgrzymują także ich rodzice, a  nawet dziadkowie. Ta pielgrzymka od początku była pielgrzymką rodzinną i  w takim klimacie chcemy ją utrzymać

– mówił ks. Kanclerz.

"Jeden Duch" - Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło: "Jeden Duch", które nawiązuje  do trwającego w kościele roku liturgicznego pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". 

Chcemy, poprzez pielgrzymowanie z tymi  słowami, przybliżyć wszystkim dary Ducha Świętego i zwrócić uwagę na to, do czego nas to wzywa

- wyjaśnił kierownik pielgrzymki.

Jedna z uczestniczek powiedziała, że ludzie idąc proszą o łaski dla siebie i swoich rodzin, a ta pielgrzymka jednoczy rodziny.

Idąc,  chcemy zaakcentować też opiekę naszej Matki Pocieszenia w Krypnie,  zawierzając jej nasze rodziny, nasze sprawy Panu Bogu przez  wstawiennictwo Matki Bożej

- powiedział jeden z pątników.

Biało-czerwona na szlaku pielgrzymki

W tym roku białostoccy harcerze, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zabrali na pielgrzymi szlak dużą biało-czerwoną flagę.

Pielgrzymkę zakończy wieczorna uroczysta msza w Sanktuarium w  Krypnie, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej  Pocieszenia, którego koronacji ponad trzydzieści lat temu dokonał prymas  Polski Józef Glemp, ale kult tego miejsca trwa od XVI wieku.

Proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie ks. Grzegorz Bołtruczuk przekazał, że według legend wizerunek Matki Bożej  pojawił się na drzewie, a tytuł nadali mu ludzie, którzy otrzymywali tu łaski pocieszenia.

Wszystkie swoje problemy chcą złożyć, by wrócić  umocnionymi, pocieszonymi z siłą, nadzieją do dobrego życia

-  powiedział Bołtruczuk.

Zwyczaj noszenia woskowych figur

W Sanktuarium w Krypnie istnieje zwyczaj zanoszenia przed wizerunek  Matki Bożej woskowych figur symbolizujących części ciała człowieka.

Nie  ma to nic wspólnego z zabobonami czy czarami - jest to tradycja ludowa.  Ma być to symbol zawierzenia Panu Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej.  Jest to tylko znak, symbol pomocy, gdy człowiek naprzykład na coś choruje

-  tłumaczył ks. Bołtruczuk.

W sumie z archidiecezji białostockiej od maja wyruszyło kilkanaście pielgrzymek. Były to np. grupy pielgrzymkowe samych mężczyzn, kobiet czy uczniów. Pątnicy pielgrzymowali do lokalnych sanktuariów; wyruszyli też  na Jasną Górę i do Wilna. Pielgrzymka Rodzin do Krypna pomału kończy sezon pielgrzymkowy w archidiecezji, jeszcze tylko za tydzień w sobotę odbędzie się Piesza Pielgrzymka z Krzyżami do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, a 16 września w niedzielę w Świętej Wodzie spotkają się parlamentarzyści, pracownicy administracji rządowej i samorządowej województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęły się zapisy na pielgrzymkę do sanktuarium w polskim Loretto

2.09.2018, 16:25

Będą wędrować 4 dni, żeby modlić się przed grobem błogosławionego Ignacego Kłopotowskiego.


Pielgrzymi z Zambrowa wyruszyli do sanktuarium w Hodyszewie

24.08.2018, 11:31

Pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" wyruszyli w trasę do sanktuarium w Hodyszewie pielgrzymi z Zambrowa.


Ponad 350 pątników idzie w ekumenicznej pieszej pielgrzymce z Białegostoku do Wilna

16.08.2018, 07:34

Pod hasłem "Mocni w Duchu" po raz 26. wyszła w czwartek (16.08) z Białegostoku ekumeniczna piesza pielgrzymka do Wilna. Trasa pątników wiedzie przez trzy państwa - Polskę, Białoruś i Litwę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Bohdan Paszkowski i bryg. Arkadiusz Buchowski, fot. Areta Topornicka
WYBORY
7.07.2020, 16:55, akt. 8.07.2020, 16:24

Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok