Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd zajmie się sprawą cudzoziemców oskarżonych o włamania na rachunki bankowe

Białostocki sąd zajmie się sprawą cudzoziemców oskarżonych o włamania na rachunki bankowe

13.09.2018, 11:13, akt. 11:53

Czworo cudzoziemców stanie przed białostockim sądem pod zarzutem oszustw, włamań na rachunki bankowe i kradzieży stamtąd pieniędzy. Przestępcom udało się w ten sposób ukraść ponad 630 tys. zł.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białostocki sąd zajmie się sprawą cudzoziemców oskarżonych o włamania na rachunki bankowe - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Oskarżeni są obywatelami Białorusi i Ukrainy. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się okradaniem internetowych rachunków bankowych.

Jak wynika z czwartkowego komunikatu śledczych, kradzieże pieniędzy z rachunków bankowych osób pokrzywdzonych możliwe były dzięki przełamaniu elektronicznych zabezpieczeń – najprawdopodobniej po zainfekowania komputerów szkodliwym oprogramowaniem. Kolejną metodą stosowana przez przestępców były kradzieże z wykorzystaniem - pozyskanych nielegalnie - danych z kart kredytowych i płatniczych, w tym również danych pozwalających na autoryzację transakcji.

Następowało to poprzez dokonywanie przy ich użyciu zakupów biletów lotniczych za pośrednictwem sieci internet. 

- podała prokuratura

W procederze do transferu pieniędzy z okradzionego konta wykorzystywano rachunki bankowe kolejnych osób (tzw. słupów lub mułów). Osoby te odpowiadały na internetowe oferty zatrudnienia, po czym zawierały umowy o pracę, wszelkich formalności dokonując drogą elektroniczną poprzez korespondencję e-mailową.

Według prokuratury, osoby te miały - w założeniu - w ramach swoich obowiązków pracowniczych np. prowadzić rozmowy handlowe, pozyskiwać klientów i wykonywać operacje bankowe z użyciem swego konta.

Jak zaznaczają śledczy, pomysłodawcom procederu chodziło o uniemożliwienie lub utrudnienie ustalenia osób, do których trafiały pieniądze z okradanych kont. Kiedy bowiem te pieniądze wpływały rachunek tzw. słupa otrzymywał on - telefonicznie lub mailowo - polecenie dalszego transferu: np. pobrania gotówki i wysłania przekazu pocztowego, przelewu na kolejnych rachunek bankowy (w tym zagraniczny) czy zakupu tzw. kryptowalut na wskazane portfele. Jednym z poleceń było też kupno samochodu, który jedna z osób oskarżonych zarejestrowała na Białorusi na swoje nazwisko.

Rachunki bankowe zakładane na podrabianych paszportach 

Przy zakładaniu rachunków bankowych do transferowania skradzionych z kont pieniędzy używane były podrabiane paszporty, m.in. z Ukrainy, Mołdawii i Rumunii.

Jednym z problemów, z którym musieli zmierzyć się śledczy prowadząc dochodzenie było ustalenie prawdziwych danych Białorusina Maksima K., uważanego za szefa grupy. Podczas zatrzymania podał on fałszywe dane i przedstawiał ukraiński paszport (jak się okazało, podrobiony). Dopiero po kilku miesiącach od zatrzymania, dzięki informacjom uzyskanym z Białorusi, w tym m.in. danym daktyloskopijnym, ustalono jego dane i pochodzenie. Prokuratura w Białymstoku otrzymała też od strony białoruskiej materiały dotyczące śledztwa przeciwko niemu. Tamtejsze dochodzenie dotyczy podobnych przestępstw, o które jest on oskarżany w Polsce.

31 pokrzywdzonych

W białostockim śledztwie za pokrzywdzone (na ich szkodę dokonano kradzieży pieniędzy lub były to próby nieudane) uznano 31 osób. Skradziono im ponad 630 tys. zł. Natomiast przestępcom nie udało się ukraść blisko 95 tys. zł.

Główny oskarżony jest od niemal dwóch lat tymczasowo aresztowany. W przypadku pozostałej trójki - stosowane pierwotnie areszty zamienione zostały z czasem na tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzech mężczyzn, którzy ukradli kartę bankomatową czeka proces sądowy

7.07.2018, 18:34

Trzech mężczyzn jest podejrzanych o kradzież karty bankomatowej i dokonywanie nią transakcji.


Mieli kraść pieniądze z kont internetowych - poszkodowanych jest nawet kilkaset osób

3.07.2018, 16:22

Pięć osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali podlascy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Głównej Policji.


Grupa przestępcza okradała konta bankowe - policjanci z Białegostoku zatrzymali 11 osób

12.04.2017, 17:13

Są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która okradała konta bankowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok