Radio Białystok | Wiadomości | Po sześćdziesiątce chcą żyć zdrowo i na sportowo

Po sześćdziesiątce chcą żyć zdrowo i na sportowo

13.09.2018, 14:51, akt. 15:11

Do zdrowego odżywiania i codziennych ćwiczeń białostockich seniorów zachęcą lekarze, dietetycy i sportowcy w ramach programu "Po sześćdziesiątce chcę żyć zdrowo i na sportowo!". Ma w nim wziąć udział około pół tysiąca osób.

Projekt "Po sześćdziesiątce chcę żyć zdrowo i na sportowo!", fot. Wojciech Szubzda
Projekt "Po sześćdziesiątce chcę żyć zdrowo i na sportowo!", fot. Wojciech Szubzda

Akcję przygotował Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku wraz z jednym z klubów fitness w Białymstoku. Finansowany jest z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obejmie białostoczan po 60. roku życia – poinformował w czwartek (13.09) na konferencji prasowej prezes Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Paweł Backiel. Dodał, że w ramach programu przygotowano wiele wykładów, konsultacje oraz cykliczne ćwiczenia.

Aktywność fizyczna w każdym wieku

Specjalista medycyny rodzinnej i psychodietetyk dr Joanna Zabielska-Cieciuch mówiła, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie są ważne w każdym wieku. To podstawa w leczeniu wielu chorób, także cywilizacyjnych, a seniorzy cierpią na wiele przewlekłych chorób.

"Wszystkim się wydaje, że wizyta u lekarza, przyjęcie leków farmakologicznych powinno pomóc, ale niestety nie pomaga" – mówiła Zabielska-Cieciuch. Stąd bardzo ważna jest edukacja seniorów, aby zwracali uwagę na to, co jedzą, piją i ile się ruszają. Jej zdaniem program umożliwi osobom starszym rozpoczęcie zdrowszego życia.

Wykłady i zajęcia sportowe 

Na program złożą się wykłady z profilaktyki prozdrowotnej oraz zdrowego odżywiania. Podczas konsultacje ustalona zostanie dieta. Ważną część programu stanowią cykliczne zajęcia sportowe na siłowni i na basenie.

Programy ćwiczeń przygotuje dr Joanna Zapolska. Zostaną one dostosowane indywidualnie po ocenie stanu zdrowia każdego z uczestników.

"Do każdego schorzenia, do każdego samopoczucia i do każdego rodzaju możliwości dobierzemy odpowiednią aktywność fizyczną" – zapewniła Zapolska. Dodała, że będą to ćwiczenia bardzo lekkie i spokojne, ale muszą one zakładać ćwiczenia krążeniowe, wspomagające układ sercowo-naczyniowy oraz poprawiające układ mięśniowy.

Pół tysiąca miejsc 

Program – jak mówią organizatorzy – ma być impulsem dla seniorów do dbania o siebie i swoje zdrowie. Rekrutacja wciąż trwa. Na razie zgłosiło się około 200 chętnych. Zapisywać można się osobiście w siedzibie Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Pierwsze wykłady odbędą się w sobotę (15.09). Akcja potrwa do końca roku. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się rekrutacja na Uniwersytet Zdrowego Seniora

10.09.2018, 08:14

Będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, czy podstawowych zasad profilaktyki chorób nowotworowych i chorób układu krążenia. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczyna rekrutację na Uniwersytet Zdrowego Seniora.


Warsztaty, koncerty i pokaz mody - Seniorada na Starym Rynku w Łomży

6.09.2018, 14:24

Pokaz filcowej mody i warsztaty makijażu, ale także koncerty zespołów muzycznych - na Starym Rynku w Łomży po raz czwarty odbywa się Seniorada.


Seniorzy w Białymstoku skorzystają z darmowych szczepień przeciw grypie

22.08.2018, 17:59

Prawie cztery tysiące bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie trafi do białostoczan powyżej 60. roku życia.


"Złota rączka" za darmo pomoże białostockim seniorom

10.08.2018, 19:32

W drobnych naprawach domowych białostockim seniorom - za darmo - pomoże "złota rączka". Z takiego wsparcia mogą korzystać także samotnie mieszkające osoby niepełnosprawne lub schorowane.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok