Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy zastosowali się do zaleceń UNESCO? Sprawdzają to eksperci

Leśnicy zastosowali się do zaleceń UNESCO? Sprawdzają to eksperci

autor: Ryszard Minko

25.09.2018, 18:44, akt. 19:17

Eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCB) i UNESCO odwiedzają Puszczę Białowieską. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Eksperci sprawdzą czy leśnicy zastosowali się do zaleceń 

Najpierw spotkają się z przedstawicielami trzech puszczańskich nadleśnictw, potem z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Eksperci sprawdzą w jakim stopniu leśnicy zastosowali się do ubiegłorocznych zaleceń Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowano wtedy między innymi o zakazie prowadzenia wycinki sanitarnej ze względu na gradację kornika.

Przez cały czas działamy zgodnie z prawem, bo usuwamy jedynie drzewa zagrażające upadkiem – zapewnia nadleśniczy nadleśnictwa Browsk Robert Miszczak. 

Dodaje, że obawia się jednak niezrozumienia problemu leśników z poważną gradacją kornika drukarza. Bez stanowczych działań, owad zniszczy znaczną część świerków.

Pod lupą 3 nadleśnictwa 

Eksperci sprawdzą działania leśników w nadleśnictwach Browsk, Białowieża i Hajnówka. W spotkaniu wezmą udział między innymi działacze Koalicji dla Puszczy.

Będziemy przekonywać ekspertów, że potrzeba działań chroniących całą puszcze Białowieską, a ówczesne działania byłego już ministra środowiska Jana Szyszki były szkodliwe dla tego pierwotnego lasu – mówi Marta Grunland z Greenpeace Polska.

W lipcu ubiegłego roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wstrzymaniu wycinki drzew w najstarszych częściach Puszczy. Zezwolono jednocześnie na prowadzenie wycinki w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekolodzy oczekują natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej

28.07.2017, 17:20

Koalicja organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę Puszczy Białowieskiej oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazuje zaprzestania wycinki w puszczy - poinformowali w piątek ekolodzy.


KE chce wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozpatrzenia pozwu w Trybunale

25.07.2017, 20:26

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że oficjalny wniosek o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych został wysłany do Luksemburga. Prośba jest związana z pozwem przeciwko Polsce.


Komitet UNESCO wezwał do natychmiastowego zaprzestania wycinania najstarszego drzewostanu Puszczy Białowieskiej

5.07.2017, 19:33

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał w środę (5.07) polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy.


"Nie odPUSZCZAmy" – kolejny protest w obronie Puszczy Białowieskiej

30.06.2017, 18:32

Od kilku tygodni w Puszczy Białowieskiej trwają protesty ekologów. W czwartek (29.06) odbyła się szósta blokada wycinki w Puszczy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok