Radio Białystok | Wiadomości | KE chce wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozpatrzenia pozwu w Trybunale

KE chce wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozpatrzenia pozwu w Trybunale

autor: Aneta Gałaburda

25.07.2017, 20:26, akt. 20:56

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że oficjalny wniosek o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych został wysłany do Luksemburga. Prośba jest związana z pozwem przeciwko Polsce.

Fotolia.com
Fotolia.com

Komisja ogłosiła kilkanaście dni temu, że kieruje sprawę do Luksemburga. Bruksela odrzuciła wyjaśnienia Warszawy, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne siedliska.

Polska może do 4 sierpnia odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej

Teraz, zgodnie z procedurami Polska może do 4 sierpnia odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej i przedstawić sędziom swoje argumenty. Następnie Trybunał Sprawiedliwości je oceni i ogłosi decyzję. Zwykle takie prośby o środki tymczasowe są rozpatrywane bardzo szybko, nawet do miesiąca. Komisja we wniosku do Trybunału napisała, że łamane jest unijne prawo, sytuacja jest wyjątkowa, sprawa pilna i argumentowała nieodwracalnymi stratami. Jeśli sędziowie przyznają rację Brukseli, wtedy nakażą Warszawie wstrzymanie prac w Puszczy Białowieskiej. A później rozpatrzą całą sprawę i pozew Komisji przeciwko Polsce.

W przypadku stwierdzenia naruszenia unijnych przepisów zasądzane będą wysokie kary finansowe

Może to potrwać od półtora roku do dwóch lat. W przypadku stwierdzenia naruszenia unijnych przepisów w sprawach środowiskowych zasądzane będą bardzo wysokie kary finansowe. Polska, po ogłoszeniu pozwu przez Komisję zapowiedziała, że jest gotowa bronić swoich racji przed Trybunałem. Resort środowiska informował, że minister Jan Szyszko przedstawi sędziom dowody na to, że działania podejmowane w Puszczy Białowieskiej są zgodne z unijnym prawem.

W Puszczy od dwóch miesięcy jest obóz ekologów

W Puszczy od dwóch miesięcy jest obóz ekologów z Greenpeace i Dzikiej Polski. Wspierają ich także aktywiści z 6 krajów.

Od maja 2017 roku działacze przeprowadzili dziesięć blokad ciężkiego sprzętu wycinającego drzewa na terenie puszczańskich nadleśnictw. Uczestnicy obozu, na bieżąco sprawdzają i dokumentują łamanie zaleceń UNESCO w sprawie wycinki drzew.

Lasy Państwowe planują pozwać protestujących o odszkodowania, bo każda godzina blokady to straty.

źródło: IAR | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Komisja Europejska pozywa Polskę w związku z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej

13.07.2017, 16:22

Komisja Europejska pozywa Polskę do unijnego Trybunału, w związku z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej. Domaga się również natychmiastowego wstrzymania prac.


Ekolodzy: skierowanie sprawy Puszczy Białowieskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE to doskonała wiadomość

13.07.2017, 13:32

Skierowanie sprawy Puszczy Białowieskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to doskonała wiadomość dla Puszczy i jej obrońców - podkreślają ekolodzy.


Leśnicy kontynuują wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej - aktywiści protestują dalej

6.07.2017, 13:48

Leśnicy kontynuują wycinkę drzew, a aktywiści swój protest. Na razie nie ma żadnych efektów decyzji komitetu UNESCO, który w środę (05.07) nakazał polskim władzom powstrzymanie wycinki drzew w najstarszych częściach Puszczy Białowieskiej.


Komitet UNESCO wezwał do natychmiastowego zaprzestania wycinania najstarszego drzewostanu Puszczy Białowieskiej

5.07.2017, 19:33

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał w środę (5.07) polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy.


Szyszko: Chcemy, aby puszcza była wzorem dla całego świata

22.06.2017, 16:45

Minister środowiska Jan Szyszko pokazywał w czwartek (22.06) Puszczę Białowieską ambasadorom kilkunastu krajów. Objazd zorganizowali leśnicy i ministerstwo. - To spotkanie z ambasadorami, którzy interesują się Puszczą Białowieską i chcą się zapoznać z tym, co się tutaj dzieje - mówił Szyszko.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok