Radio Białystok | Wiadomości | Od lutego w Białymstoku będzie działać karta rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

Od lutego w Białymstoku będzie działać karta rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

12.10.2018, 11:53, akt. 11:56

Od lutego 2019 roku będzie działać Białostocka Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym, która będzie dawała ulgi całej takiej rodzinie, np. w komunikacji miejskiej czy zniżki do instytucji kultury i obiektów sportowych - zdecydowali w piątek (12.10) miejscy radni.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Projekt uchwały, którą przygotowali radni PiS, przegłosowano jednogłośnie.

Jak mówił radna PiS Katarzyna Siemieniuk, w mieście działa już Białostocka Karta Dużej Rodziny oraz Karta Aktywnego Seniora, teraz - jak dodała - "przeszedł czas", żeby zająć się rodzinami, w których się znajduje dziecko z niepełnosprawnością. Dodała, że samo środowisko prosiło o taką kartę, która uwzględniałaby ich potrzeby. 

Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. 

- mówiła Katarzyna Siemieniuk

Karta ma działać od 2 lutego 2019 roku. Skierowana będzie do białostockich rodzin (zamieszkałych w mieście), w których jest co najmniej jedno niepełnosprawne dziecko (do ukończenia 24 roku życia, z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności). Z ulg związanych z posiadaniem takiej karty mogłoby korzystać również - uczące się i studiujące - rodzeństwo takiego dziecka i jego rodzice.

Jak mówiła wcześniej Siemieniuk, w ramach karty mogłaby obowiązywać np. bezpłatna komunikacja miejska i pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka czy zniżki w przedszkolu.

W uchwale znajduje się zapis o co najmniej 50 proc. zniżce na bilety i wejścia do instytucji kultury i obiektów sportowych podlegających miastu. Karta obejmuje też ulgi w takich obszarach jak transport publiczny, edukacja i zdrowie.

Od 5 lat obowiązuje Białostocka Karta Dużej Rodziny, obecnie ze zniżek z nią związanych korzysta ponad 4,1 tys. rodzin. Mogą z niego korzystać rodziny, w których jest co najmniej troje dzieci. Miasto szacuje, że rodziny te - korzystając z ulg związanych z BKDR - w miejskich placówkach edukacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych oraz w miejskiej komunikacji zaoszczędziły w ciągu pięciu lat w sumie 6,5 mln zł.

W programie jest też ponad sto prywatnych podmiotów udzielających zniżki dużym rodzinom, np. szkoły językowe, przychodnie i poradnie, restauracje, sklepy, kluby sportowe.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Minister Elżbieta Rafalska podsumowała działanie programów wspierających rodziny

2.10.2018, 17:40

500+ co miesiąc, 300 zł wyprawki, karta dużej rodziny, dotacje na utworzenie miejsc w żłobkach - we wtorek (02.10) w Białymstoku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumowała działanie wszystkich programów, którymi rząd PiS chce wspierać rodziny.


Coraz więcej osób korzysta z Białostockiej Karty Dużej Rodziny

30.09.2018, 17:43

Prawie 21 tysięcy osób korzysta już z Białostockiej Karty Dużej Rodziny.


Białostoccy radni PiS chcą wprowadzić kartę rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

10.09.2018, 13:06

Białostocką Kartę Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym - projekt takiego rozwiązania chcą wprowadzić w mieście radni PiS. Dawałaby ona ulgi całej takiej rodzinie, mowa jest np. o bezpłatnej komunikacji miejskiej czy pierwszeństwie w przyjęciu do żłobka.


Inicjatywa dla Białegostoku chce poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych

28.05.2018, 15:23

Mieszkalnictwo wspomagane, punkt informacyjny, karta rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością. Takie pomysły chcą realizować działacze Inicjatywy dla Białegostoku, którzy wystartują w jesiennych wyborach samorządowych do Rady Miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok