Radio Białystok | Wiadomości | 42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem

42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem

15.10.2018, 14:04, akt. 14:26

42 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego jest przeznaczonych na sfinansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego - poinformowano w poniedziałek (15.10) na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem, fot. Renata Reda
42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem, fot. Renata Reda

42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Programy mają wpłynąć m.in. na ograniczenie chorób

Programy mają wpłynąć na ograniczenie chorób odkleszczowych, podniesienie umiejętności radzenia sobie ze stresem wśród osób pracujących, rehabilitację i pomoc osobom z chorobą nowotworową w powrocie na rynek pracy. Wsparta jest także walka z chorobami cywilizacyjnymi u dorosłych, działania na rzecz mniejszej liczby wad postawy u dzieci.

Wszystkie projekty poprzedziło przygotowanie regionalnych programów zdrowotnych - poinformował odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk. Poszczególne projekty realizują różne podmioty, dużą rolę w ich opracowaniu odegrał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - podkreślił Dyjuk.

Łącznie na programy profilaktyki zdrowia w Podlaskiem z UE w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 przeznaczone są 53 mln zł - 42 mln zł na regionalne, pozostałe na programy ogólnopolskie. Ze środków krajowych dochodzi do tej kwoty 5 proc. wkładu własnego - wyjaśnił wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku dr Hubert Ostapowicz. WUP przeprowadzał w większości konkursy na te projekty, bo dotyczą one kwestii związanych z osobami pracującymi w regionie - wyjaśnił Ostapowicz.

Przewidziano różne formy edukacji nt. chorób cywilizacyjnych

W ramach programu - poprawa stanu zdrowia populacji osób pracujących w województwie - przewidziano różne formy edukacji nt. chorób cywilizacyjnych, np. chorób układu krążenia, dla ponad 300 tys. osób w w wieku 25-50 lat. Dr Michalina Krzyżak z UMB mówiła dziennikarzom, że choroby te stanowią główną przyczynę śmierci osób w wieku największej aktywności zawodowej. W ramach projektu np. lekarze będą robić audyty zdrowotne w zakładach pracy, stworzono aplikację do monitoringu zagrożeń, powstanie książka o profilaktyce takich chorób. Wartość projektu to 12 mln zł.

Województwo podlaskie jest regionem, gdzie w badaniach przeprowadzonych w 2013 r. ponad połowa badanych wskazała, że stres jest główną przyczyną zagrożenia w miejscu pracy. W ramach realizowanego programu pracownicy i pracodawcy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu radzenia sobie ze stresem. Ma powstać ośrodek profilaktyki nerwic. Pomoc potrzebujący będą mogli dostać w formie telemedycyny, wiele usług, np. poradnictwo mają być dostępne zdalnie. Wartość projektu to 8,2 mln zł.

Choroby odkleszczowe w Podlaskiem

Podlaskie to także region, gdzie najwięcej osób w Polsce zapada na choroby roznoszone przez kleszcze. Prof. Sławomir Pancewicz z UMB poinformował, że 160 spośród 282 osób, które w 2017 r. w Polsce zachorowały na odkleszczowe zapalenie mózgu zachorowało właśnie w Podlaskiem. Program profilaktyki przewiduje np. objęcie szczepieniami przeciwko tej chorobie ok. 12 tys. osób z powiatów: hajnowskiego, sejneńskiego i sokólskiego związanych z rolnictwem, łowiectwem, rybactwem - z wyłączeniem leśników. W tych powiatach notuje się bowiem najwięcej zachorowań. Przewidziano także szeroką edukację o innych chorobach odkleszczowych, np. boreliozie, na którą nie ma szczepionki.

Białostockie Centrum Onkologii pomaga osobom, które zachorowały na raka w rehabilitacji zdrowotnej i społecznej, by mogły skuteczniej wracać na rynek pracy. Przewidziano pomoc w różnej formie ok. 4,9 tys. osobom w wieku 20-64 lata. Przewidziano także szkolenia dla psychologów z zakresu psychoonkologii, edukację organizacji pozarządowych, by pomagały w rehabilitacji społecznej.

Rehabilitacja, ćwiczenia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej na basenie, fizjoterapia - to niektóre z form pomocy dla dzieci i młodzieży z chorobami kręgosłupa, wadami postawy przewidziane w ramach projektu profilaktyki wad postawy. Dzieci będą też poznawać te zagrożenia i uczyć się im zapobiegać, będą zachęcane do ruchu. Wartość projektu to 8 mln zł.

Wicedyrektor WUP Hubert Ostapowicz ocenił, że projekty są "trudne", bo kierowane do setek tysięcy osób - ogromna jest więc w jego ocenie ich skala - ale też dlatego, że są przewidziane na cztery lata, będą więc długo trwały. Wyjaśnił jednak, że taka jest i powinna być profilaktyka, która wymaga długofalowych działań.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 15 mln zł dostaną cztery szpitale i jedna uczelnia niepaństwowa w Podlaskiem

10.10.2018, 17:40

Ponad 15 mln zł dostaną z ministerstwa zdrowia cztery podlaskie szpitale i niepaństwowa Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku. W środę po południu w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim podpisano umowy na te dotacje.


Rozbudowa USK w Białymstoku kosztowała ponad pół miliarda złotych

10.10.2018, 11:24

509 mln zł kosztowała zakończona, realizowana przez ostatnich dziesięć lat, rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W środę (10.10) z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podsumowano tę inwestycję.


W suwalskim szpitalu poprawi się jakość leczenia

2.10.2018, 17:06

Znacznie poprawi się jakość leczenia w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach. Dzięki unijnej dotacji przebudowane i unowocześnione będą niektóre oddziały. 7-milionową dotację przyznał we wtorek (02.10) zarząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok