Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież coraz częściej sięga po marihuanę i dopalacze

Młodzież coraz częściej sięga po marihuanę i dopalacze

autor: Iza Serafin

20.10.2018, 08:03, akt. 08:23

Młodzi ludzi coraz częściej sięgają po marihuanę, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia - alarmują specjaliści.

foto: Ryszard Minko
foto: Ryszard Minko

Takie zjawisko obserwuje się nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. - Nastolatkowie, którzy palą marihuanę, nie zdają sobie sprawy, że jest to substancja bardziej niebezpieczna niż kiedyś - mówiła podczas konferencji w Białymstoku Bogusława Bukowska z Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

- Części młodzieży wydaje się, że marihuana to bardzo bezpieczny środek i można ją używać. Ale i badania i statystyki z lecznictwa wskazują, że tak nie jest, ponieważ ta marihuana obecnie zawiera znacznie wyższy poziom substancji tzw. aktywnej, czyli THC. Ona jest po prostu silniejsza i może spowodować znacznie większe szkody zdrowotne - mówi Bogusława Bukowska.

O tym, że marihuana stanowi poważne zagrożenie, świadczy rosnąca liczba uzależnień wśród młodzieży. Terapeuci są też zaniepokojeni stanem młodych ludzi, którzy trafiają do nich po zatruciu dopalaczami.

- Tym osobom, które używają nowych substancji psychoaktywnych trudniej jest pomagać, ponieważ te rozmiary szkód zdrowotnych są znacznie poważniejsze, szczególnie w obszarze funkcji poznawczych. Często też te osoby zgłaszają się w stanie psychotycznym, dużym poziomem lęku, dużą agresją - dodaje Bogusława Bukowska.

Osobom, które zatruły się dopalaczami, trzeba najpierw udzielić pomocy medycznej. Dopiero później trafiają one pod opiekę terapeutów uzależnień, którzy mają wiele problemów z udzieleniem im fachowej pomocy.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści rozmawiają w Białymstoku o tym, jak mądrze wspierać dzieci

19.10.2018, 18:00

Coraz więcej młodych ludzi trafia pod opiekę specjalistów z białostockiego "Etapu". To ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA.


W Białymstoku powstało Centrum Pomocy Dzieciom

12.10.2018, 14:30

Dzieci, które doświadczyły przemocy, wykorzystywania albo molestowania znajdą tu kompleksowe wsparcie. W Białymstoku przy Kleberga 8 otwarto w piątek (12.10) Centrum Pomocy Dzieciom.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok