Radio Białystok | Wiadomości | Polacy wybrali władze samorządowe

Polacy wybrali władze samorządowe

W niedzielnych (21.10) wyborach samorządowych lokale wyborcze były otwarte od 7:00 rano. Po zakończeniu głosowania o 21:00 sondażowe wyniki podały stacje telewizyjne. Na całościowe, oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać być może kilka dni.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
To obywatelski obowiązek i przejaw patriotyzmu - mówią mieszkańcy Sokółki | Pobierz plik.


0:00
0:00
To obowiązek, który powinien spełnić każdy - mówią mieszkańcy Grajewa - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Od tego zależy nasza przyszłość - mówią mieszkańcy Kolna - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie w Michałowie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie w Siemiatyczach - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wybory samorządowe w Bielsku Podlaskim przebiegają spokojnie - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie w Orli - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie to lekcja demokracji - uważają mieszkańcy Hajnówki - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


0:00
0:00
Każdy głos jest ważny - przekonują mieszkańcy gminy Supraśl - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego Białystok głosuje? - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosowanie w województwie podlaskim rozpoczęło się zgodnie z planem - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Głosowanie w Podlaskiem rozpoczęło się zgodnie z planem


Głosowanie w województwie podlaskim rozpoczęło się zgodnie z planem. Nie było opóźnień przy otwarciu lokali wyborczych. W całym regionie jest 959 miejsc, w których oddać można głos na radnych i wójtów, burmistrzów i prezydentów.

21 incydentów dotyczących wyborów samorządowych zgłosili policji mieszkańcy województwa podlaskiego. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa - chodzi głównie o niszczenie i zrywanie plakatów wyborczych. Był też przypadek umieszczenia informacji o kandydacie na portalu społecznościowym. Ponadto ktoś roznosił ulotki wyborcze, zostawiając je przed drzwiami do mieszkań.

Zgłoszenia o incydentach pochodziły z Białegostoku, Łomży, Bielska Podlaskiego i Hajnówki.

Policjanci w całym kraju odebrali 416 zgłoszeń dotyczących incydentów wyborczych.

3 osoby są zatrzymane - to ludzie, którzy wynosili lub niszczyli karty do głosowania. Trzecia z tych osób zachowywała się agresywnie w lokalu wyborczym. Był to 35-letni pijany mężczyzna zatrzymany w Boguszycach w powiecie łomżyńskim. Miał ponad dwa promile alkoholu w organiźmie. 


Głosowanie w Białymstoku


To obywatelski obowiązek, a ci, którzy nie głosują nie powinni później narzekać. Tak mówią białostoczanie, którzy już byli w lokalach wyborczych. Jak na razie najwięcej ludzi oddaje głosy tuż po mszach świętych. 


Głosowanie w Łomży


W  Łomży tradycyjnie największy ruch w lokalach wyborczych jest po  niedzielnych mszach. Więcej wyborców wybiera się na głosowanie po południu, ale są i tacy, którzy od tego rozpoczęli swój dzień. 

W Łomży uprawnionych do głosowania jest ponad 48,5 tys. osób, którzy mogą oddawać swoje głosy w 32 obwodowych komisach wyborczych.


To przejaw patriotyzmu - mówią mieszkańcy Sokółki 


To obywatelski obowiązek i przejaw patriotyzmu. Tak o głosowaniu w tegorocznych wyborach wypowiadają się mieszkańcy gminy Sokółka, którzy wieczorem wychodzą z lokali wyborczych:

W całej gminie Sokółka uprawnionych do głosowania jest ponad 20 tys. osób, którzy mogą oddawać swoje głosy w 17 obwodowych komisjach wyborczych.


Każdy głos jest ważny - przekonują mieszkańcy gminy Supraśl


Każdy głos jest ważny - przekonują już ci, którzy głosowali w gminie Supraśl. Dodają, że wybory mają wpływ na ich najbliższe otoczenie.

W gminie Supraśl mieszkańcy mogą oddawać swój głos w lokalach wyborczych w Supraślu, Ogrodniczkach, Sokołdzie, Sobolewie i Zaściankach. Lokale wyborcze są czynne - tak jak i w całej Polsce do 21:00.


Głosowanie w Michałowie 

Traktują to jako obywatelski obowiązek i nie wyobrażają sobie opuszczenia wyborów. Mieszkańcy Michałowa od samego rana biorą udział w głosowaniu na kandydatów do władz samorządowych.

W Michałowie o fotel burmistrza ubiega się pięciu kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 5,5 tysiąca osób.


Wybory samorządowe w Bielsku Podlaskim przebiegają spokojnie


Spokojnie przebiegają wybory samorządowe w Bielsku Podlaskim. Jak informuje przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Jerzy Maksimiuk, nie odnotowano żadnych incydentów. 

Frekwencja wyborcza na 12:00 wyniosła 16,86 procent.

W Bielsku Podlaskim uprawnionych do głosowania jest prawie 21 tysięcy osób.


Głosowanie w Orli


Są to wybory szczególnie ważne dla małych gmin. Tak mówili mieszkańcy Orli, którzy przyszli oddać swój głos w wyborach samorządowych. Jak zaznaczają, władza lokalna jest ludziom najbliższa.

Tradycyjnie najwięcej ludzi oddawało głos po nabożeństwach w cerkwiach. W niektórych lokalach gminy Orla można było zauważyć nawet kolejki głosujących.


To obowiązek, który powinien spełnić każdy - mówią mieszkańcy Grajewa


Żeby mieć prawo do narzekania na władzę, trzeba najpierw zagłosować - mówi wielu z głosujących mieszkańców Grajewa. Dodają także, że jest to obowiązek, który powinien spełnić każdy. Bo od tego zależy nasza przyszłość.

W Grajewie można głosować w 14 lokalach wyborczych.


Głosowanie w Siemiatyczach


17,99 procent wyniosła o 12:00 frekwencja wyborcza w Siemiatyczach. Głosowanie przebiega spokojnie - informuje przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Małgorzata Radziszewska.

W Siemiatyczach jest ponad 12 tysięcy wyborców, a obwodów do głosowania 10. 


Głosowanie to lekcja demokracji - uważają mieszkańcy Hajnówki


Jest to lekcja demokracji. Tak mówią mieszkańcy Hajnówki po wyjściu z lokali wyborczych. Niektórzy przyszli oddać swój głos wraz z dziećmi.

W Hajnówce jest uprawniono do głosowania prawie 17,5 tysiąca wyborców. Na terenie miasta jest czynnych 15 lokali wyborczych.


Od tego zależy nasza przyszłość - mówią mieszkańcy Kolna


Trzeba głosować, bo od tego zależy nasza przyszłość - mówią mieszkańcy Kolna. Mieszkańcy do urn idą przede wszystkim przed lub po mszach i wtedy trzeba poczekać w kolejce przed oddaniem głosu. Ale warto spędzić chwilę, żeby spełnić swój obowiązek - mówią wychodzący z lokali wyborczych.

W Kolnie można głosować w 10 lokalach wyborczych.


Konferencje prasowe PKW


W dniu wyborów, PKW zaplanowała cztery konferencje prasowe. Pierwsza z nich odbyła się o 10:00, druga o 13:30 i dotyczyła stanu na godz. 12.00. W ciągu dnia PKW poda jeszcze informację o frekwencji o 18:30 (stan na godz. 17:00).

Kolejna konferencja prasowa odbędzie się już po zakończeniu głosowania, o 21:30. Wówczas PKW poda informację o zamknięciu lokali wyborczych i ewentualnych incydentach.


Wieczór wyborczy w Polskim Radiu Białystok 


Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po 21:00 na naszej antenie rozpocznie się wieczór wyborczy. Będziemy komentować pierwsze sondażowe wyniki wyborów, odwiedzimy również kandydatów w białostockich sztabach wyborczych.

Po 21:00 stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, o frekwencji wyborczej oraz o wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w 10 miastach Polski - Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i Kielcach.

Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW: wizualizacja wyborów samorządowych.

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

źródło: PAP | red: wsz, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok