Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli drony, które mają wykrywać zagrożenia na morzu

Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli drony, które mają wykrywać zagrożenia na morzu

autor: Katarzyna Kozłowska

21.10.2018, 07:46, akt. 07:56

Naukowcy Politechniki Białostockiej skonstruowali drony, które mają wykrywać zagrożenia dla statków na morzu.

źródło: PTOP
źródło: PTOP

Wydziały mechaniczny i informatyki oraz działająca przy Politechnice firma spin-off UpLogic uczestniczą w programie Aval. Jego efektem ma być stworzenie systemu ostrzegania z złożonego z odpowiednich kamer.

 - Ale te kamery są noszone przez platformy latające, przez bezzałogowe statki powietrzne, funkcją pionowego startu, abyśmy nie potrzebowali pasa startowego. Pozwalają uniknąć sytuacji kolizyjnych, zagrożeń i sytuacji krytycznych, gdzie narażone byłoby zdrowie i życie ludzi. Jest to przede wszystkim wykrywanie obiektów niewidocznych na radarach - małe jednostki pływające, zagubione kontenery - mówi Daniel Ołdziej z katedry automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.    

Kiedy dron wykryje zagrożenie, sam wystartuje ze statku i przekaże załodze obraz z ostrzeżeniem.

 - To wszystko ma być nagrywane przez odpowiednie kamery, diagnozowane, analizowane. I te zagrożenia mają być wprowadzane do komputera statku, aby ten mógł ominąć te przeszkody - dodaje Daniel Ołdziej.

Pierwsze pomyślne testy systemu Aval prowadzone były na promie płynącym ze Świnoujścia do Szwecji. Kolejne będą w przyszłym roku. Autorzy projektu liczą, że statki będą mogły korzystać z ich systemu ostrzegania w 2021 roku.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy ornitolodzy testują nową metodę ochrony ptaków

18.10.2018, 15:10

Podlascy ornitolodzy jako pierwsi na świecie za pomocą radaru sprawdzają skuteczność jednej z najnowszych metod ochrony ptaków przed zderzeniami z liniami energetycznymi. W ten sposób na świecie giną miliony zwierząt rocznie.


Drony, kamery, termowizory, geolokatory - nowe metody podglądania ptaków

12.05.2018, 15:02

Kilkadziesiąt lat temu – podglądanie ptaków to było zajęcie, któremu oddawali się przede wszystkim naukowcy. Dziś osób zainteresowanych życiem ptaków jest coraz wiele więcej.


Suwalscy strażnicy miejscy będą mieli drona

27.04.2018, 15:46

Wkrótce suwalska straż miejska patrolować będzie ulice z powietrza. Strażnicy nie przesiądą się jednak do paralotni, ale dostaną wyposażonego w kamery drona. Monitorować nim będą koncerty, wydarzenia sportowe i miejskie uroczystości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok