Radio Białystok | Wiadomości | Najnowsze książki wydane przez Książnicę Podlaską trafią do polskich dzieci na Wschodzie

Najnowsze książki wydane przez Książnicę Podlaską trafią do polskich dzieci na Wschodzie

6.11.2018, 14:23, akt. 15:08

Do najmłodszych Polaków na Wschodzie trafi część egzemplarzy nowych książek dla dzieci wydanych przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Pomoże w tym stowarzyszenie Wspólnota Polska, z którym biblioteka rozpoczyna bliższą współpracę.

źródło: www.ksiaznicapodlaska.pl
źródło: www.ksiaznicapodlaska.pl

W serii wydawnictw dla dzieci pod hasłem "Bajkowa Książniczka" Książnica Podlaska wydała ostatnio trzy krótkie bajki napisane przez twórców regionalnych. To "Białowieski Król Żubr" i "Skradzione kowadło" Franciszka Kobryńczuka oraz "Niebieskie kapelusze" Zofii Olek-Redlarskiej - poinformowała dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek. Przypomniała, że cykl wydawnictw dla dzieci Książnica zapoczątkowała przed rokiem, by promować czytelnictwo wśród najmłodszych i regionalnych twórców.

Popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych

Jolanta Gadek powiedziała, że z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zdecydowano, by "z promocją czytelnictwa wyjść dalej", poza region i dotrzeć do Polaków mieszkających na Wschodzie za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej.

Książki wydano w 500 egzemplarzach (każdy z tytułów), 150 sztuk trafi do dzieci na Wschodzie. Dostaną je uczestnicy Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" na Litwie i Białorusi w Wilnie i Grodnie - poinformowała Jolanta Gadek.

Konkurs od lat organizuje podlaski oddział stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Eliminacje do konkursu organizowane są w wielu krajach na Wschodzie, finały odbywają się w grudniu w Białymstoku.

Książki trafią do dzieci na Wschodzie

Prezes podlaskiej "Wspólnoty Polskiej" Anna Kietlińska powiedziała, że książki od Książnicy zawiezie na Litwę już w środę. Dodała, że w konkursie "Kresy" na Litwie, polskie utwory recytuje około tysiąca osób.

Anna Kietlińska podkreśliła, że wsparcia "czytelniczego" potrzebują na Wschodzie zwłaszcza najmłodsze dzieci oraz młodzież. Mówiła, że potrzebują "nowoczesnych" książek, ładnie wydanych, pisanych współczesnym językiem. 

Bo to wspomaga proces edukacyjny i przede wszystkim zachęca do czytania w ogóle, do czytania w języku polskim. Młodzież na Wschodzie, taka jak nasza młodzież, nie sięga już po klasykę (...) Potrzebują książek bardzo współczesnych - mówiła Anna Kietlińska.

Prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej wskazała także, że w ramach współpracy z Książnicą Podlaską planowane są także inne działania. "Chcemy, żeby Książnica Podlaska objęła takim patronatem bibliotekę Związku Polaków na Białorusi i szkoły społeczne prowadzone przez Związek Polaków na Białorusi" - powiedziała Anna Kietlińska. Dodała, że do dzieci najczęściej książki trafiają w formie nagród w konkursach. "Natomiast potrzebne jest wsparcie instytucji, które nie mają środków, żeby książki kupić" - mówiła.

Spotkania z polskimi autorami na Białorusi

We współpracy z konsulatem RP w Grodnie planowane są także spotkania z polskimi autorami na Białorusi. "Liczymy, że to się uda. Wtedy książka nie jest tylko takim produktem, który przesyłamy przez granicę, tylko rzeczywiście staje się takim narzędziem komunikacji językowej" - dodała Anna Kietlińska.

Apelowała również, by - kiedy są organizowane np. przedświąteczne zbiórki książek dla Polaków na Kresach - nie przynosić tych, które są zbyteczne w domu, nie robić - jak to określiła - "wietrzenia magazynów", tylko przekazywać książki współczesne. Jolanta Gadek dodała, że potrzebna jest "dobra, nowoczesna" literatura polska, książki nowe, bo takie są potrzeby, a nie pozycje z klasyki literatury.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego jest największą biblioteką w regionie. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego. 

źródło: PAP | red: sk, ary

ZOBACZ TEŻ:


Książnica Podlaska przekazała 200 książek do swojej filii w UDSK w Białymstoku

25.07.2018, 14:44

Nowe, atrakcyjne książki mają pomóc chorym dzieciom przezwyciężać szpitalną nudę.


Książnica Podlaska kupiła listy z podpisami Melchiora Wańkowicza

11.07.2018, 09:33

Trzy listy – dwa maszynopisy z odręcznymi podpisami Melchiora Wańkowicza oraz list Jerzego Godorowskiego z Białegostoku do autora m.in. książek "Ziele na kraterze" czy "Bitwa o Monte Cassino" – kupiła Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.


Dzięki abolicji Książnica Podlaska odzyskała 1/3 przetrzymywanych książek

19.06.2018, 19:34

Trwająca od 9 do 16 czerwca abolicja dla czytelników, którzy nie zwrócili książek we właściwym terminie do Książnicy Podlaskiej, przyniosła zwrot 1/3 woluminów. Rekordzista zwrócił książki po ośmiu latach od wypożyczenia - poinformowała dyrektor biblioteki Jolanta Gadek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Maraton Śmiechu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok