Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia "Anakonda-18" w Gródku

Ćwiczenia "Anakonda-18" w Gródku

9.11.2018, 13:02, akt. 13:15

Ewakuacja urzędu gminy w Gródku, gdzie znaleziono podłożoną bombę - to część ćwiczeń największych polskich sił zbrojnych "Anakonda 18".

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Epizod dotyczył działań pozamilitarnych.

Anakonda to największe, odbywające się co dwa lata, ćwiczenie polskich sił zbrojnych. Jak powiedział w piątek (9.11) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ćwiczenia Anakonda mają charakter międzynarodowy, dotyczą współdziałania Wojska Polskiego z armiami sojuszniczymi NATO.

To wszystko jest w kontekście zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego i naszej armii, jeżeli chodzi o różnego rodzaju zagrożenia zewnętrzne

 - powiedział wojewoda.

Natomiast - jak mówił Paszkowski - ćwiczenia w Podlaskiem oprócz charakteru militarnego, są wzbogacone o wymiar pozamilitarny. Powiedział, że chodzi o współdziałanie i aktywność administracji publicznej, w szczególności - jak podkreślił wojewoda - "w zakresie ochrony ludności przed różnego rodzaju zagrożeniami typu dywersyjnego, elementu wojny hybrydowej".

Stąd w scenariuszu ćwiczonym w Gródku znalazła się ewakuacja urzędu po znalezieniu ładunku wybuchowego. Jak mówił wójt Gródka Wiesław Kulesza, o godz. 9:30 otrzymał anonimowy telefon, w którym nieznany mężczyzna poinformował o podłożeniu bomby w budynku, zażądał też okupu i jeśli - jak powiedział - żądanie nie zostanie spełnione, miał nastąpić wybuch. O sytuacji została poinformowana policja. Następnie wójt podjął decyzję o ewakuacji pracowników do pobliskiego budynku ośrodka kultury.

Na miejsce przyjechała policja, która ogrodziła teren wokół urzędu. Najpierw na miejsce wszedł policjant z psem, którego zadaniem było sprawdzenie terenu. Następnie na miejsce zostali wezwani pirotechnicy, którzy na specjalnym wysięgniku wynieśli niewielki ładunek na zewnątrz i zneutralizowali go w bezpiecznym miejscu.

Ppłk Tomasz Rostkowski z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który obserwował ćwiczenia w Gródku, mówił, że był to "typowy" incydent pozamilitarny. W jego ocenie, scenariusz był dobrze przygotowany, dobrze - w jego ocenie - reagowano na sytuację i zachowano procedury.

W piątek ćwiczenia Anakonda odbywają się też na granicy polsko-białoruskiej, na przejściu granicznym w Kuźnicy. Rostkowski mówił, że scenariusz zakłada wzmocnienie straży granicznej poprzez siły zbrojne.

- Tam siły zbrojne współdziałają ze strażą graniczną i wzmacniają ochronę granicy RP - dodał.

Kolejne ćwiczenia w Podlaskiem odbędą się 15 listopada. Paszkowski powiedział, że przeprowadzona zostanie akcja ewakuacyjna mieszkańców z Gródka, którzy pociągiem będą przemieszczani w inną część województwa.

Tegoroczne ćwiczenia Anakonda zostały podzielone na trzy etapy. Pierwsza część to ćwiczenie studyjne, które odbyło się w październiku i było sprawdzianem procedury przekazania dowodzenia operacją między stroną narodową a NATO. Na początku listopada rozpoczął się zasadniczy, poligonowy etap - ćwiczenie z wojskami (LIVEX), który potrwa do 16 listopada. Od 26 listopada do 6 grudnia przewidziano część dowódczo-sztabową.

Ćwiczenia Anakonda odbywają się co dwa lata od 2006 r. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas największa edycja odbyła się w 2016 r.; były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. - wzięło w nim udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.


źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Żandarmeria wojskowa wspiera łomżyńskich policjantów

8.11.2018, 14:41

Żandarmeria wojskowa wspiera łomżyńskich policjantów podczas patroli. Jest to jeden z efektów większej niż zwykle liczby policjantów, którzy idą na zwolnienia lekarskie.


"Moje Pierwsze Boje" wspomnienia Józefa Piłsudskiego

7.11.2018, 10:50

Powieść tygodnia


Konferencja naukowa służb mundurowych z okazji stulecia odzyskania niepodległości

5.11.2018, 15:51

Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.


Opowiadają o służbie i zachęcają do wstępowania do wojska

22.10.2018, 17:48

Podlascy żołnierze rozpoczęli akcję "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" - jeżdżą po regionie, spotykają się z mieszkańcami i przekonują do zasilenia szeregów polskiej armii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok