Radio Białystok | Wiadomości | 3 tys. zdigitalizowanych zdjęć międzywojennego Białegostoku autorstwa Augustisa

3 tys. zdigitalizowanych zdjęć międzywojennego Białegostoku autorstwa Augustisa

12.11.2018, 11:01, akt. 11:08

Kolejnych trzy tysiące fotografii przedstawiających Białystok i jego mieszkańców autorstwa Bolesława Augustisa zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie, W sumie dostępnych jest ponad 5 tys. zdjęć, czyli niemal połowa całej znalezionej kolekcji.

Digitalizacja i konserwacja zdjęć była możliwa dzięki stypendium

Digitalizacja i konserwacja trzech tysięcy zdjęć była możliwa dzięki stypendium z resortu kultury, jakie otrzymał fotoreporter Grzegorz Dąbrowski ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej "Widok", do którego trafiła kolekcja. Fotografie można oglądać na stronie internetowej www.albom.pl.

Unikalna kolekcja negatywów Augustisa z przedwojennego Białegostoku przypadkowo odnaleziona została 14 lat temu. Znaleźli ją wówczas w opuszczonej szopie dwaj chłopcy. Już po pobieżnym przeglądzie znaleziska historycy podkreślali, że odkrycie jest sensacyjne, a zbiór negatywów Augustisa ma olbrzymią wartość dla dokumentacji dziejów miasta. Takiej kolekcji fotografii nie ma bowiem żadne muzeum w Białymstoku. Liczy ona ok. 10 tys. klatek.

Zdjęcia międzywojennego Białegostoku

Fotografie dokumentują miasto w latach 1935-1938, to zdjęcia międzywojennego Białegostoku z różnych wydarzeń i uroczystości, portrety oraz tzw. ulicówki, czyli zdjęcia robione na ulicach miasta. Zdjęcia Augustisa - jak mówi Dąbrowski - to najciekawszy przykład międzywojennej fotografii ulicznej w Polsce.

Dzięki pracy Dąbrowskiego przy oczyszczaniu i konserwacji negatywów udało się do tej pory przygotować blisko pięć tysięcy klatek, zostało drugie tyle. Dziś - jak mówi Dąbrowski - Augustis ma wielu fanów. 

Wartość (kolekcji) docenili zarówno znawcy fotografii, jak też sami białostoczanie, dla których kadry Augustisa stały się oknem na dawny Białystok, a także powodem do wielu wzruszeń

- powiedział Grzegorz Dąbrowski.

Wydane zostały też dwa albumy "Augustis" i "Augustis 2.0", przygotowano wystawę, która pokazywana była w kilku miastach w Polsce, ale też m.in. w Mińsku i Berlinie. Profil z jego fotografiami na portalu społecznościowym śledzi kilka tysięcy jego użytkowników. Zdjęcia Augustisa wykorzystywane są w publikacjach poświęconych fotografii i historii Białegostoku.

Bolesław Augustis w 1932 roku, mając 20 lat, przyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Białegostoku z Nowosybirska (Rosja). W Rosji ukończył szkołę fotograficzną. W Białymstoku przez jakiś czas pracował jako pomocnik w zakładzie fotograficznym przy Rynku Kościuszki. Następnie w 1935 roku założył własny zakład "Polonia Films" przy ulicy Kilińskiego. Zmarł w 1995 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ukazał się album "Augustis 2.0" z fotografiami międzywojennego Białegostoku

21.06.2018, 18:55

150 fotografii dokumentujących miasto i mieszkańców międzywojennego Białegostoku autorstwa fotografa Bolesława Augustisa znalazło się w albumie "Augustis 2.0". Ukazał się on w nakładzie 1 tys. egzemplarzy.


Grzegorz Dąbrowski

12.07.2017, 14:17

W internecie możemy oglądać setki bezcennych zdjęć Bolesława Augustisa - fotografa, który uwiecznił Białystok z lat 30. XX wieku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok